Klub sběratelů je deskovou hrou spojující sběratelství uměleckých děl s mechanikou aukce a strategického rozmístění. Stanete se uměleckým znalcem a budete se snažit získat tu nejlepší sbírku, odrážející aktuální trendy, které se rychle mění. Deskovka je určena pro dva až čtyři hráče od deseti let a jedna hra vám zabere kolem třiceti minut až hodiny. V českém překladu ji můžete zakoupit díky vydavatelství REXhry.
Umělecká stěna k vystavování
Každý hráč na začátku dostane svou vlastní desku, představující výstavní stěnu, na kterou se budou vydražené obrazy umisťovat. Navíc na desce najdete svého asistenta, který vám může případně nehodící se obraz podržet a umožnit vystavit jej později. Obrazy jsou totiž různorodě velké, mají svá témata a různé rámy, jejichž vzájemné kombinace mají určitá pravidla pro získání bodů.
Umělecká díla se objevují od velikosti 1 x 2 po 4 x 5 dílků a jsou orientována na výšku či na šířku. Při vystavování je nutné orientaci zachovat a zároveň nijak nepřesahovat vyznačenou oblast na desce. Na té jsou dle jednotlivých dílků udělané malé výstupky pro snadnější orientaci a udržení na ploše. Témata obrazů jsou město, portrét, zátiší a krajina. Dle pravidel hry Klub sběratelů byste neměli shodný námět pokládat vedle sebe – došlo by tak k faux pas a na konci hry byste za obrazy nedostali žádné body. Na druhou stranu dalším prvkem jsou rámy obrazů, vyskytující se taktéž ve čtyřech provedeních, a zde je naopak žádoucí vystavovat ty stejné vedle sebe. Pokud se tak stane, za každý již sousedící si můžete vzít dekorace, kterými lze doplnit prázdná místa na vaší stěně.
Vyhraj aukci?
Hráč na tahu, ve kterém se všichni postupně střídají, se stává dražitelem. To znamená, že z nabídky lícem dolů otočených obrazů jich libovolně vybere o jeden více, než je lidí. Ty se následně otočí lícem vzhůru a aukce může pomalu začít. Kromě herní desky všichni na začátku také dostanou sadu dvaceti karet nabídky, na kterých najdete čísla od jedné do dvaceti. Těmi se budou obrazy „dražit“. Ve skutečnosti se totiž o aukci v pravém slova smyslu nejedná. Nebudete se s protihráči přehazovat v nabídkách se vzrůstající hodnotou. Pouze vyberete jednu kartu nabídky s konkrétním číslem a všichni ji pak najednou odhalíte. Ten, kdo má nejvyšší číslo, si začíná vybírat z obrazů jako první a s klesající hodnotou pak i ostatní. Použitá karta nabídky je pak až do konce hry nepoužitelná.
Muzeum udává trend
Poté, co si všichni jeden obraz vezmou a umístí jej na svou stěnu, jeden obraz vždy zbude. Ten se následně uloží do muzea. Muzeum je společnou herní deskou tvořenou místem pro nevydražené obrazy a především obsahuje bodovou stupnici. Ta není určena pro záznam pokroku jednotlivých hráčů, ale pro postup jednotlivých témat obrazů; jejich pořadí udává trend, podle kterého se na konci hry jednotlivá díla budou bodovat. Každé téma má tedy svůj žetonek a podle toho, jaký obraz se po konci kola dostane do muzea, se posune. Počet bodů je napsaný z rubové strany obrazu. Čím je obraz větší, tím více dané téma pokročí. Po konci hry se pak určí jejich vzájemné pořadí a obrazy prvního tématu si hráči obodují pěti body, druhé čtyřmi, třetí třemi a poslední jen dvěma body.
Během celé herní partie se tak body nijak nezapočítávají a až do konce nevíte, jak si kdo vede a jaké bude konečné pořadí. Kromě bodů za jednotlivá témata obrazů získáváte také body za umístěné dekorace, za zaplnění celé stěny a za obrazy ve výšce očí. Tato linie je na desce zvýrazněna světlejším ohraničením a za každý obraz vítězného tématu zde obdržíte bonusové body. Existují tu ale i záporné body. Za každý nezaplněný roh dva body ztrácíte, a stejně tak i za tzv. nadbytečné obrazy. Ty jsou jedním ze způsobů ukončení hry. Nadbytečný obraz je ten, který nemůžete nikam umístit, a váš asistent je již zaneprázdněný. Pokud nasbíráte dva, je konec. Stejně tak nastane konec v případě, že někdo zaplní zcela svou stěnu anebo už dojdou karty nabídky.
Proměnlivá herní doba
Délka deskové hry Klub sběratelů se může měnit. Jestliže všichni budou vybírat menší obrazy, bude zaplnění výstavní stěny trvat. Naopak v případě, že se budou vybírat velké, konec hry nastane rychleji. Když vybíráte obrazy, které půjdou do aukce, jejich témata a rámy dopředu nevíte – řídíte se jen velikostí. Při hře dvou hráčů tak můžete více taktizovat, protože stíháte sledovat, jaké věci soupeř sbírá, kolik má místa na své desce a jaké karty nabídky už zahrál. Při více hráčích už je to o něco složitější, více vlivu má náhoda, a o to důležitější bude mít nejvyšší nabídku a vybírat si první. Na druhou stranu hráč, který si vybírá jako poslední, má rozhodující vliv na to, jaký obraz půjde do muzea a které téma se tak posune dopředu. Zároveň si troufám napsat, že ve více lidech je hra o něco zábavnější a dynamičtější, protože při dvou je pro zkušené hráče poměrně suchá. Jen berete obrazy a skládáte je na svou desku, je to dokola to samé, není tam moc věcí, co dělat. Jedná se o opravdu jednoduchou hru, bez nějakých složitostí. I samotná pravidla jsou krátká.
Vizuální lahůdka
Co je ale potřeba na tomto titulu vyzdvihnout, je celkové grafické zpracování. Už na první pohled vás jistě zaujme samotná krabice, na jejímž vrchu jsou předvedeny některé z obrazů, které pak najdete uvnitř. Nejedná se však jen o jednoduchý tisk, ale prostorové ztvárnění díky vícevrstevnému víku. Když se pak na jednotlivá díla podíváte blíže, zjistíte, že na rozdíl od jiných deskových her věnujících se tématu známých obrazů, jako jsou například Art Gallery nebo Museum Pictura, ve kterých jsou díla v reálném zobrazení, tady se v nich tvůrci pouze inspirovali a po svém je vtipně přemalovali a upravili. Ve stejném stylu jsou vykresleny i herní obrazy uvnitř, pro něž je v krabici pěkný semišem potažený insert, který využijete i při samotné hře. Všechny komponenty a desky jsou pak z pevného kartonu.
Klub sběratelů nabízí mix jednoduchých pravidel, rychlého dynamického tempa a strategie při výběru obrazů a jejich umisťování. Estetická stránka pak přitáhne nejen fanoušky umění. Díky tomu je přístupná pro široké publikum, které si může odpočinout u vizuálně přitažlivé a nenáročné deskové hry.