Mr. Prepper intro

Mr. Prepper – příprava na nejhorší

18. 3. 2021
 

„Tenhle svět, tohle zoo, tahle realita, nebo co to vlastně je, spěje k zániku. Něco se brzy stane, něco se děje, vím, že je něco špatně, konflikty, války, špinavé obchody a najednou záhadná nemoc, která nelze zastavit, mor! Musím se odsud dostat! Za každou cenu! Tentokrát mě už nechytí! Tentokrát se mi to podaří! Ne nadarmo mi říkají Mr. Prepper!“

Zdá se Vám to podobné? Také si připadáte jako vězni ve svém městě? Přesně tak se totiž cítí i hlavní hrdina hry Mr. Prepper od vývojářského studia Rejected Games. Hra byla oznámena počátkem roku 2019 jako beta verze Mr. Prepper: Prologue, který se na Steamu těší hodnocení 85%. Proto jsem se nemohl plné verze hry dočkat, protože prologue mě opravdu bavil.

Mr.Prepper není bratrem Mr. Propera

V úvodním videu hry, kde vystupuje sám Mr. Prepper, je zmínka o moru, vládě, přípravě na zlověstnou událost a o pokusu Mr. Preppera utéci ze svého rodného města Murricaville. Následně je Mr. Prepper chycen vládními agenty a  poslán zpět s tím, že mu byl zabaven osobní automobil a vládní agent bude pravidelně Mr. Preppera navštěvovat, aby se ujistil že “už dostal rozum“ a nebude se pokoušet opustit město. (V těchto dnech to zní až strašidelně povědomě, že?)

Ve hře se ujímáte role samotného Mr. Preppera – což je odvozeno od anglického názvu prepping - tedy když se lidé připravují na katastrofy, obvykle tím, že vytvoří nějaký tajný prostor (například podzemní bunkr) a poté jej zásobí výbavou pro přežití a dávkami na několik dní nebo měsíců, ale i let. Podobné bunkry mají v určitých oblastech USA, kde často řádí tornáda. Rodina se přesune ze svého baráčku do tohoto bunkru, kde se snaží přečkat nejhorší.

Mr. Prepper kopeme

Znovu a lépe

Jak jsem již zmínil, jednou se Mr. Prepper pokusil utéct,byl však dopaden. Nyní je na Vás, abyste se ujali role Mr. Preppera a utekli z města, které je až fanaticky posedlé dodržováním opatření a lidé se zdraví „Bless the president“  což by se v překladu dalo vyložit jako „požehnán buď prezident” nebo “žehnej prezidentovi“.

Nebyl by to Mr .Prepper, aby neměl připravený plán. Musí hlavně přežít! A zde přichází první otázka z logiky věci. Ve hře nemáte žádné zaměstnání, tedy žádný příjem.

Jíst a spát se musí

Musíte tedy začít konat rychle, protože základní zásoby brzy dojdou a nejdůležitější je si obstarat jídlo. Toho můžete dosáhnout klasickou cestou a nákladně si je koupit v supermarketu.

Další možností je chodit pravidelně do lesa a žít z lesních plodů, což bude určitě některým lidem vyhovovat, tedy alespoň do doby, než narazíte na nebezpečná zvířátka, třeba vlky nebo medvědy.

V lese najdete i jednu velice podstatnou surovinu, a tou je dřevo. Mr. Prepper je od přírody šikula a je schopen ze dřeva postavit základní nábytek, které poté může prodávat svým sousedům.

Další možností je pustit se do výstavby vlastního podzemního bunkru a začít si pěstovat plodiny.

Nutný je také pravidelný odpočinek a spánek, který slouží i jako uložení hry a přesun do dalšího dne. Pokud nebudete dostatečně odpočatí a nasycení, tak nejen že efektivita vaší práce a připravenosti bude nízká, ale také můžete zkolabovat.

Všude dobře v bunkru nejlépe

Jedním ze základních aspektů ve hře Mr. Prepper je postavit podzemní bunkr. V tomto bunkru budete mít kromě svého pracovního ponku, na kterém budete stavět a rozebírat veškeré vybavení, také možnost pěstovat si základní nízkonákladové plodiny. Bunkr vám musí (nebo by alespoň z úsporných a časových hledisek měl) zajistit obživu a všechno potřebné. Minimálně do doby, než budete mít dostatek prostředků na opuštění města.

Samozřejmě, že bunkr, jednotlivé místnosti a podlaží si můžete stavět a následně také vylepšovat dle vlastního uvážení. Nechybí tak vylepšení zavlažování, lepší UV světlo, případně si můžete vyrobit i vlastní parní stroj na energii, abyste nevzbuzovali podezření při kontrole, že máte velkou spotřebu.

Pokud se Vám tento aspekt zdá povědomý, tak máte do určité míry pravdu. Je zde podobnost s hrou Sheltered (naštěstí podobnost pouze v bunkru a pár aspektech přežití), která vychází taktéž na principu postavení podzemního útočiště a přežití.

Mr. Prepper bunkr

Hlavně nenápadně

Kromě zajištění obživy je vaším úkolem opustit město. K tomu potřebujete však mít možnost realizovat vaše plány na únik a to zároveň tak, aby na vás nikdo nepřišel a nevzbuzovali jste pozornost. Sousedé jsou patrně ten nejmenší problém, nicméně jak již bylo zmíněno, v pravidelných intervalech vás navštěvuje vládní agent, který je velice pečlivý. Agent zkoumá kromě vybavení vašeho baráku – kterého má přesný seznam, také nízkou nebo naopak vysokou spotřebu energie nebo vody.

Pokud máte v domě příliš mnoho kontrabandu, tak je agent nespokojený, pokud jeho nespokojenost „klesne“ na 100%, tak mažete za mříže a hra  končí. Pokud je však spokojený a je vše v naprostém pořádku, tak se agent dostavuje v delších intervalech. Což je příjemné, protože kdo má stále zamaskovávat vchod do bunkru, odpojovat a zapojovat od proudu spotřebiče (a jiné vychytávky v bunkru) nebo hlídat vodu.

Mr. Prepper nespokojenost

Zlaté ručičky Mr. Preppera a schopnost se učit

Mr. Prepper má sice zlaté ruce a mnoho věcí dokáže, nicméně ne hned od začátku a je nutné se zlepšovat. Ke zlepšování slouží hned několik možností. Tou nejzákladnější je si rozšířit ponk a mít tak přístup k většímu množství věcí, které můžete vyrobit.

Dalším bodem je důvěra vašich sousedů a lidí, se kterými budete obchodovat. Ze začátku například Váš soused Sergej nabízí pouze pár přepravních bedýnek, které můžete rozebrat a získat tak například dřevo nebo kov. Pokud se Sergejem budete obchodovat častěji, budete od něj nakupovat, ale i mu prodávat třeba základní suroviny jako půda (kterou získáte z ražení místností vašeho bunkru), tak se jeho důvěra zvyšuje a tím pádem se odemyká další sortiment.

Nutno dodat, že surovin, jídla a předmětů je zde opravdu velké množství. Máme zde základní syrové potraviny, které si můžete uvařit a následně sníst nebo prodat. Je zde i pestrá paleta vybavení od baseballové pálky či krumpáče přes nože, ale také pistole, až po vestu, batoh nebo přilbu s lampou, která se hodí hlavně v dolech.

Pestré okolí města Murricaville

Nemusíte mít strach, že byste se toulali jen po lese a následně pak byli doma nebo v bunkru. Okolí města Murricaville je poměrně pestré. Krom sousedů a kontaktů, kteří se vám v průběhu hraní zpřístupňují a se kterými můžete následně formou pošty obchodovat, je zde také již zmíněný les, nebo například důl. Pokud se budeme bavit o lese, jakožto „základní vedlejší lokaci“, má několik levelů a do každého se musíte nejdříve dostat. To uděláte pomocí„opravy lanové dráhy“. Na tyto opravy a otevírání dalšího levelu potřebujete různé materiály a nutno dodat, že ne všechny je možné sehnat v lese.  Budete tak potřebovat navštívit doly nebo sehnat elektrosoučástky a podobné libůstky.

V těchto lokacích na Vás krom přátelských NPC postav číhají i tamní „přirození obyvatelé“. V lese to jsou již zmínění vlci nebo medvěd, v dole například netopýři nebo krysy. Ze začátku budete nejspíš utíkat, ale postupně, až si osvojíte výrobu předmětů nebo si některé koupíte, se budete moci bránit.

Boj bohužel probíhá pouhým označením „nepřítele“ a následným kliknutím, které má za následek úder nebo výstřel.

Žádný učený z nebe nespadl, knihy jsou základ

Krom vybavení můžete své schopnosti zvýšit také učenými knihami. Tyto knihy sice neodemykají žádný aktivní super skill jako u jiných her, ale po jejich přečtení máte pasivní bonusy. Mezi těmito bonusy je nutno zmínit rychlejší craftování – tedy výrobu předmětů, lepší pěstování plodin nebo třeba i větší nosnost. Takže všechno, co se opravdu hodí, což oceníte hlavně v průběhu hraní.

Líbivá grafika, příjemná hudba a bez dabingu

Mr. Prepper má velice líbivou grafiku a grafické zpracování. Střídá se samozřejmě den i noc, ale také déšť a vítr nebo slunečné počasí. Nutno zmínit, že i vedlejší lokace jsou opravdu hezky zpracované a detaily zvířat opravdu potěší.

Zvuková stránka hry je velice povedená, nechybí tak zvuky konstrukce, deště, lesa nebo třeba štěkot vlka. V pozadí hraje líbivá hudba. Co chybí, je dabing. Rozhovory s NPC, která Vás požádají o službu nebo Vám poradí, nebo v případě pošťáka zmíní místní drby, tak probíhají formou titulků a případně „hm“ a „uhm“ hlavního hrdiny.

Mr. Prepper pára

Mr.Prepper čeština

Hra je velmi oblíbená mezi komunitou. Důkazem je i čeština, na které komunita aktivně pracuje. Tudíž na místo God bless president budete mít velmi brzy Bůh žehnej prezidentovi.

Zatím pouze jeden konec

Co mě mrzí, je, že hra Mr. Prepper má pouze zatím jen jediný konec. Tedy respektive jedinou možnost úniku. Přeci jen jsem čekal v tomto ohledu více variant. Kdo by si však myslel, že je to lehké, tak je na omylu. Už jen základní přežití a získávání materiálu je výzvou samo o sobě. Natož pak uskutečnění a plné postavení, respektive příprava úniku.

Musím říct, že Mr. Prepper je pro mě příjemným a velice svěžím překvapením. I když jsem hrál prologue, tak jsem byl s úsměvem pohlcen hrou, která dostala mnoho nových předmětů a možností. Mr. Prepper je pohodová a oddychová hra, při které příjemně potrápíte své mozkové buňky, ale zároveň si odpočinete od akčních stříleček nebo honiček. Nutno zmínit, že se šušká o dalších možnostech úniku, které budou přidávány v budoucnu. Vývojáři jsou navíc velice aktivní a komunikují s komunitou na Steam diskusích a Discord kanálu.

Klady
 • grafické zpracování
 • hudební doprovod
 • originální a aktuální zasazení hry
 • velké množství předmětů
 • množství věcí, které můžete vyrobit
 • různé možnosti získávání surovin
 • komunitní česká lokalizace
Zápory
 • jeden konec
Platforma PC
 • Datum vydání 18.03.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Obtížnost

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.