Muse Dash je hudební titul, ve kterém v rytmu tanečních písní rozbíjíte příšery a další objekty ve snaze dostat se na konec písně. Pokud jste hráli tituly jako Guitar Hero, Just Dance, Magic Titles nebo Musical Titles, bude vám premisa hry Muse Dash povědomá, protože vychází ze základů těchto titulů. Jen je zde několik rozdílů a přibyla pořádná dávka bláznivých barev a anime postaviček. Za touto roztomilou hříčkou stojí čínské nezávislé studio PeroPero Games. Účelem této recenze je ukázat, zda byste této hře měli věnovat svůj čas, nebo ne.
Z mobilu na počítač
Mnoho hráčů může Muse Dash znát především díky její první mobilní verzi z roku 2018. Vzhledem k rychlé popularitě hry není překvapením, že vývojáři z PeroPero o rok později vydali také PC verzi pro Steam. Než si však rozebereme verzi pro PC, pojďme si do začátku povědět o té pro mobilní zařízení. Nejprve bych chtěl zmínit, že mezi oběma variantami není velký rozdíl a na první pohled si ničeho nevšimnete, ale jedna zásadní odlišnost tu je.
Jediným a podle mého názoru hlavním rozdílem je obtížnost. Muse Dash se na mobilu hraje mnohem lépe než na počítači, což není překvapivé vzhledem k tomu, že telefony mají o něco menší obrazovku. Díky tomu můžete reagovat mnohem rychleji než na počítači. Dalším rozdílem je, že na mobilním zařízení běží Muse Dash o něco pomaleji, což je ale svým způsobem pochopitelné. Můžete nakupovat jednotlivé balíčky skladeb, a ne platit celou částku jako ve službě Steam. Někomu to může připadat iritující, ale vezměte v úvahu, že si můžete koupit jen několik skladeb, které se vám opravdu líbí, a zaplatit za něj pouze stovku. Na počítači jste nuceni zaplatit plnou částku za DLC a získáte skladby, které si pravděpodobně nikdy v životě nezahrajete.
Mám mobilní verzi, mohu ji přenést do počítače?
Pokud máte mobilní verzi, můžete svůj profil propojit přes službu Steam, ale je tu jeden zásadní problém. Sami vývojáři tvrdí, že nenašli způsob, jak přenést informace o nákupu balíčků. Pokud jste si zakoupili některý z mnoha balíčků obsahujících skladby nebo postavy prostřednictvím mobilního telefonu, tento balíček se do služby Steam nepřenese. Pokud tedy chcete znovu vlastnit svůj oblíbený balíček, budete si ho muset opět zakoupit. Vzhledem k tomu, že jednotlivá balení se pohybují od 100 do 800 Kč, byl bych opravdu naštvaný. Přeneseny budou pouze základní informace o skladbách, postavách, mazlíčcích, albech a sbírkách, jinak nic jiného.
Co nám přinese verze pro Steam?
Kromě zlomených prstů, spousty nervů a nových balíčků kláves vám Muse Dash pro PC nepřináší nic nového. Jak jsem již zmínil, jediné dva rozdíly jsou, že počítačová podoba je výrazně obtížnější a mnohem rychlejší. Pokud máte rádi výzvy a chcete si procvičit hbité prsty (vaše přítelkyně to jistě ocení), je hra Muse Dash určena právě vám.
Pokyny jsou srozumitelné pro každého
Oproti jiným hrám máte pouze dvě linie – horní a dolní – které musíte hlídat. Proti vám se začnou objevovat různé příšerky, které musíte ve správný okamžik praštit. Nemusíte se obávat, že byste nevěděli, který okamžik je ten správný, protože u každé z vašich postav se objeví dva kruhové ukazatele. Jakmile se nepřítel ocitne uprostřed značek, musíte ho zlikvidovat.
Zpočátku to bude velmi chaotické, protože než se naučíte, jakým věcem se můžete vyhnout, které věci můžete zasáhnout, za co dostanete životy nebo jak rychle odhalit příšery, jež se umí zneviditelnit, budete prohrávat. Během průchodu se objeví také bossové, které jednoduše musíte porazit. Jejich útoky lze snadno rozpoznat, protože se pokaždé objeví vykřičník, symbolizující blížící se útok. V tomto ohledu je Muse Dash velmi jednoduchý, téměř odpočinkový titul. Pokud to ovšem nezkusíte na nejtěžší obtížnost, kdy malé příšerky létají závratnou rychlostí.
Zatímco zuřivě likvidujete nepřátele, najdete ve spodní liště ukazatel s názvem Fever. Po jeho naplnění se automaticky spustí a za každého zničeného protivníka získáte dvojnásobek bodů. Tento režim trvá jen několik sekund, proto nepřináší velkou výhodu. Fever však není jediným ukazatelem, jaký můžete najít. Vaše životy jsou zobrazeny níže, a jakmile klesnou na nulu, hra pro vás končí. Naštěstí během svého řádění postupně najdete srdce, díky nimž se můžete uzdravit.
Každý si tu najde svou postavu
Muse Dash nabízí celkem dvacet postav se speciálními dovednostmi. Najdete zde například streamerku Neko, jejíž dovednost spočívá v tom, že pokud vaše životy klesnou na nulu, stane se nezranitelnou. Má to však malý háček: pokud v tomto režimu kolo dokončíte, vaše skóre se nezaznamená. Skoro by se dalo říct, že se tato postava hodí spíše do výukového programu, protože vám umožní naučit se průběh úrovně. Pak je tu Bunny Girl Rin, která může získávat o 200 % více bodů díky shromažďování červených srdíček, ale pouze při maximálním množství HP, srážení duchů a vyhýbání se překážkám. Nakonec se přidává malá ďáblice Marija, jež získává 25 % bodů navíc, jakmile odrazí všechny nepřátele, a to za cenu 10 HP za sekundu. Tuto postavu bych doporučil zkušeným hráčům, kterým se daří Muse Dash hrát na vyšších úrovních.
Bez mazlíků by to nešlo
Abyste si hraní co nejvíce usnadnili, je zde několik zvířátek, která přidávají malé bonusy. Najdete zde létající kočku Mio Sira, díky níž bude režim „Fever“ trvat o dvě sekundy déle. Zároveň můžete získat Rabota-233, který vám pomůže změnit „Miss“ na „Great“ 5krát za kolo. Nakonec můžeme zmínit malou černou vílu Lilith, pomocí níž získáte 5 % bodů navíc za každé „Perfect“ skóre. Pokud ji však zkombinujete s malou ďáblicí Marií, kterou jsem zmínil výše, Lilith vám za každý perfektní zásah obnoví dva ztracené body do života.
Zvířata a postavy nejsou přístupné okamžitě, proto si je budete muset odemykat postupně. Všechny postavy mají specifický předmět, který získáte vylepšením profilu a odemykáním nových písní. Ale zpět k postavám: pokud chcete například Bunny Rin, musíte nejprve nasbírat osm mašliček. Pro démonickou Mariji osm zelených očí atd… pro mazlíčky to funguje úplně stejně.
Přemrštěná cena DLC
Upřímně řečeno si nemyslím, že cena DLC, které stojí neuvěřitelných 30 eur, je adekvátní, protože kromě několika písní navíc a odemčení všech postav včetně domácích mazlíčků nenabízí nic jiného. Kdyby tam bylo alespoň něco navíc v podobě, co já vím, dokumentu o vývoji nebo jak probíhala spolupráce s účinkujícími a co na to říkali atd… Určitě by se našlo mnoho způsobů, jak ospravedlnit vysokou cenu DLC, ale tady nic takového nevidím. Zdá se mi, že jde spíše o trik EA a Ubisoftu, jak do svých her přidat mikrotransakce, které usnadňují jejich hraní od začátku. Tady to funguje úplně stejně, jakmile si koupíte DLC, máte vše předem otevřené – tedy, je pravda, že základní písničky jsou zamčené, ale postavy, zvířátka a speciální věci dostanete hned.
Muse Dash je vynikající rytmická hra, při které můžete strávit několik hodin. Chytlavé písničky, dynamika samotné hry a grafika ve stylu anime skvěle fungují. Pokud máte rádi hry jako Guitar Hero, Just Dance, Magic Titles a podobné, musíte si tuto hru pořídit do své knihovny. Dalším bonusem je to, že si ji můžete koupit i na mobilní telefon (Android) za skvělých 80 Kč, pouze kupování jejích DLC už není tak příjemné