Monster Harvest intro art

Monster Harvest – život na farmě

30. 7. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Každého, kdo žije ve městě, patrně někdy napadlo, jaké to je žít na vesnici. Případně jaké to je mít vlastní farmu a být odkázaný jen sám na sebe. Někteří se při této myšlence potí hrůzou, jiní jen uznale kývnou, protože život na farmě je spojen s neustálou prací a starostí o hospodářství. V první řadě musíte zabezpečit hospodářství a až pak se můžete starat o sebe. Monster Harvest se vás pokusí přesvědčit, že život na farmě není jen kydání hnoje, ale může se jednat o začátek životního dobrodružství.

Zdroj: igdb.com

Monster Harvest a farma plná tajemství

Váš příběh za dobrodružstvím začíná v podstatě velmi jednoduše. Hned zpočátku se ujmete role mladého chlapce, případně dívky, kteří se přestěhují do malého města, aby pracovali na farmě. Tím zahájíte nový život v městečku Planimal Point, kde se před vámi brzy otevře životní dobrodružství. Již při vašem příjezdu zjistíte, že se nejedná o nudnou usedlost. Váš strýc, který působí spíše jako typický rozcuchaný vědátor, objevil několikanásobné využití slizu a městečko najednou vzkvétá aktivitou. Chtěl by, aby hráči vedli farmu a zjistili, co má místní společnost SlimeCo za lubem.

Jakmile se poprvé porozhlédnete po městečku, zjistíte, že Planimal Pointem prochází zleva doprava silnice, která je z obou stran zatarasená sutí. Pokud zaplatíte 1500 dolarů, můžete hromadu kamení odstranit a otevřít si průchod do nové oblasti. V počátečních fázích hry je to docela dost peněz, takže si budete chtít chytře rozmyslet, kterou z nich si vyberete. Tím se také dostáváme k jednomu z hlavních aspektů hry.

Tímto aspektem nebo hlavním úkolem, chcete-li, je farmaření. Jak už to tak bývá, do začátku dostanete pouze základní vybavení. K dispozici tedy máte motyku na obdělávání půdy, konev na zalévání, sekeru na kácení stromů a krumpáč na rozbíjení kamenů.

K tomu, abyste mohli něco pěstovat, však potřebujete sazeničky a semínka. Ty můžete najít, koupit ve městě nebo postupem času i sami vypěstovat. Má to ale háček. Jako v reálném světě, i v Monster Harvest rostou plodiny pouze ve stanovených ročních obdobích a plodí úrodu po určitý počet dní.

Zmíněná roční období jsou zde celkem tři, jde konkrétně o období extrémního sucha, naproti tomu období vytrvalých dešťů a období tmy. Jedná se určitě o zpestření hry, tím spíše, že mechanismus počasí a změny období určuje, co můžete pěstovat.

Zdroj: igdb.com

Z kozla zahradníkem, a to se vší parádou

Úrodu pak můžete samozřejmě prodávat, konzumovat pro získání výdrže, kombinovat do hybridních rostlin nebo i vařit, tedy poté, co si dostatečně vylepšíte vaše obydlí a farmu. V samotném aspektu farmaření je poměrně pestrá škála možností, jak si můžete vaši farmu a dům vylepšit, a desítky předmětů, které si můžete vyrobit. Z vaší malé farmy se tímto způsobem může stát prvotřídní usedlost s masovou produkcí. V základu se tedy jedná o klasický simulátor farmaření, až na jednu malou drobnost, a tou je již zmíněný sliz.

Díky přítomnosti různobarevných slizů můžete měnit plodiny v planimaly (rostliny + zvířata). Podle ročního období, slizu nebo plodiny, kterou mutujete, budete moci vytvořit až 72 různých mutací. S planimaly můžete bojovat, mohou vám vyrábět různé zboží, které pak můžete prodávat, nebo je dokonce můžete zmutovat v transportní příšerky, které budou mít funkci koně, a vy na nich budete jezdit.

Zní to opravdu zajímavě, bohužel na většinu těchto vlastností budete muset z velké části přijít sami. I když je ve hře určitá nápověda, která byla od vydání již několikrát přepracována a rozšířena, nepokrývá všechny důležité aspekty. To je jednoznačně škoda, protože vám tak může mnoho těchto aspektů jednoduše uniknout.

Ve městečku samozřejmě nejste pouze vy a váš strýc, ale jsou zde i další NPC. Onen potenciál, který by mohl titul značně odlišit a trochu nakopnout, je zde však lehce zabit. Postavám můžete dávat různé dárky a v rámci interakce s nimi zvyšovat i úroveň přátelství. Není zde ale jasně patrné, jaký to přinese užitek, tedy kromě slevy v místním obchodě.

Zdroj: igdb.com

Souboje na život a na smrt

Dostáváme se k druhém aspektu hry a tím jsou souboje planimalů. V Monster Harvest vychováváte planimaly s tím, že každý je předurčen k něčemu jinému, jak jsem již zmínil výše. Nicméně máte i bojové příšerky, s kterými budete v tahových bitvách bojovat proti vašim nepřátelům, tedy jiným obyvatelům městečka, nebo proti volně se potulujícím planimalům ve světě.

Boj je však poměrně chudý a můžete použít pouze tři útoky podle toho, jak vysoké úrovně dosáhli. Svého bojovníčka nemůžete ani stáhnout z boje, jako třeba u Pokémonů. Zde se bojuje na život a na smrt, dokud jeden z planimalů prostě nezemře. Pokud vyhraje, získá nové zkušenosti. Pokud váš vyvolený zemře, je nadobro pryč a nic jej nevzkřísí. Jedinou náplastí vám bude materiál, který lze použít jako hnojivo k zvýšení kvality půdy na vaší farmě. Díky tomu budou mít budoucí planimalové na začátku vyšší úroveň. Jedná se však o poměrně hořkou pachuť, když vám milovaná a vytrénovaná příšerka zahyne v sezónním souboji.

Po vizuální stránce je hra ve svém žánru pestrá. Svět je dobře navržený, lokace jsou zajímavé, poměrně rozmanité a v některých místech se dají nalézt i zajímaví planimalové (či jejich pozůstatky). Pixel art a celkové rozvržení světa je zde na skvělé úrovni, tomu se nedá prakticky nic vytknout. Jen jsem tedy během hraní narazil na pár chyb. Naštěstí se nejednalo o nic tak zásadního, jako tomu bylo ze začátku vydání hry, kdy se některé funkce rovnou zablokovaly nebo jste se sekli a nemohli dál. To se naštěstí nestalo.

Hrou vás doprovází poklidná hudba, která se skvěle hodí k uvolněné náladě farmářského simulátoru.

Zdroj: igdb.com

Monster Harvest spadá do kategorie farmářských simulátorů, které se snaží nějakým způsobem odlišit. Zde se jedná o odlišnost v podobě planimalů, tedy zmutovaných potvůrek, které by se daly přirovnat ke křížencům zvířete a rostliny. I když je ve hře poměrně pestré množství předmětů k farmaření, tahá ji dolů jednoznačně slabý bojový systém, nudný příběh a celkový pocit silné repetitivnosti. Střídání ročních období a počasí, které má vliv na to, co můžete pěstovat, je sice fajn, ale v celkovém aspektu se poměrně ztrácí, protože stejně si vyberete, co budete pěstovat, a ve finále se zaměříte jen na to.

Klady
  • povedené mechanismy farmaření
  • změna počasí a ročních období
  • hezký vizuální styl
Zápory
  • nevýrazná hratelnost
  • NPC bez života
  • nudné souboje
  • u některých soubojů až fanatická nevyváženost v rámci úrovní planimalů
Platforma PC
  • Datum vydání 31.08.2021
  • 0.0

    Doporučujeme

    Petr Polák

    Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.