Oedipus Antigone náhled

Oedipus/Antigone – dojmy z interaktivního čtení

2. 8. 2024
 

Četli jste někdy Sofokla? Ano? Pak je možná pro vás tento text zbytečný. Pokud ne, můžete číst dál a dozvědět se něco víc o něm a o tom, jak jeho dílo zpracovává nová hra na Steamu s názvem Oedipus/Antigone.

Zpátky do školy

Sofokla samozřejmě zmiňuji proto, že je mimo jiné autorem tří klasických řeckých tragédií, a to Král Oidipús, Oidipús na Kolónu a Antigona. Žil v klasickém období vývoje antického Řecka, v pátém století př. n. l., což je asi to hlavní, co je nyní třeba vědět o jeho životě. Pokud si tedy dovedete představit, jak antická kultura v tomto období vypadala a jak se vyvíjelo tehdejší divadlo.

Nuže, pokud vám tento literární obsah dosud unikal, můžete to nyní napravit. Potřebovat budete PC nebo Mac, pět euro, Steam, znalost angličtiny a/nebo klasické řečtiny. A zrak, který Oidipús ztratil.

Odhlédněme od osoby a přejděme k dílu. Král Oidipús, jedna z nejznámějších her vůbec, pojednává o osudu bájného thébského vladaře (Oidipa), jenž byl Apollónovou věštbou předurčen k hrůzným činům vraždy svého otce a manželství s vlastní matkou, s níž zplodil několik dětí. To vše však učinil nevědomě, zatímco se naopak snažil osudové věštbě uniknout. Oidipús na Kolónu je další epizodou z osudu tohoto nebohého nepřítele bohů a určitým přechodem k dílu následujícímu, Antigona. Ta je potom příběhem již zcela jiných postav, totiž Oidipových potomků, k nimž patřila i jeho dcera tohoto jména. 

Herní forma a její meze

Autora Oedipus/Antigone je třeba nepochybně pochválit za to, že se pustil do něčeho takového, jako je propagace analogové klasické kultury v plně digitálním věku. Je však třeba si také položit otázku, zda to udělal správně.

Na prvním místě tedy zmiňme, že Oedipus/Antigone není klasickou vizuální novelou (coby herním žánrem), ačkoli s ní sdílí řadu prvků. Nápadně tu chybí možnost cokoliv volit, větvení příběhu, což je pochopitelné s ohledem na tom, že jádrem zážitku je nezměněný Sofoklův text. Vaše interakce je tedy omezena na posouvání ze stránky na stránku, resp. od repliky k replice, neboť převážně podle replik je text rozdělen. Většinou tedy mluví jedna postava a pak odpovídá jiná. To je doplněno vizualizací, která není pro každou repliku jedinečná, ale spíše souvisí s konkrétní postavou nebo prostředím. Jak je tomu zvykem ve vizuálních novelách, čtení vám také ozvláštní hudba.

Absence možností nastavení však pokračuje i dále. Menu je vyvedené velmi minimalisticky. Tlačítko „Start“ vás vede k výběru, kterou tragédii si chcete přečíst. Tlačítko „Bookmarks“ obsahuje „uložené pozice“, jinak tedy záložky, kterých je možné mít více. „Settings“ nabízejí opravdu skrovné nastavení, kde nehledejte třeba volbu jazyka. Pak už je tu jen tlačítko „About“, v němž je další výklad o dramatech, a „Quit“, které vás dovede zpět na plochu.

Odkud je text?

Samotný anglický text je převzat z překladu klasického filologa Richarda Jebba (neuvedeno, z kterého vydání) a působí překvapivě moderně, zatímco zdroj řeckého textu konkretizován není. Jak latinka, tak alfabeta však mají úhledný font.

Jakkoli je přítomnost řeckého originálu v pravé části obrazovky pozitivem, přiznejme si, že většina čtenářů bude zřejmě číst jen překlad, a proto je zarážející, že autor žádné jiné verze než Jebbovu anglickou do svého díla nezahrnul. Je možné, že se jednalo o problém s autorskými právy, nicméně mít zde alespoň hlavní světové jazyky by jistě bylo užitečné a umožnilo by to titulu lépe proniknout i k lidem, jejichž rodným jazykem není angličtina.

Autorovi, jenž zároveň provozuje edukační kanál na YouTube (pod jménem Optimus Minimus) a vytváří hudbu (jakožto Febrvvm), je třeba připsat zásluhy za to, že se pokusil převést Sofoklovy tragédie do média bližšího digitálnímu věku. Zároveň se domnívám, že tiché čtení antických textů je nepřirozené, poněvadž tragédie se především sledovaly a poslouchaly. A digitální platforma nabízí široké možnosti takového zpracování, nabízí se například formát audioknihy. Oedipus/Antigone by přidáním takových prvků mohl značně nabýt na hodnotě.

Podtrženo a sečteno, Oidipus/Antigone lze doporučit těm, kteří si chtějí čtení trochu zpestřit vizualizací a hudbou a není jim líto si za to zaplatit. Jen musíte zvážit, jestli není lepší pořídit si knihu a číst ji venku na slunci.

Zdeněk Samec

Zdeněk rád hrál hry už od dětství. Na gymnáziu spolu se spolužáky vytvářel vlastní hry v GameMakeru. Po menší přestávce se ke hraní vrátil a teď je to jeho hlavní koníček. Jeho vášní jsou hlavně AAA hry s propracovanou grafikou. Rád se vrací i ke starším hrám. Za nejlepší hru všech dob považuje sérii Half-Life, má slabost i pro hry od Blizzardu. V GP by rád pokrýval hardwarovou sekci a přispíval recenzemi a úvahami. Jeho zájmem je i zvláště západní filosofie, klasická řečtina a latina, které studoval na Filozofické fakultě UK.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.