Sportovně-závodní série MX vs ATV od vývojářského studia Rainbow Studios je tu s námi již dlouho. Kdo by to byl řekl, že se její začátky se datují již do roku 2005, kdy na svět přišel první kousek v podobě MX vs ATV Unleashed, tehdy ještě pro konzole Xbox a Playstation 2 – je to dlouho, co? Unleashed zažil ve své době nebývalý úspěch, a proto není divu, že jsme se později dočkali dalších pokračování, která většinou taktéž u hráčů zabodovala. Dnes recenzovaný MX vs ATV Legends už je osmým dílem série a i od něj se očekávalo, nebo alespoň tedy já očekával, že půjde ve šlépějích svých předchůdců. Jak se však ukázalo, MX vs ATV Legends je možná tím nejhorším dílem, který kdy Rainbow Studios vydalo. A to je rozhodně zklamání, zvláště po takové době a úspěších. Více vám řekne naše dnešní recenze.
Legenda právě zemřela a s ní i ovládání
Abych se však dostal k jádru věci, jestli si myslíte, že si s ovládáním dokážete vyhrát i u MX vs ATV Legends, jste na omylu. Titul má pevně dané nastavení kláves a světe div se, plyn, brzda a zatáčení jsou umístěny na mnou nenáviděných klávesách WSAD. Nemožnost přenastavit si ovládání pro mě byla značným nedostatkem, který zásadním způsobem dokázal ovlivnit i moje výsledné výkony. Tipuji totiž, že právě kvůli pevně danému nastavení jsem musel zvolit pouze normální obtížnost protivníků. Pokud bych měl možnost nastavit ovládání dle svých preferencí, věřím ve schopnost odehrání i na obtížnost těžkou. Jediné, co si v MX vs ATV Legends můžete po stránce ovládání nastavit, jsou různé typy řízení, pomocí nichž si pouze zapínáte či vypínáte některé asistenty řízení. Já se spokojil s defaultním nastavením, které mi hra nabídla sama, tedy jen ovládání plynu, brzdy, zatáčení a některých úkonů jezdce, jako je sed či nahnutí se do stran. V celkovém součtu je ovládání, alespoň na počítači, docela tragické, což by možnost mapování kláves zcela vyřešila, ale bohužel.
Fyzikální model je arkádový, ale ne moc dobrý
Co se týče vozového parku, v základní hře bez DLC nalezneme celkem šestnáct motorek, čtyři buginy a čtyři čtyřkolky, což rozhodně žádná sláva není, alespoň tedy v případě posledních dvou zmiňovaných. Co je možná vtipnější, je fakt, že zde nenajdete žádné licencované produkty, a pokud byste nějakou tu licenci chtěli, můžete tak učinit pouze zakoupením dodatečných balíčků. Docela vtipné, že, za 40 euro, co MX vs ATV Legends stojí. Značka čtyřkolek THQ Nordic nebo Gold Edition totiž asi moc licencovaná nebude.
Kariéra je rozsáhlá, ovšem bez šťávy
Kromě kariérního režimu najdete ve hře i tzv. exhibice, což jsou pouze přejmenované časovky, a volné závody neboli Quick Race. Dále se ve hře nachází i online multiplayer, který však moc aktivní není, a také Split Screen, tedy hraní s kamarády na jednom počítači.
Vizuální stránka není úplně špatná, ta technická se zlepšila
Co se týče vizuální stránky, ta sice není nijak závratná, ale rovněž neurazí. Za skvělé považuji především grafické zpracování tratí, vozidel a také jejich animace. Projíždět jednotlivé tratě je jednoduše řečeno zábava a tato stránka hry je možná i to nejlepší na novém MX vs ATV Legends. Po vydání sice titul trpěl také několika technickými neduhy, ty se však v rámci opravných aktualizací podařilo takřka odstranit. I když nějaké ty bugy ve hře stále najdeme, jejich intenzita je o něco menší. Za celou dobu hraní se mi ani nestalo, že by mi hra padala na plochu, což se po vydání stávalo docela často. Taktéž plynulost byla na velmi dobré úrovni, tudíž po technické stránce není s MX vs ATV Legends už prakticky žádný velký problém. Otázka však je, jestli to stačí. Nyní už se pojďme vrhnout na naše klasické hodnocení, které bohužel asi nebude úplné příjemné, jelikož je dnes recenzovaná hra opravdu špatná.