Othercide – úvodka (2)

Othercide – přežije to vaše klávesnice?

4. 2. 2021
 

Když se zmíní hororové hry, každý si asi hned představí hromadu krve, jumpscary, panenky, dlouhé temné uličky, déšť, hromy a blesky, děsivé kreatury a mnoho dalšího. Ne každá hra, která se řadí mezi hororovky, musí zpravidla obsahovat toto všechno. Co kdybych vám řekla, že Othercide je nejen hororová hra, ale také kousek, který lze zařadit mezi Souls tituly. Jak se tedy dá očekávat, budete potit krev, třískat do stolu a brečet utrpením. Vaše hráčské schopnosti budou tvrdě a nelítostně testovány, vaše Dcery budou umírat jedna za druhou a vy možná ztratíte zdravý rozum.

Othercide – Chosen One of Suffering
Othercide – vyvolání Dcery

Mother

Naskýtá se nám pohled na umírající svět. Z ničeho nic se objevila záhadná stvoření v čele s Chosen One of Suffering a začala zemi ničit. Posledním úspěšně vzdorujícím bojovníkem je Mother (Matka). Ani ona ovšem není neporazitelná a po několik bojích trvajících celá staletí i ona dosáhne dna svých sil. Než vydechne naposledy, stihne vytvořit Daughters (Dcery), které sdílí její bojové schopnosti. Tyto dívky pak pokračují v započatém úkolu – zničit monstra a zachránit hynoucí svět. Příběh je hráči předáván skrze vzpomínky, které se postupně vyjevují. Zprvu působí zmateně, nakonec do sebe ale vše krásně zapadne.

Vaše Dcery v akci

Své Dcery musíte postupně „vyvolávat“ pomocí herní měny Vitae. Tu získáváte za různé mise. Ihned po přivolání dívky rozhodnete, jaký bojový styl bude ovládat. Na výběr máte hned ze tří typů – Shieldbearer (tank), Blademaster (mistr meče) a Soulslinger (střelec). Shieldbearer se skryje za velký štít a útočí pomocí kopí, útoky nejsou tak silné, zato ale vydrží spoustu ran. Blademaster zasazuje silné rány obrovským mečem, ale padne relativně rychle. Soulslinger má dvě střelné zbraně na dálku. Podle strategie a herního stylu si sami volíte sestavu, se kterou plníte jednotlivé mise. Váš tým tak může tvořit buď jedna dívka od každého typu, nebo pojedete čistě jen se Soulslingery (to se osvědčilo mně). Mise jsou z větší části založeny na lovu monster, záchraně zbloudilých duší nebo úkolech přežít po určitou dobu útok nepřítele. Čas od času vám to všechno zpestří bossové. Pozor na ně, mnohdy s vámi vytřou podlahu bez mrknutí oka (ostatně by to jinak nebyla Soul hra).

Obětovat či ne?

Othercide se řadí mezi RPG, tudíž své bojovnice postupně levelujete a vylepšujete jim jednotlivé útoky. Nečekejte naopak žádný volně otevřený svět, customizaci svých armorů ani zbraní, žádné stromy dovedností. RPG prvky jsou sice osekané, ale ve většině případů to nevadí. Škoda jen, že svým bojovnicím nemůžete aspoň měnit zbraně nebo oblečení. Spokojit se tak musíte s přednastavenými sety. Opakující se animace a vzhledy postav se tak rychle okoukají. Chybí zde větší rozmanitost, protože přivolávat další a další dívky budete vážně často. Můžete jim aspoň změnit jméno, to ale nedoporučuji. Když některou Dceru sami pojmenujete, vytvoříte si k ní vztah a o to více vám bude pukat srdce, když zemře nebo ji budete muset obětovat pro záchranu jiné postavy. Jediný způsob léčení je svou bojovnici obětovat. V ten moment dívka zemře, ale vy tak vyléčíte jinou.

Taktika je nejsilnější zbraní

S tím vším se pojí samozřejmě taktizování. Soubojový systém je tahový, ale nefunguje tak, že nejprve útočíte vy a až poté nepřítel. Často vám naplánovanou strategii naruší spawn nových nepřátel v polovině mise. Není tedy divu, že budete hodně často umírat – vážně hodně často. Je tu sice  možnost své mrtvé Dcery vzkřísit, ale tu máte jen zřídka, proto se na ni nespoléhejte. Nesmíme opomenout zmínit i rogue-lite prvek a to permanentní umírání. Smrt pro vás tedy neznamená konec. Díky automatickému ukládání vás každá chyba přijde dost draze a nedá se zpětně napravit. První výpravy většinou končí neúspěchem, ale s tím hra samotná počítá. Jestli si myslíte, že Othercide projdete bez jediné smrti svých opečovávaných bojovnic, jste na omylu. Dříve či později budete muset absolvovat Recollection, což je proces, kdy bude nutné rozloučit se všemi svými Dcerami a obětovat je. Útěchou vám budou jakési artefakty, díky kterým si můžete aktivovat různé perky a vylepšení pro nové bojovnice jako je např. bonus ke zdraví, bonusy k poškození apod. Je to nezbytná součást hry, kdy musíte zemřít, abyste začali od nuly, ale silnější.

Zase ty oblíbené odstíny šedé

Othercide zaujme hráče především svým vizuálem. Kombinace šedých odstínů společně s rudou barvou se doplňují a zároveň dost kontrastují. Velmi zajímavé je pak zpracování červených šál bojovnic, které zároveň zobrazují stav jejich HP. Možná právě díky zvoleným tmavým odstínům vizuálu vám o to více přijdou podobná prostředí misí. Spousta výprav se odehrává na stejné či velmi podobné mapě se stejnými spawny monster, což vás trochu okrádá o moment překvapení, odkud se vynoří další nepřítel.

Někteří hráči si tento mix Xcomu a klasických Souls her zamilují, jiní ho budou nenávidět. Othercide rozhodně není pro netrpělivé hráče, kteří vyhledávají rychlou a nenáročnou akci. Jestli však preferujete sebetrýznění, je to hra přímo pro vás. Vizuálně zajímavá, přitažlivá a jedinečná grafická podoba, naprosto skvělý soundtrack, ztráta posledních nervů, nelítostná tahová strategie a hlavně pořádná výzva. To vše a mnoho dalšího vám Othercide nabídne za přijatelnou cenu. Vývojáři z Lightbulb Crew se tentokrát trefili do černého.

Klady
 • rockový soundtrack
 • jedinečný vizuální styl
 • náročná, ale zábavná hratelnost
Zápory
 • obtížné začátky
 • zamrzí nemožnost customizovat Dcery
 • spoustu hráčů může hodně rychle odradit
Platforma PC
 • Datum vydání 27.07.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.