Konec liDCtva – apokalypsa s jasným poraženým

Sdílet
Sdílet
Sdílet

Lidstvo se během posledních dekád potýkalo se spousty smrtících virů. Ať už to bylo v Resident Evil, The Last of Us, nebo Walking Dead. V nich si lidstvo za svůj konec mohlo vždy samo. Konec liDCtva na to jde z úplně jiné strany. Vesmírný virus mylně stvořený na Apokolips mění v šílené nemrtvé i superhrdiny a přiznejme si, ti často bývají nebezpečnější než padouši. Nejedná se o komiks ze série Black Label, jako je Sebevražedný oddíl: Dostaňte Jokera!, nebo Legendu DC jako v případě Nejtemnější Noci. Výše zmíněné komiksy mají ale s Koncem liDCtva jednu věc společnou, do České republiky je přineslo nakladatelství CREW a neudělalo chybu.

Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Svět:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Tom Taylor
Darick Robertson, Neil Edwards, Trevor Scott, Stefano Gaudiano, James Harren, Trevor Hairsine, Laura Bragaová
Crew
DC a Vertigo
Jan Kukrál
232
barevný
vázaná s přebalem
duben 2023
9788076793507  
první

Zdroj: Crew

Ověnčený scenárista

Tím, kdo napsal příběh komiksu, je známý australský spisovatel Tom Taylor. Ten v DC Comics pracoval i na sérii Injustice nebo Suicide Squad. K tomu připočtěme ještě Nightwinga nebo Supermana. Pro Marvel zase pomáhal napsat X-Men Red, Star Wars nebo All-New Wolverine. Za své dílo obdržel hromadu ocenění, mimochodem, jedno z nich i za recenzovaný Konec liDCtva (v angličtině DCeased). Dalšími cenami jsou například IGN Best Digital Series za Injustice: Gods Among Us nebo Stan Lee Excelsior Award za Star Wars: Blood Ties.
Na vizuálu se podílel už celý tým, a než bych vám o každém z nich něco napsal, strávil bych recenzi jen shromažďováním jejich úspěchů. Autorem obálky je Francesco Mattina, o coloring se postaral Rain Beredo. Inkery jsou Stefano Gaudiano s Jamesem Harrenem a kreslířem Trevor Hairsine. Shrnuto a podtrženo, zkušený tým, jenž jasně ukázal, že se bude jednat o velice solidní počin.

Zdroj: Crew

Sociální sítě jsou zlo!

Tedy nejen sociální sítě, ale internet, respektive: „Napadala jedince přes sociální média, jako nemoc přemosťující propast mezi digitálním prostorem a biologickou realitou.“ Virus, kvůli němuž nastává Konec liDCtva, se šíří pomocí internetu a během chvilky zasáhne planetu Zemi. Najednou je tu z ničeho nic šest set milionů nakažených, šest set milionů běsnících bestií, jež touží jen po smrti a ničení. Kéž by to skončilo pouze u lidí. Kromě lidstva se válka přenesla také do podmořského království i na rajské ostrovy a všude se noří hordy nemrtvých, které nemají žádný pud sebezáchovy.
Upřímně mě hrozně baví souboje hrdinů s hromadami zombíků, kdy se reálně může nakazit každý. Vznik viru je logický, snadno pochopitelný a svým způsobem i velice originálně neoriginální. Navíc se šíří přes obrazovky a to je snad ten nejlepší druh šíření, protože do telefonu dnes kouká každý. Tvůrci se tím skvěle vypořádali s okamžikem prvotního šíření, kde svou roli vyloženě hraje krátká chvilka, jež stojí lidstvo stamiliony životů.

Hromada postav je úžasná, ale malinko chaotická

DC může těžit z kvanta postav, jež má ve svém repertoáru, a mohu říct, že to přesně udělalo. Sázka na známé hrdiny jako Batman, Superman nebo Flash ve spojení s méně známými Mistrem Miraclem, Big Bardou nebo Black Canary skvěle harmonizuje a já jsem hltal různorodost postav jako skutečně dlouho ne.
Bohužel to množství je neudržitelné. Konec liDCtva najednou ukazuje známé Atlanťany i válečnice rajského ostrova a snad všechny členy Ligy Spravedlnosti, nepočítaje záporné postavy. Jen si představte scénu, v níž vidíte Captaina Atoma a Atoma. V ten moment přichází mišmaš, v němž se orientují jen skuteční znalci světa DC.
Na stranu druhou se tvůrci snaží tuto hromadu rozvrhnout do určitých lokací, jimiž jsou postavy známé. V Gothamu se můžeme těšit z Batmana, v Metropolis ze Supermana, Atlantida nabízí Aquamana s Merou a rajské ostrovy Wonder Woman s legendárními Amazonkami. Sice se podíváme na více lokací, ale tyto čtyři jsou nejvýznamnější.

Zdroj: Crew

Konec liDCtva tvoří malé momenty

Obálka může naznačovat, že se bude jednat o typický mainstreamový příběh plný tradičních a běžných archetypů. Ačkoliv u některých hrdinů tomu tak je, vytváří se tím prostor, v němž mohou vyniknout jiní. Především v malých momentech, jichž je v komiksu skutečně plno. Přece jen, kdo si kdy nekladl otázku „je tu někdo, s kým bych chtěl přečkat apokalypsu? Co bych pro to udělal? Dokázal bych se postarat o někoho jiného než o sebe?“ Na to, jak velký příběh Konec liDCtva představuje, je těchto malých chvilek v počinu hromada. Od romantiky po rodinné drama.

Skutečně velmi mile mě překvapilo, jak se v lineární příběhové lince, jež je předem jasná (zastavit zombie apokalypsu a zachránit lidstvo), objevují párstránkové menší příběhy, jež v závěrečné mozaice pomohou vyniknout hlavní pointě příběhu. Každopádně je tu stále jedna škodná. Vyprávění nepřichází s ničím převratným, ničím, co byste neměli možnost vidět už někde jinde v nějakém trošku jinačím podání. Je to skvělé, ale ten drive, jako například u Supermana v každé roční době, tam nenajdete. Hrdinové budou totiž vždy hrdinové a v dnešní době antihrdinů už může být rekem každý.

Kresbu hodnotím jako rozporuplnou. Zatímco skvost jako Arkham – Pochmurný dům v pochmurném světě je umělecké dílo, recenzovaný komiks si jde vyloženě za svým. Spousty krve a šílených výrazů vyvolávající emoce jak na horské dráze jsou perfektně namalované. Jen nejsou děsivé. Jsou komiksy, z nichž máte tendenci se podělat strachy, jeden jsem vám zmínil o tři řádky výše, ale následně jsou zde tyto „masakrální“ počiny, kde krev teče proudem a působí to jako Happy Tree Friends. Vizuál je čistý, elegantní a precizní, jen bych osobně řekl, že neplní svou hlavní funkci vyděsit čtenáře. Za zmínku rozhodně stojí alternativní obálky na konci knihy. Ty obrázky jsou nádhera, že i přemýšlím, jak jej dostat v bytě v rámu na zeď.

GP uvozovky

Konec liDCtva je velmi chutný chlebíček, u něhož doufám, že brzy dostanu nášup ve spin-offech nebo už vyšlých sequelech. Jediné nedostatky, které bych jmenoval, jsou vizuál neplnící děsivou hororovou funkci a přehršel postav působící občas nahodile a chaoticky. Nicméně příběh je zajímavý, zápletka jasná a logická, menší momenty tvoří velký příběh a neuvěřitelně si jako fanoušek DC užívám postavy, jež vidím společně na jednom plátně. Nehledě na to, že ten vizuál je vážně pěkný, jen mu chybí taková ta třešnička. A abych nezapomněl, překlad z DCeased na Konec liDCtva? To je detail, jaký si zaslouží za odměnu sošku malého Supermana.

Klady

hromada superhrdinů
pěkný příběh
hromada vedlejších momentů tvořících mozaiku
vizuál
skvělý název komiksu
úžasné alternativní obálky
spousty navštívených lokací
skvěle udělaná apokalypsa

Zápory

příběh není ničím novým
ačkoliv je vizuál pěkný, neplní svou hlavní úlohu – horor
pro neznalce DC je snadné ztratit se v postavách
8.5 / 10

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn