Lumpark – náhledovka

Lumpark aneb Planet Coaster na stole

16. 2. 2023
 

Téma výstavby zábavních parků je velmi populárním konceptem známým v počítačových hrách. Pamětníci mi dají za pravdu, že série RollerCoaster Tycoon je jedna z nejlepších tohoto žánru. Z novějších stojí za zmínku Planet Coaster a v letošním roce se můžeme těšit na hru Park Beyond od známého vydavatelství Bandai Namco. Pojďme se ale podívat na Lumpark. Tato desková hra spojuje zálibu v lumpárnách a touhu postavit si svůj vysněný zábavní park. Budete tím, kdo postaví nejlepší park ve městě? Dosáhnete toho bez škození ostatním, anebo budete tím největším lumpem ze všech? Pozor! Tato deskovka má velký škodící charakter, lze se mu ale vyhnout. Nicméně Lumpark je více hrou karetní než deskovou. Budete stavět a vylepšovat atrakce, hrát různé události a hledat co nejlepší kombinace. Na český trh jej přináší vydavatelství REXhry a můžete si jej pořídit například zde.

Lumpark – herní plán naproti
Lumpark – herní plán vedle sebe
Lumpark – plán s figurkou

Roboti, upíři, nindžové, či gangsteři?

Lumpark je určen pro dva až pět hráčů a na výběr je ze šesti různých karetních balíčků. Každý hráč vybere jeden anebo je můžete podle počtu hráčů náhodně vylosovat. Jednotlivé balíčky mají různé charakteristiky viditelné na své přehledové kartě. Některé se zaměřují na velikost atrakcí a dostatek peněz, jiné pak na rozmanitost plánů a úroveň prudění vašich soků. Vybraná témata se pak smíchají do společných balíčků dle typu karet. Navíc je možné dodatečně vybrat kartu naprosté změny přidávající specifické pravidlo pro celou hru. Můžete tak například snížit počet kol, zatrhnout škození nebo začít už s něčím postaveným. Díky těmto kombinacím získáte opravdu velkou rozmanitost a každá hra může být naprosto odlišná.

Postavte co největší atrakci a plňte plány

V balíčcích se nachází čtyři typy karet. První z nich jsou karty parku. Ty můžeme rozdělit na atrakce, jejich vylepšení, výhody a na zaměstnance. Pokud budeme chtít nějakou kartu vložit do svého parku, je potřeba zaplatit její cenu v mincích. Každý park může postavit až pět atrakcí, které následně můžete vylepšovat. Čím více vylepšení do jedné atrakce nacpete, tím více bodů na konci dostanete. Vylepšení se ukládají pod kartu atrakce, ke které patří. Necháváte koukat jen kousek s názvem a symboly. Postupné skládání vám pak bude vytvářet souvislou stužku symbolů. Stejné vylepšení lze standardně na jedné a té samé atrakci použít pouze jednou. Zaměstnanci vám pro celý park přináší jedinečné schopnosti a na konci připisují dodatečné body. Výhody vám pak celý park vylepšují. Od obou můžete na rozdíl od atrakcí mít neomezený počet.

Abyste si svůj park nestavěli halabala, jak vás jen napadne, existuje zde druhý typ karet v podobě plánů. Plány představují úkoly, které byste měli během celé hry splnit. Pokud se tak stane, na konci vám přinesou významný počet bodů. Pokud je však nesplníte, o určitý počet bodů naopak přijdete. Plány se vždy týkají nějaké stavební kombinace atrakcí a jejich vylepšení. Všechny karty navíc kromě základního úkolu obsahují i jeden nepovinný bonusový za další pěknou bodovou odměnu.

Lumpark – témata
Lumpark – parky
Lumpark – karty plánů

Budete za lumpa?

Třetím typem jsou karty událostí, které vám umožní ovlivnit hru ve svůj prospěch. Na výběr máte vždy ze dvou možností. První v pozitivním smyslu ovlivní přímo váš park. Můžete například něco ihned zadarmo postavit nebo dostáváte pro aktuální kolo jiný bonus. Druhou možností pak můžete zatopit svým soupeřům. Můžete proti nim poštvat úřady, které jim atrakce zavřou, nebo zaplatit vandaly, kteří něco zničí. Proti těmto útokům se můžete bránit použitím opačné obranné karty události. Některé události mohou mít v dobrém načasování až devastující efekt. Představte si, že celou hru vše pečlivě plánujete a v posledním kole vám soupeř něco důležitého zboří, nesplníte plány a přijdete tak o velkou část svých bodů. Nic pro horké hlavy!

Posledním typem karet z tematických balíčků jsou karty zlatého hřebu, což jsou tzv. super-atrakce. Jsou dost drahé, počítají se do limitu pěti atrakcí, ale přináší vám silnou schopnost. Karty zlatého hřebu se náhodně na začátku hry rozdělí mezi hráče. Ostatní zmíněné karty se pak umístí na herní plán na svá předurčená místa. Herní plán má dvě strany. Z jedné strany je určen pro hráče, kteří sedí vedle sebe, a je podle toho i kontrastně vykreslen. Z druhé strany je pak naopak určen pro hráče, kteří sedí naproti sobě. S tímto zlepšovákem jsem se dosud nesetkala a přijde mi to velmi povedené.

Lumpark – události
Lumpark – figurka
Lumpark – krabice

Všechno není fér

Lumpark se hraje na osm kol složených z více postupných kroků. Vše je pěkně znázorněno na herním plánu, kde aktuální fázi demonstrujete posunutím figurky. Nejprve si hráči líznou kartu událostí a poté se otočí karta města, která na začátku každého kola ovlivní všechny hráče. Zajímavostí je, že první půlka karet je pozitivních a přinese vám nějaké výhody, peníze apod., zatímco druhá polovina je negativní a bude vám dost házet klacky pod nohy. Jako by to od vašich protihráčů nestačilo. Přece jen se v originále tato hra jmenuje Unfair, něco totiž opravdu fér není. Po odhalené a případné splnění podmínek karty města se hráči střídají v zahrání karet událostí. Použít jich mohou, kolik chtějí.

Po událostech následuje fáze parku, kde můžete provést 3–4x některou z následujících činností. Lze si dobrat karty z jakéhokoliv balíčku na herním plánu (události, parky, plány) nebo rovnou něco postavit či případně zbořit. Poslední akcí na výběr je pak sbírání drobných, v níž pod každou svou atrakcí posbíráte mince, které vypadly vašim návštěvníkům z kapes. Dále je fáze návštěvníků, kdy si spočítáte hvězdičky na všech svých postavených kartách a podle nich obdržíte finance do dalšího kola. Pozor ale, kapacita vašeho parku je omezená, je tedy možné, že kapacitu přesáhnete a nedostanete peníze za všechno. Poté následuje úklid a začíná nové kolo.

Na konci se počítají body za počty vylepšení na atrakcích, za splněné plány, za najaté zaměstnance a za zbylé peníze. Naopak se odečítají za nesplněné plány. V průběhu hry si také můžete vzít půjčku, díky níž obdržíte peníze výměnou za odečtení bodů v koncovce.

Lumpark je dynamickou karetní deskovou hrou se zábavným tématem. Jednotlivé tahy netrvají příliš dlouho a zapojení ostatních hráčů díky škození je dostatečné. Ilustrace jsou velmi povedené, barevné, přesně takové, jaké se k zábavnímu parku hodí. Návod je doplněn úsměvnými vtípky, a co je třeba ještě vyzdvihnout, jsou přehledné karty shrnutí kola a bodování, které obdrží každý hráč, a i jako nováček hned budete mít přehled. Karty jsou navíc uspořádány v přehledném inzertu, ze kterého se vám nevysypou. Je zde i prostor pro případná další rozšíření. Kartonové mince v podobě pokerových žetonů jsou také velmi pěkné, bohužel ne všechny žetony se vejdou do středové části inzertu a musí být umístěny do té karetní, kam pohledově úplně nepatří.

Klady
  • rozmanitost karet a témat
  • velká znovuhratelnost
  • dva typy herního plánu
  • škození se lze vyhnout
  • vtípky v návodu
Zápory
  • nemilosrdné karty
  • místo na žetony
Infobox
0.0

Doporučujeme

Marcela Grázová

Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.