Superman v každé roční době – úvodka

Superman v každé roční době zkoumá nitro dokonalého Američana

3. 1. 2023
 

Superman v každé roční době je dalším pokračováním edice Legendy DC, kterou už druhým rokem vydává nakladatelství CREW. Z této řady jsme již recenzovali komiks Nejtemnější noc, kde mrtví hrdinové vylézali z hrobů a způsobovali jen chaos. Nejnovější přírůstek se ale zaměřuje na jiné téma. Z bojiště se přesuneme k dospívání Clarka Kenta, dokonalého Američana, symbolu naděje a pravděpodobně největšího klaďase v dějinách.

Autor:
Kresba:
Vydavatel:
Svět:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

Jeph Loeb
Tim Sale
Crew
DC
Ľudovít Plata
224
barevný
pevná s přebalem
listopad 2022
9788076792906  
první

Jeph Loeb a Tim Sale jsou neuvěřitelná dvojka

Jepha Loeba asi nemusím představovat. V komiksovém odvětví má za sebou hromadu úspěchů a jeho díla určitě budete znát. Jeho tvorbou jsou Batman: Ticho, Batman: Dlouhý Halloween nebo Superman/Batman: Supergirl. Pracoval i pro Marvel, kde jsou jeho počiny Spider-Man: Blue (v ČR Smutek), Captain America: White nebo Hulk: Gray. Za svá díla obdržel hned několik Eisner Awards a za titul Superman v každé roční době získal ocenění nejlepšího autora v roce 1999. Úspěch díla pomohl nejspíš vzniknout i seriálu Smallville, na kterém se Loeb také scenáristicky podílel.

Jeph Loeb by asi nikdy neslavil úspěch, kdyby s ním nespolupracoval kreslíř Tim Sale, jenž nás bohužel v červnu 2022 opustil. Sale se podílel snad na všech Loebových příbězích, včetně výše zmíněného Spider-mana, Hulka nebo Batmana. Za recenzované dílo mimochodem i Tim Sale obdržel Eisner Award, ale v kategorii kreslíř/inker. Tím se nenápadně dostáváme ke kamínku úrazu. Kresba Tima Salea bohužel není pro každého a Superman v každé roční době je tou nejlepší ukázkou, že i perfektní scenáristický prožitek se skvělou kresbou může narazit u kreslířova malířského stylu. Ten je na dnešní dobu zastaralejší, více umělecký, lehce šetří barvami a některé obrysy jsou příliš ostré. Spoustu fanoušků tato „malebnost“ odrazuje, než aby je připoutala, což je obrovská škoda.

Zdroj: Crew

Čtyři roční období, čtyři krátké příběhy, jeden Superman

Dílo je unikátní svým vypravěčským stylem. Většina superhrdinských příběhů hodí hlavní postavu do nebezpečí, načež v prvním kole dostane na zadek, přichází rekonvalescence, trénink, odveta a vítězství. Zde se však podíváme na jinou součást života, a to jak se vyvíjela Clarkova osobnost i myšlenky a jak se měnily jeho pocity v období, kdy odešel ze Smallvillu rovnou do Metropolis, jednoho z nejbohatších měst Spojených států. Tam nastupuje jako redaktor k Daily Planet a začíná se naplno věnovat novinařině, k níž tíhnul už od střední školy. Oproti svému času ve Smallville má v Metropolis fůru práce a lidé si začínají všímat, že nad nimi někdo bdí.

Začátek kariéry asi mohl být super, kdyby Clark skutečně nebyl ještě „klukem“. Všichni jej známe jako dominantního hrdinu, jenž si jde tvrdě za svým a podaří se mu zachránit každého. Zde má o sobě ještě pochybnosti a je neuvěřitelně poutavé sledovat, jak se vypořádává nejen se svým egem, ale i prvními skutečnými nepřáteli, kteří se mu postaví do cesty.

„Příliš dobrý, než aby to byla pravda. Umí létat. Vidí skrz zdi. Může zvedat auta, kulky se mu odrážejí od hrudníku, dokáže skoro cokoliv, co ho napadne. A to je to, co mě na tom dostává. Dokáže cokoliv, co ho napadne… a on se rozhodl dělat co? Být hrdinou? Proč? Žijeme ve světě, kde nikdo neriskuje krk pro jiné. Píšu o tom celé dny. Vzájemně si lžeme. Chováme se k sobě krutě. Navzájem se zabíjíme. A pak je tady tenhle… tenhle… chlap. (Je zajímavé, jak často se nedostává slov dokonce i někomu, kdo se slovy živí.) On riskuje krk pro všechny. Hodně ho riskuje. Je to skoro jako… „On ví, jestli jsme byli hodní, nebo zlobiví, prostě buďte hodní, u všech všudy.“

Superman v každé roční době uvádí Lexe Luthora

Batman má Jokera, Flash Reverse Flashe a Wonder Woman Cheetah. Supermanovou nemesis je výstřední miliardář, filantrop a jeden z největších mozků lidstva, Lex Luthor. Právě ten sekunduje hrdinovi a musím říct, že zde jsem odpustil Timu Saleovi jeho grafické podání. Nevidíme totiž toho drsného plešouna, známého z většiny příběhů, ale ještě ryšavého, lehce obtloustlého génia, jenž od první pohledu nenávidí každou bytost.

V komiksu sice nedojde k žádnému tvrdému střetu, ale Kent s Luthorem si jsou oba vědomi, že nikdy nejlepší přátelé nebudou. K Lexi Luthorovi se navíc přifařila postava jménem Toxin. Nejedná se o typickou záporačku, ale pouze o zamilovanou dívku, což není nic hrozného, alespoň ne pro ni. Z ostatních postav září Jonathan Kent. Nevlastní otec milovaného Supermana zde nevystupuje jako tradiční „zákonné dobro“, ale sám pochybuje, zda životní rozhodnutí ohledně syna udělal dobře. Myšlenky, jimiž se zaobírá, jsou lidské a věřím, že si je ohledně svých dětí pokládá každý rodič, včetně otázky „Vychoval jsem ho dobře?“ Překvapením pro mě bylo vyobrazení Lany Langové, postavy, která je často opomíjená, ale pro Clarkův vývoj jedna z nejdůležitějších. Jedná se o jeho první lásku a vlastně i první dívku, jíž vyjevil své schopnosti. Od tvůrců šlo o skvělý tah a Lana dle mého zazářila daleko víc než klasické podání suverénní Lois Laneové.

Zdroj: Crew

Emotivní vypětí u Supermana? Těžko uvěřit

Pokud hrdinu nesestřelíte kryptonitem, nemusíte se o něj bát. Tento převládající pocit, jaký ze Supermana už roky mám, v recenzovaném díle zmizel. Nebylo to strachem, že nezničitelné bude zničeno, ale obával jsem se, že mladík nedokáže ustát tlak, jenž se na něj postupně nabaluje. Vidět nejmocnějšího reka na pochybách je až podivně úchylné. Nechcete to vidět, ale zároveň nemůžete přestat hltat stránku za stránkou.

Na kvalitě se rozhodně podepsal i překlad. Ľudovít Plata se dle internetových portálů blíží už ke svému dvoustému překladu a jeho volba neuvěřitelně pomohla. Do češtiny se některé významy překládají těžko a tento chodící translátor to opět zvládl na výbornou.

Superman v každé roční době není obyčejný komiks, je to Legenda DC a nakladatelství Crew s jeho vydáním rozhodně nešláplo vedle. Něco natolik netypického a scenáristicky perfektně uchopeného jsem už pěknou chvilku nečetl. Rozpětí emocí, skoro až panický strach o nejmocnější bytost pod Sluncem i vedlejší postavy a příběhy ročních období jsou úžasné a jde vidět, že tento titul si ocenění zaslouží. Bohužel, kresba Tima Salea nesedne každému, což je snad jediný škraloup na jinak dokonalém díle. Protože když o sobě může pochybovat Superman, tak může každý z nás.

Klady
  • poutavý příběh
  • hra s emocemi
  • Superman v jiném světle
  • vedlejší postavy
  • představení vztahů mezi Lexem Luthorem a Supermanem
  • skvělý překlad
Zápory
  • kresba Tima Salea nesedne každému
Infobox
0.0

Doporučujeme

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.