LIVE A LIVE

LIVE A LIVE – návrat legendy

21. 5. 2023
 

Původní LIVE A LIVE vyšel již v roce 1994 pro konzoli Super Famicom a byl určen pouze pro Japonsko. Jednalo se o jedno z nejlepších JRPG své doby, které se od podobných titulů zásadně odlišovalo. Na rozdíl od většiny, kde byl jeden hlavní ucelený rozsáhlý 10–50hodinový příběh, je LIVE A LIVE antologií krátkých příběhů. Tyto kampaně navíc vyprávěly osudy různých hrdinů napříč lidskou historií. Každý z nich měl jiné smýšlení, pohled na věc v rámci svého života a samozřejmě měl děj osobitý nádech i specifické prostředí s postavami.

LIVE A LIVE 2

Ve své době se tak jednalo o opravdový unikát, který sklidil mnoho chvály pro své neortodoxní vyprávění příběhu i pro svou hratelnost. Třešničkou na dortu byla také hezká grafika a úchvatný soundtrack, zejména jeho song Megalomania, který se stal prakticky hitem a má již mnoho remixů. Přes svůj velký úspěch však LIVE A LIVE neopustil Japonsko. Zlom nastal až v roce 2022, kdy společnost Square Enix vydala remake pro Nintendo Switch a hra se tak dostala velmi krátce do celého světa. Dalším bodem zlomu pak bylo prohlášení, že 27. dubna 2023 bude přístupná i pro hráče na PC a na konzolích PlayStation. LIVE A LIVE tedy opět ožívá, a to ve stejném grafickém HD-2D jako další známý hit OCTOPATH TRAVELER.

LIVE A LIVE vás vezme na úžasnou cestu několika časovými obdobími a prostředími, od prehistorické éry až po vzdálenou budoucnost

Jak jsem již zmínil, v LIVE A LIVE nehrajete příběhovou či dějovou kampaň jednoho hlavního hrdiny, ale procházíte příběhy celkem osmi postav. Každý z nich je navíc umístěn v jiném časovém období lidských dějin, v rámci čeho se podíváte do prehistorické éry i do vzdálené budoucnosti. Na začátku si můžete vybrat ze sedmi hrdinů, poslední (osmý) se vám zpřístupní po dokončení předešlých příběhů. Začít můžete za koho chcete, chronologicky se však povětšinou doporučuje začít právě prehistorickou érou.

Můžete vybrat z následujících hrdinů a jejich životů:

 • V prehistorii se objevuje Pogo, jeskynní muž, který se v této době snaží získat potravu pro sebe a svůj kmen. Kromě toho se snaží zachránit svou přítelkyni a ochránit ji před konkurenčním kmenem.
 • Na Divokém západě se ujmete role Sundown Kida, hledaného psance, který se zaplete do boje na život a na smrt, aby bránil bezmocné město před bandou krutých banditů.
 • V období staré Císařské Číny budete jako mistr kung-fu jménem Earthen Heart hledat svého nástupce, kterému předáte svou techniku kung-fu známou jako Pozemské srdce.
 • Soumrak období Edo, feudální Japonsko. Mladý shinobi Oboromaru je vyslán do hradu plného smrtících pastí a obezřetných nepřátel, aby mohl osvobodit vězně s výjimečným nadáním. Splníte však svůj úkol s milosrdným srdcem, nebo každého svého nepřítele probodnete mečem?
 • V současnosti se ujmete role Masarua Takahary, mladého bojovníka s velkými ambicemi, jenž se touží stát nejlepším bojovníkem na světě a naučí se techniky nejsilnějších bojovníků z celého světa.
 • V blízké budoucnosti na sebe vezmete břemena Akiry Tadokora, sirotka s psychickými schopnostmi, který se rázem ocitne v nebezpečné hře, hře života a smrti, ve snaze zachránit ostatní sirotky a děti ulice.
 • Daleko od Země, v rozlehlé vesmírné prázdnotě, se dopravní loď Cogito Ergo Sum pomalu vrací domů. Zde se ujmete role servisního robota jménem Cube. Vy a posádka, které sloužíte, jste na cestě, abyste dopravili mimozemského tvora zvaného Behemoth zpět na Zemi ke studiu. Vaše cesta se však začne zvrtávat, protože napětí mezi posádkou začíná vřít a části lodních systémů záhadně selhávají.

Po dokončení těchto kapitol se vám zpřístupní děj, který se odehrává ve středověku. Hrdinou tohoto příběhu je rytíř Oersted, který byl vyslán na misi, z níž se rázem stane boj o osud celého království a životy lidí v něm.

LIVE A LIVE – společně jsme nezastavitelní!

Aby toho nebylo málo, po dokončení všech ostatních částí se vám odemkne ještě jedna kapitola, která slouží jako velké finále celé hry. Dominion of Hate se odehrává se ve středověku, který zamrzl v čase a prostoru. Setkáte se zde s The Lord of Dark Odio, známým též jako Demon King Odio, což je hlavní záporák celého titulu LIVE A LIVE.

Před začátkem tohoto velkého finále si vyberete hlavního hrdinu, má to však jedno „ale“. Pokud si vyberete ze „základních“ postav, tedy kohokoli kromě Oersteda, bude děj probíhat „normálně“, nebo v běžném režimu, chcete-li. Hlavní hrdina, kterého jste si zvolili, se objeví v království Lucrece, bude se moci setkat s ostatními postavami a následně je naverbovat do své party. V rámci vybraného hrdiny se změní některé drobné scény a dialogy. Hlavní hrdina nebude moci zároveň družinu opustit. V závislosti na postavách (vaše parťáky nejdříve musíte najít), které máte ve své družině, jsou přístupné i různé zkoušky, v nichž můžete získat různé předměty a vybavení včetně ultimátní zbraně každé postavy.

V případě, že si vyberete na začátku Oersteda, se kapitola změní na průchod mezi bossy. Ujmete se role Odia, takže ve fázi bitev hrajete za bosse v jejich příslušných bitvách proti hrdinům daných kapitol.

Co však v rámci některých kapitol může některé hráče mírně odradit, jsou požadavky na nalezení, přinesení a získání předmětů nebo splnění určitých úkolů. Je velmi pravděpodobné, že u některých z nich se dostanete do fáze, kdy nevíte, co se po vás vlastně chce. S některými postavami se navíc budete po poměrně rozsáhlých lokacích potulovat sem a tam, abyste vyřešili několik spletitých úkolů. Některé kapitoly kromě toho obsahují více možných konců v závislosti na tom, jakým stylem je hráč projde (například zda bude každého vraždit, nebo se dá na cestu milosrdenství), případně na variantách v rámci rozhovorů a na vašich činech a rozhodnutích.

Hurá do boje!

V rámci kapitol, které se odehrávají v rozmanitých oblastech a dungeonech, kde na vás mohou zaútočit nepřátelé i během pouhé chůze, své hrdiny můžete vylepšovat. Jedná se o zavedený koncept JRPG, prozkoumáváte a získáváte zkušenosti a vybavení, abyste vylepšili statistiky vašich hrdinů. Zároveň zde jsou někdy opravdu zajímavé a kolikrát i velmi vtipné rozhovory a scénky s NPC. Díky tomu se ještě více můžete ponořit do světa a mnoho se o něm dozvědět.

Není to však tak přímočaré, jak se může zdát. Další unikátnost hry je v tom, že průzkum a interakce s NPC provádíte pouze tam, kde to dává smysl. Například současnost sleduje zápasníka Masarua Takaharu – vaším životem je svět ringů a soubojů, zde tedy nic neobjevujete a pouze bojujete.

Soumrak období Edo je pak převážně o stealth mechanikách, které vám umožní zcela se vyhnout boji a projít jednotlivými lokacemi bez nutnosti někoho usmrtit (pokud tedy budete chtít).

Souboje jsou v LIVE A LIVE tahové a odehrávají se na bitevním poli o rozloze 7 x 7 dílků. Vaše postavy včetně nepřítele se mohou volně pohybovat po bojišti a provádět střídavě různé akce, speciální pohyby nebo útoky na cíl, který je v dosahu daného útoku. Každý zúčastněný však musí nejdříve naplnit ukazatel energie, což slouží jako určitý ukazatel iniciativy během bitvy, a naplní se vždy, když hráč nebo nepřítel něco podnikne.

Můžete také využít určité předměty nebo schopnosti. Použitím některých libůstek tak lze proměnit části dlaždicového bitevního pole v pasti, které v průběhu času způsobují poškození, pokud na ně vstoupí někdo, kdo není imunní vůči jejich specifickému živlu.

Chce to hodně přemýšlet a kombinovat

Když jsem naznačil vybírání útoků, všechno je formou volby. V praxi to probíhá tak, že jste na tahu a váš hrdina má na výběr z příkazu, případně z pohybu po mřížce a z možnosti provést útok. Ten si vyberete z nabídky pro daného hrdinu, nejdříve na daný útok najedete, abyste viděli, co dělá a hlavně jaké má mřížkové rozpětí. Následně je na vás, zda se přesunete do vhodné vzdálenosti, abyste zasáhli svůj cíl, nebo vyberete jinou akci. Není to rozhodně tak, že všechny akce jsou čistě dopředu nebo kolem vás. Některé dovednosti a útoky jsou do kříže v rámci pole na mřížce, jiné jsou třeba několik políček šikmo a dvě políčka vodorovně, jiné útoky jsou třeba až v rámci tří políček od vašeho hrdiny do několika stran apod. Princip je dostat váš cíl alespoň do jednoho z označených polí, kam bude útok směřovat.
Tento systém může ze začátku vypadat trochu chaoticky, ale velmi hravě se jej naučíte, chce to jen trochu cviku a seznámit se s herními mechanismy. Hra navíc odměňuje hráče, kteří tyto mechaniky a strategie efektivně využívají k porážce nepřátel.

LIVE A LIVE 3

Krásná HD-2D, která prostě okouzlí

Vizuálně jde o přebrání 16bitové grafiky a modernizovaného použití výtvarného HD-2D stylu, který je například i u titulu Octopath Traveler. LIVE A LIVE nabízí líbivé a detailní 2D sprite animace zasazené do 3D pozadí s atmosférickými blesky a polygony ve vysokém rozlišení, což zachovává retro kouzlo, ale zároveň je vše osvěženo moderní grafikou. V rámci hry a průchodu se mění i váš pohled, který se střídá s plošinovkou a izometrickým pohledem. Všechno funguje dobře, hezky, plynule bez bugů. Prezentace soubojů, speciálních útoků i celkového zasazení světa v daných kapitolách je opravdu povedená a je vidět, že vývojáři si dali záležet.

Samozřejmě vás může napadnout otázka, jak je to s ovládáním? Můžete hrát na gamepadu nebo na klávesnici, myš je zde taky, ale využijete ji pouze na potvrzování. Hlavní pohyb a výběr mezi útoky a jinými možnostmi budete v případě klávesnice provádět pomocí WASD a několik dalších kláves.

Zvuková stránka hry perfektně doplňuje grafické a herní zasazení a skvěle tak prohlubuje atmosféru i pocit ze hry. Povedený je také dabing, a to jak originální japonská, tak i anglická verze. U některých emotivně vypjatých rozhovorů či monologů odvedli dabéři poctivý kus práce.

Největší třešničkou v rámci ozvučení je pak soundtrack, za nímž stojí legendární Yoko Shimomura, světová skladatelka, která se proslavila hudbou pro sérii Kingdom Hearts, Parasite Eve, Street Fighter II, Xenoblade Chronicles, Final Fantasy XV, Mario & Luigi RPG a mnoho dalších. Soundtrack je prostě perfektní a obsahuje dnes již legendární skladby, jako je v úvodu zmíněná Megalomania. Každá kapitola má svůj originální soundtrack. Najdete zde emotivní orchestrální balady i srdceryvnou bojovou hudbu, která využívá směsici rocku a syntezátorů.

LIVE A LIVE 1

LIVE A LIVE je dalším z řady titulů, které zažívají svůj velký návrat. Toto legendární JRPG vás zaujme nejen svou hratelností a prezentací v rámci několika různých samostatných příběhů, ale i vizuální a zvukovou stránkou. Zasazení hry do časových období, v nichž se jednotlivé události odehrávají, je skvělé a všechno je doplněno o úžasný soundtrack. Tahové souboje vyžadují sice trochu trpělivosti a přemýšlení v rámci strategie, ale jakmile se do nich dostanete, každý souboj a následný pocit z vítězství vás bude bavit.

Klady
 • zasazení hry do různých časových období
 • krátké, poutavé příběhy, které mají i možnost různých konců
 • dobře napsané příběhy postav
 • různé konce celé hlavní hry
 • grafické zpracování v HD-2D
 • tahové souboje, u kterých musíte přemýšlet a volit vhodnou strategii
 • vysoká znovuhratelnost
 • skvělý soundtrack
Zápory
 • v některých kapitolách přesně nevíte, co se po vás chce nebo jak dál postupovat pro odemčení speciálních cílů
 • orientace v lokacích v rámci průchodu některými kapitolami
 • na bojový systém je potřeba si chvilku zvykat
Platforma PC
 • Datum vydání 27.04.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.