Knights of Honor II Sovereign - náhled

Knights of Honor II: Sovereign – strategie pro zaryté fanoušky jedničky

3. 1. 2023
Zdroj náhledu: Black Sea Games

Po téměř sedmnácti letech se na monitory našich počítačů vrací středověká strategie od bulharského vývojářského studia Black Sea Games. Knights of Honor II: Sovereign vás opět zavede do středověkých bitev v Evropě, avšak tolik očekávaný posun se oproti jedničce nekoná. A to i přes fakt, že mezera mezi jednotlivými díly byla dlouhých osmnáct let. Navíc se vývojáři nijak nesnažili do série uvést ani nováčky, jako jsem já, a tak Knights of Honor II: Sovereign zůstává přístupný jen pro úzkou skupinu hráčů, především pak fanoušky prvního dílu. Jak se celkově druhý díl středověké strategické série povedl, vám ukáže naše dnešní recenze.

Bez většího tutoriálu budete hozeni rovnou do hry

Ihned po prvním spuštění Knights of Honor II: Sovereign dostanete na výběr ze tří období, která tak nějak odpovídají historickým událostem. Ačkoliv já osobně nejsem v historii nějak extra zdatný, a už vůbec ne ve středověku, zcela náhodně jsem si zvolil období 1224, kdy země česká už tak nějak vypadala k světu. Výběr vašeho území je však zcela ve vaší režii a můžete si zvolit téměř jakoukoliv zemi tehdejší Evropy. Osobně jsem ale, i vzhledem k mé domovině, zvolil Bohemii, resp. tehdejší Česko. Jakmile si náležitě vyberete vaše území, budete hozeni rovnou do hry, a zde nastává podle mého názoru první zásadní problém. Tím je absence jakéhokoliv tutoriálu, který by alespoň nějakým základním způsobem navedl začínající nováčky, jako jsem byl právě já. Ve hře sice máte k dispozici pár tipů, jedná se však o obecné informace, které pouze popisují jednotlivé části uživatelského rozhraní. To je i s popisem dosti nepřehledné, a pokud jste nehráli předchozí díl nebo nejste fanoušci strategií, jako je Crusader Kings nebo Total War, budete v začátcích hodně tápat, a i úplné základy provádět systémem pokus–omyl. Vývojáři se zřejmě rozhodli absolutně ignorovat jakoukoliv možnost začlenění nových hráčů a hodně věcí jsem ve hře doteď nebyl schopen zcela pochopit. Pokud tak plánujete koupi této hry a nejste nikterak zdatný hráč strategií, raději si její pořízení dobře rozmyslete.

Zdroj: Black Sea Games

Rozšiřování vašeho území je velmi důležitou částí, kterou není radno podceňovat

Základním prvkem nového Knights of Honor II: Sovereign je budování a rozšiřování města, které není nikterak radno podceňovat, a to zvláště, pokud si vyberte některou z menších území, jako je právě tehdejší česká země. Na vašem území můžete stavět kostely, pole, různé trhy a další prvky, které vám do kasy přinesou větší množství peněz. Peníze jsou samozřejmě důležité pro následné budování vaší armády či infrastruktury, která vám může časem přinést nejenom silnou armádu, ale taktéž obchodní převahu, a věřte, že silnému obchodníkovi a partnerovi rozhodně nikdo nebude chtít jakkoliv ubližovat. Cesta je to však opravdu dlouhá, a ačkoliv se budete všemi sílami snažit vyhnout jakékoliv válce s cizím národem, ve většině případů přijde vaše snažení, alespoň v začátcích, zcela vniveč. Kromě obchodní převahy můžete jakýkoliv konflikt vyřešit i cestou diplomatického jednání a různými elementy, jako je navazování sňatkových vztahů mezi jednotlivými národy. To se ovšem nemusí líbit zase jinému národu někde opodál, jenž vás, ať chcete, nebo ne, může stejně nakonec zatáhnout do tolik vámi vyhýbané války. Připravte se tedy na to, že mnoho věcí, jak už bylo řečeno výše, budete zkoušet volbou pokus–omyl, zvláště jakožto začátečník, a je téměř jisté, že ovládání a pochopení jednotlivých aspektů nedostanete plně do rukou ihned při první kampani. Několikrát si tak její průběh dokonce i budete nuceni, ať už dobrovolně, či ne, restartovat.Co se týče samotného válčení, to probíhá dvěma způsoby, přičemž záleží jenom na vás, který způsob si zvolíte. Prvním je zapojit se do bitev jakožto kapitán a velitel armády a svoje jednotky zcela ovládat. Touto možností většinu bitev vyhrajete, a to i se slabší armádou, než má váš nepřítel. Proč? Problémem u bitev je umělá inteligence, která se v mnoha případech chová nepředvídatelně, až hloupě. Díky umělé inteligenci tak není v některých chvílích problém vyhrát i na první pohled prohrané bitvy, což je rozhodně škoda. U takového pokračování, jakým Knights of Honor II: Sovereign je, by člověk očekával trochu lepší zpracování, a to i s ohledem na to, že se k nám série s druhým dílem vrací po tolika letech. Pokud byste se náhodou chtěli všem těmto nedostatkům vyhnout, můžete za vás nechat plně bojovat AI. Tento postup však příliš nedoporučuji, jelikož většinou vede k nejistým výsledkům, a ani sami nevíte, zda vaše armáda zvítězí, či nikoliv. Sečteno podtrženo je Knights of Honor II: Sovereign po hratelnostní stránce úzce podobný svému předchůdci a hra je spíše určena zarytým fanouškům. Těch ale pravděpodobně není tolik, tudíž je jasné, že většina hráčské základny budou absolutní nováčci či hráči her, jako je Crusader Kings nebo Total War.

Zdroj: Black Sea Games

Vizuální stránka je veskrze průměrná

Hodnotit, a zvláště pak porovnávat vizuální stránku s předchozím dílem, není úplně na místě, tudíž se budu snažit Knights of Honor II: Sovereign porovnat s konkurencí, zvláště pak Crusader Kings 3, kterému je titul asi nejblíže. Musím uznat, že obě hry by po vizuální stránce mohly svést úzký souboj, avšak pokud bych měl zvolit vítěze, jednoznačně se mi více líbil Crusader Kings 3. Knights of Honor: Sovereign sice v žádném případě nevypadá špatně, ale Crusader Kings 3 dokázal některé prvky dotáhnout do lepšího konce. Těmi jsou například efekty pohybů postav po mapě nebo i výše zmíněné boje, jejichž vizuální zpracování působí v Knights of Honor II: Sovereign spíše průměrně. Bitvy sice, jak už bylo řečeno, nejsou nejsilnější stránkou ani z funkčního ohledu, ale jejich vizuální zpracování rovněž moc velký dojem neudělá. Okolí mapy bych označil za obstojné a soundtrack taktéž nijak z řady podobných her nevybočuje. Dále bych také uvítal o něco větší možnosti přiblížení herního světa.Co se týče optimalizace, s ní jsem za celou dobu hraní neměl problém. Hra mi po celou dobu testování běžela i na nejvyšší detaily poměrně plynule a za celou dobu hraní jsem nezaznamenal žádné poklesy snímkovací frekvence, či dokonce pády. Po této stránce musím vývojářům udělit palec nahoru. Nyní už jsme se dostali na závěr naší recenze, a tudíž nezbývá nic jiného než hře Knights of Honor II: Sovereign udělit výslednou známku.

Zdroj: Black Sea Games

Knights of Honor II: Sovereign je důstojné pokračování osmnáct let staré hry, které nabízí známé prvky a téměř totožnou hratelnost s minimem inovací. Svým zaměřením tak bude určeno především pro pamětníky, kteří jedničku v roce 2004 hráli. Pro ostatní je asi stále nejlepší volbou série Crusader Kings, která je dle mého názoru o něco přístupnější i pro nováčky. Za Gaming Professors uděluji hře sedm bodů z deseti.

Klady
 • propracovaný systém budování vašeho území
 • konflikty s ostatními rody lze řešit více cestami
 • absolutní volnost v rozhodování
 • hra má velký potenciál ke znovuhratelnosti
Zápory
 • pro nováčky téměř nepřístupné
 • chybí detailnější tutorial
 • bitvy nejsou moc zábavné
Platforma PC
 • Datum vydání 06.12.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.