Murdered: Soul Suspect – trošku jiná duchařina

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Zdroj: Airtight Games
Airtight Games nám přináší jedinečný pohled na žánr tajemných kriminálních případů. Ve hře Murdered: Soul Suspect se setkáváme s postavou detektiva policejního oddělení v Salemu, Ronana O’Connora, a též s tajemným sériovým vrahem. Ten si ve městě získal přezdívku Bell (Zvon), podle zvonů, jež nechává namalované na místě činu. Příběh je pro tajemnou atmosféru zasazen do městečka Salem v Massachusetts, kde nás čeká mnohem víc než náznak čarodějnictví. Čeká tu na nás jeden velice tajemný příběh.

Detektiv Ronan O’Connor

Příběh začíná setkáním s detektivem Ronanem, který právě zemřel. Prostřednictvím barvitých vzpomínek Ronana hráč získává informace o jeho minulosti až do chvíle jeho smrti. Ronan je napravený zločinec, ze kterého se stal policista. Zároveň o něm zjišťujeme, že je vdovec, ženu mu zabil kriminálník.
Ronan je překvapený, když uvidí dole na silnici ležet svoje tělo. Uvědomí si, že v domě pátral po sériovém vrahovi. Byl však překvapen, útočník ho zastřelil a on vypadl oknem na silnici. Ronanova duše se tak stala uvězněnou v jakémsi limbu. Zde se setkává s duchem dívky Abigail, která mu vysvětlí vše o jeho nově nabitých schopnostech a zároveň jej varuje před démony, již budou toužit po jeho duši.
Zdroj: Airtight games a igdb.com

Schopnosti

Čeká vás tu především objevování stop. K tomu využijete pozorování vašeho okolí, čtení myšlenek, odposlouchávání rozhovorů nebo ovlivňování ostatních pomocí jejich myšlenek. Zároveň můžete kromě ovlivňování myšlenek do někoho vstoupit a použít jeho zrak, abyste dohledali stopy, které nevidíte. Dále se můžete těšit na možnost teleportace a někdy bude potřeba posednout i kočku, abyste získali věci z nepřístupných míst nebo se někam protáhli. Ve hře může Ronan ovládat až čtrnáct schopností ducha.
U každého konkrétního NPC vás hra Murdered: Soul Suspect informuje, co za schopnosti můžete použít, abyste získali další informace k objasnění případu.
Zdroj: Airtight Games

Vyšetřování

Vyšetřování není tak těžké, jak se na první pohled může zdát. Pokud si pečlivě budete všímat okolí, bez problémů dáte všechny stopy správně do sebe.
Kromě hlavního příběhu tu na hráče čekají ještě vedlejší případy, které je potřeba vyřešit. Všechny vedlejší úkoly, které splníte, pomáhají ostatním duchům uzavřít jejich nedokončené záležitosti a přejít takzvaně na druhý břeh. Některé z těchto vedlejších úkolů poskytnou hráči další cenné detaily ohledně Ronanova života před smrtí, zároveň vám tyto úkoly osvětlují různé příběhy ze Salemu. Většina z těchto příběhů je dosti ponurá.

Démoni

Na začátku hry jste se dozvěděli o démonech. Kdo jsou, a co to pro vás znamená? Démoni jsou v této hře duchové jako vy, ale příliš dlouho se zdržovali v limbu, až se proměnili. Aby mohli přežít, potřebují vysát energii od vás nebo od ostatních nepřešlých duší. Démoni se objevují náhodně a v různém počtu. Můžete je zneškodnit pouze zezadu, na boj z očí do očí rovnou raději zapomeňte, nebo zemřete. Pokud vás démoni zahlédnou, budou vás vytrvale sledovat. Můžete se jim ale ztratit pomocí energetických stop, do kterých se ukryjete a mezi nimiž můžete i cestovat. Vzhled démonů mi připomínal mozkomory, tak nevím, jestli se autor nechal inspirovat tam.
Zdroj: Airtight Games a Igdb.com

Duchařské učení (lore)

Po celém Salemu najdeme roztroušených několik příběhů o duchách. Po náhodném objevení určité položky z příběhů se nám ukáže ukazatel, kolik položek ještě potřebujeme. Když najdeme i zbylé položky daného příběhu, otevře se nám automaticky jeho konec a přehraje se nám ve formě flashbacku. Další části loru vám poskytnou podrobnosti o bohaté historii, která kdysi sužovala Salem. Kde všude je můžete najít? Na zemi, stěnách, podlahách, a dokonce i na plaketách. Vaše duchařské schopnosti jsou velkou výhodou při hledání některých dobře ukrytých položek.
Ronan a Abigail
Zdroj: Airtight Games

Jak to celé funguje

Hratelnost Murdered: Soul Suspect je spíše průměrná. Hráči musí hledat stopy, které by občas potřebovaly nějakou malou zvukovou nápovědu. Hráč by tak postřehl, že zrovna nějakou z nich míjí. Možná právě kvůli tomu budete občas chodit v kruzích, bez možnosti nalezení další stopy.
Dále jako duch máte možnost procházet zdmi a nábytkem, ale pozor, ne tak, jak vy chcete. Můžete pouze tam, kam vám to hra sama dovolí. Takže rovnou zapomeňte na zkratky z bodu A do bodu B, které by vám ušetřily herní čas, případně na procházky po kouzelném městě Salemu. Některé zdi prostě neprojdete, ani kdybyste se na nudličky rozkrájeli.
Hra je temná a ponurá. Vše v ní postrádá detaily a působí to na hráče rozmazaným dojmem. Často mi to připadalo, jako kdyby se okraje snažil někdo rozšmudlat. Některé cutscény nepůsobí vizuálně dobře.
Zdroj: Airtight Games a Igdb.com
GP uvozovky

Pokud hledáte hru, která je jiná, a máte rádi paranormální příběhy, doporučuji Murdered: Soul Suspect vyzkoušet. Celkově se mi hra líbila. Zločin je totiž v tomto příběhu hodně záhadný a netradiční a s tím i jeho konec, který mě dost překvapil.

Klady

můžete posednout kočku
poutavé příběhy
množství úkolů

Zápory

jako duch neprojdete každou zdí
málo nepřátel
grafická stránka hry
0

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn