Barrage – komponenty

Megahit Barrage vyjde česky díky TLAMA games

15. 3. 2024
Zdroj náhledu: Cranio Creations

Žijeme ve zlatém věku deskových her. Vychází jich opravdu nepřeberné množství, a to nejen v zahraničí, ale také v české lokalizaci. A opravdu málokdy je některá z nich špatná. Viz naše recenze deskových her. I přesto jsou stále vydávány hry, které svojí kvalitou konkurenci vysoce převyšují a vyšplhají se díky tomu na špici žebříčku nejlepších her všech dob dle serveru BoardGameGeek.com. Jednou z nich je Barrage, která se v době psaní tohoto článku vyhřívá na 36. příčce. A my se jí nyní díky vydavatelství TLAMA games dočkáme i v češtině. Ještě předtím, než její vydání lidé z TLAMA games stihli oznámit, chystanou lokalizaci propálil původní vydavatel na svých sociálních sítích.

Barrage vyšla již v roce 2019 díky italskému studiu Cranio Creations. To stojí i za povedenou tetrisovkou Moje knihovnička (česky díky vydavatelství Blackfire) nebo Krysami z Wistaru. Ty již brzy vydá TLAMA games a i o této lokalizaci jsme se dozvěděli nejdříve od Cranio Creations. Na Barrage spolupracovali dva autoři. Tommaso Battista kromě Barrage pracoval i na poměrně oceňovaném titulu D.E.I.: Divide et Impera. Jméno druhého autora Simone Lucianiho by však mělo být alespoň povědomé všem milovníkům komplexnějších euroher. Vytvořil totiž Tzol’kin, Grand Austria Hotel, Lorenzo il Magnifico, Newton, Golem, Darwin’s Journey, Nukleum, Tiletum nebo již zmíněné Krysy z Wistaru.

Zdroj: Cranio Creations

I Barrage je titulem velmi komplexním. Uživatelé serveru BoardGameGeek.com její obtížnost vyhodnotili na 4,11/5. Je určená pro 1–4 hráče od 14 let, přičemž jedna herní partie vám zabere 1–2 hodiny. V Barrage se ocitnete v dystopické alternativní minulosti, konkrétně 30. letech 20. století. S rozvojem industriální revoluce se vytěžila fosilní paliva a jediné, co je schopné utišit hlad po energii, jsou vodní elektrárny postavené podél řek. Hra poskytuje prostor pro nebývale velké množství negativní interakce mezi hráči. Voda v řekách totiž teče jen jedním směrem, a pokud se vám podaří chytře pracovat se zdroji, můžete postavit svoji elektrárnu co nejblíže prameni a vaši soupeři pak nevyprodukují zhola nic. 

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.