Eastshade - top 5 relax her

TOP 5 relaxačních her

12. 1. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Naštval Vás někdo v práci či ve škole? Chytli jste stav, kdy jste líní zapojovat reflexy ve střílečkách a přemýšlet nad složitým luštěním hádanek v adventurách? A i tak máte nutkavou touhu si něco zahrát? Dnes Vám přinášíme nejlepší relaxační hry, co si v takové chvíli zapnout.

1) GRAVEYARD KEEPER – hezky v klidu pohřbít pár mrtvol

Pixely by se daly považovat za pradědečky v herní grafice. Vždyť tu s námi byly od dob prvních arkádových automatů. A i když dnešní doba je ve znamení soubojů vývojářských skupin o vytvoření co nejlepší herní grafiky pro nás hráče a neustálém vývoji lepších a lepších počítačových komponentů – mají tu místo stále.

Graveyard keeper je simulační RPG, kde se vžijete do role sympatického vousáče, jenž se po srážce autem probudí v neznámém středověkém světě. Během tutoriálu se dozvíte, že coby nový hrobník máte na starost místní hřbitov a kostelík. Místo je zpustlé a vyžaduje opravdu dost práce – vysekání stromů, zbavení plevele, když přijede oslík s mrtvolou, musíte vykopat hrob a pochopitelně na něj dát kříž. I když se to jeví dosti morbidně, hra rozhodně nepůsobí tímto dojmem, ba naopak se mnohdy jeví až roztomile. Navíc to nejsou jediné činnosti, které můžete dělat. Nedílnou součástí je objevování mapy, navazování vztahů s dalšími obyvateli městečka a plnění jimi zadaných úkolů, craftění, vaření, rybaření… Výhodou je, že tempo hry si určujete zásadně Vy. Stejně můžete přistupovat i k jednotlivým aktivitám. Systém craftění, popř. učení se nových schopností je pojat velmi srozumitelně a je v příjemném poměru něco vyzkoumáš/uděláš – něco za to získáš. Cílem hry je najít způsob, jak se vrátit zpátky do svého světa.

V současné době jsou k dispozici dvě DLC – Stranger Sins a Game of Crone. Dá se hrát téměř na všech herních platformách. A pokud Vás podobné hry baví, zkuste třeba Stardew Valley.

Zdroj: tinyBuild

2) HIDDEN PAWS – jen tak si trochu mňoukout.

Ke krásnému vypnutí mozku poslouží i hry, jejíchž cílem je najít určitý předmět. Možná by mnohé překvapilo, jaké mají vůbec četné zastoupení. Namátkou mohu jmenovat Hidden Folks nebo Hidden Trough Time. U druhého titulu navíc oceňujeme tvorbu vlastních map.

Pro svoji roztomilost však u nás v tomto subžánru vyhrává Hidden Paws. Máte 20 zimních ostrůvku či ostrovů a Vaším úkolem je na každém najít určitý počet kočiček a jejich klubíček. Nenechte se však zmást, tato roztomilá zvířátka se umí schovat velmi dobře a nejednou oceníte, když při přiblížení k jejich úkrytu zamňoukají. A zároveň nemůže nic víc frustrovat, jako když máte nalezeno vše kromě jednoho klubíčka. Lokace jsou pokryty nadýchaným sněhem a při pátrání Vám hraje klidná a příjemná hudba. Ke spokojenosti chybí snad jen hrneček teplého kakaa. Titul je záležitostí jednoho večera, pokud by však někdo měl zájem, jsou tu další dva díly – Hidden Paws Mystery a Summer Paws. 

Dostupné pouze v PC verzi.

Zdroj: Manic Hyena

3) EASTSHADE – vstup do malířova obrazu

Coby malíř plnící poslední vůli své zesnulé matky se vydáváte na ostrov zvaný Eastshade. Hned jako první Vás přímo ohromí dechberoucí lokace a všudypřítomná poklidná atmosféra. Princip hry je umělecky stisknout F12. Přesněji řečeno, najít si vhodné místo a nechat umělce popustit uzdu svého štětce. Jak dlouho se budete procházet a kochat se nádherou okolí, je jen a jen na Vás. Otevřený svět má pochopitelně i svá ukrytá tajemství. Dokážete je všechny rozluštit? Třeba Vám v tom pomůže směnit namalovaný obraz za informace u NPC ve městě.

Tento kousek bez debat patří mezi nejmírumilovnější a nejpoklidnější hry vůbec. Proto při pořízení je nutno počítat s tím, že ne každý dokáže kvality této hry ocenit. Pokud tedy miluješ masakrování zombíků v Left 4 Dead a máš rád příběhovky s epickými zvraty, radši sáhni po něčem jiném.

Dostupné na PC, PS4 a Xboxu One.

Zdroj: Eastshade Studios

4) HOUSE FLIPPER aneb jak se stát Ferdou mravencem – prací všeho druhu

Simulátory jsou nejlepším způsobem, jak si zkusit různé činnosti nebo role. Na trhu je nepřeberné množství a záleží na samotném uživateli, zda inklinuje k možnosti opravdu realisticky (ale zároveň nanečisto) si vyzkoušet vysněné povolání nebo pro zabití nudy, případně jen ze srandy se stát toastovým chlebem a prožít strastiplnou cestu plnou šílených zvratů.

House Flipper se řadí k té seriózní polovině. Začínáte v malé kanceláři s notebookem, kde na email chodí různé zakázky. Tuhle potřebuje mladá dvojice zrenovovat místnost v domě na dětský pokoj, tuhle starší pán s podlomeným zdravím žádá o vyklízení nepořádku v garáži. Jednou se z Vás tak stává uklízečka, jindy jste instalatérem, který musí smontovat sprchový kout či záchod a jindy jste malířem pokojů. Vše hezky realisticky, každý šroubek vložit na správné místo a řádně utáhnout. Poté, co vyřídíte všechny objednávky (většinou po každém updatu pár nových přibyde), můžete za našetřené peníze skupovat domy, opravovat je a následně prodávat určitým kupujícím.

Vývojáři se o hru velice dobře starají a několikrát ročně přidávají nový kontent. Nyní je k dispozici DLC GARDEN (sekání trávy, různé zahradní dekorace a úprava venkovního interiéru…), HGTV (více modernějších bytových doplňků, prvky rozhodování, nové domy), CYBERPUNK (vyšlo v době čekání na Cyberpunk 2077 – takže plno futuristického nábytku, osvětlení apod.), APOCALYPSE (renovace bunkrů, doplňky sloužící k přežití jako zbraně, plynové masky, konzervy, generátory….) Tento rok se čeká LUXURY.

V HF opět pracujete vlastním tempem a tak trochu se tetelíte blahem, že když ve hře bouráte zdi, vlastně sedíte v klidu na zadku a nemusíte se jako největší lenoch uchylovat k žádné fyzické práci. Je dost pravděpodobné, že velkou část hráčů hra po nějaké době omrzí, s novým kontentem se však tito lidé ze zvědavosti vždycky vrátí. A my zarytí fanoušci? Nás to baví furt.

Za mě osobně je hraní této hry v kombinaci s posloucháním dobré audioknihy úžasný odpočinek a ventil špatné nálady.

K dispozici  na PC, VR, Xbox One, Nintendo Switch a PS4. 

Zdroj: Frozen Distric

5) THE SIMS - nemá cenu podrobněji představovat

Ale vždyť o simulátorech se přece psalo již v minulém bodu?! Ano, to je sice pravda, ale Simíci vzhledem k rozsáhlosti DLC a vůbec svému jménu se alespoň pro mě subjektivně staly pojmem.

Jsem přesvědčena, že 99,9% hráčů tuto hru zná a hrálo jí. Proto považuji za zbytečné se o ní nějak široce rozepisovat. V herní The Sims si vytvoříte vlastní postavu nebo celou rodinu, sami si vyberete, čím se stanete, sami si můžete vytvořit vlastní dům a sami budete navazovat kontakty s ostatními Simíky. Tvorba virtuálního života dokázala upoutat několik generací a každý člověk má v této hře velikou škálu možností, jak se realizovat. Chceš se stát celebritou? Můžeš! Chceš mít paterčata? Můžeš! Chceš nechat svého Simíka zabít tím, že mu odstraníš schůdky v bazénu a smát se tomu? Můžeš! A to nepadla zmínka o nepřeberném množství vytvořených módů.

Protřelost jména s sebou pochopitelně nese i odvrácenou část. A tak pokud chcete mít všechny dodatky, plácnete se značně přes kapsu. Když si totiž člověk dá tu práci a spočítá si, na kolik ho hra vyjde se všemi dosud vydanými DLC (a s vědomím, že další budou určitě vydána) dojde k nemalé částce. Na Steamu bez jakékoliv slevové akce je to přesně 21 735 Kč, ve slevě pak okolo těch 16 500 Kč. Není proto divu, že nelegálního způsobu obstarání této hry využívá velice vysoké procento hráčů. Vývojářům to ovšem žíly nikterak netrhá.

Využívané platformy - PC, PS4, Xbox One

Zdroj: Electronic Arts


Článek pro Gaming Professors napsala Jana Hykešová

Gaming Professors

Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.