Panzer Corps Gold - Cover

Panzer Corps Gold – aneb válka nikdy nerezaví

17. 1. 2022
Zdroj náhledu: slitherine

Píše se 1. září 1939 a masy německých tanků a pěchoty překračují hranice Polska. Ano, i takto začíná druhoválečná strategie Panzer Corps Gold z roku 2011 od studia Slitherine Software. V této tahové strategii, která se inspirovala slavným titulem Panzer General z roku 1994, se ujmete role vrchního velitele armády a budete muset úspěšně projít skrze nejznámější bojiště 2. světové války.

Nejdřív já a potom ty

Jak jsme v úvodu zmiňovali, Panzer Corps je tahová strategie, kde jednotky postupují po hexagonové mapě. Vaším cílem nebude nic menšího než v určitém počtu kol vyhrát všechny slavné bitvy, ať už zběsilým dobýváním měst a pevností nebo hrdinskou obranou své domoviny. Celkově si od roku 1939 až do roku 1945 projdete všechny známé i neznámé bitvy. Budete dobývat Moskvu a Stalingrad, ničit tanky v Kurském oblouku anebo otevírat západní frontu vyloděním v Normandii.

Tanky, lodě, letadla a ještě mnohem víc

Na své si rozhodně přijdou všichni milovníci druhoválečné techniky, jelikož ve hře naleznete desítky, až stovky strojů. Krom velmi známých tanků, jako jsou T-34, M4 Sherman nebo slavný tank Tiger, zde najdete i téměř neznámé stroje, jako M3 75 GMC nebo L6/40. Stejně tak je to u jednotlivých typů, kdy jen samotný Panzerkampfwagen IV (zkr. Panzer. IV) se ve hře nachází v sedmi verzích, od prvotního Panzer IVD až po pozdní Panzer IVG a Panzer IVJ.
Ve stejném duchu se ve hře objevují i ostatní jednotky a zbraně, kterých je opravdu nespočet a které vám při správném využití přinesou kýžené vítězství.

Zdroj: slitherine

Ani krok zpět, soudruzi

Pokud jste během hodin dějepisu dávali pozor, pak jistě víte, jak 2. světová válka dopadla. Avšak toto tady neplatí. Ve hře získáte možnost částečně zvrátit průběh války — dobýt Moskvu, obsadit Stalingrad a ještě mnohem víc. Počítejte však s tím, že vám nepřítel nedá nic zadarmo. Umělá inteligence je zde kvalitní a bude tak bránit každý hexagon až do poslední divize a posledního náboje. A o protiútoky a zákeřná přepadení, ať už letadly nebo tanky, taky nouzi mít nebudete. Celkově je umělá inteligence dobře zpracována a chová se přesně podle historických událostí, ale i obstojně reaguje na vaše tahy. Jediný zápor, který musíme vytknout, je, že nepřítel často zapomíná využívat terén nebo počasí ve svůj prospěch.

Pojďme se koulovat, Hans

Hory, silnice, města, les nebo step jsou jedním z nejdůležitějších prvků Panzer Corps, protože každá jednotka bojuje jinak v různém terénu. S tanky ve stepi budete naprostým pánem země, avšak pokud je vezmete do hor nebo do města, můžete se pomalu připravit odepsat většinu vaší divize, ne-li celou. A stejně tak je to i u pěchoty, kdy například horští myslivci plně využijí svůj potenciál v hornatých a lesnatých terénech, ale ve stepi jsou akorát žrádlem pro nepřátelské tanky a letadla. Krom terénu samotného si však jako generál musíte dávat pozor i na počasí! Může se to zdát jako banalita, ale během deště a sněžení vám letadla nepoletí. Po dešti zas přichází bahno a to obzvlášť ve spojení s pohybem jednotek není šťastná kombinace. Stejně tak zima a sníh s sebou přináší omezení pohybu a iniciativy pro německé jednotky, ale naopak silné povzbuzení pro ty ruské. To vše a mnohem víc musíte jako generál sledovat a pečlivě plánovat, aby vaše divize úspěšně dosáhly požadovaného cíle.

Zdroj: slitherine

Panzer Corps Gold je celkově povedená hra, která zaručeně potěší každého fanouška Panzer General a tahových strategií. Hra obsahuje mnoho historických i fiktivních bitev, hromadu různorodých jednotek a vojenské techniky, a hlavně nabízí hráči ohromné možnosti, jak nepřítele porazit. Je jen na hráči, zda zvolí opatrný postup, nebo kompletní blitzkrieg, zda bude bránit do hloubky, anebo vsadí vše na jednu linii. O kvalitě hry vypovídá i velké množství rozšíření, přidávajících nové kampaně, národy, bitvy a samozřejmě i jednotky. Stejně tak můžete nalézt i pokračování této hry, které vyšlo v roce 2020. Druhý díl přináší skvělou grafiku a mnoho nových principů, které posouvají už tak dobrou hru na úplně novou úroveň. Ale to už je příběh na jindy.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Petr Tang.

Klady
 • dobrá umělá inteligence
 • různorodá paleta bojové techniky a jednotek
 • velké výběr historických i fiktivních bitev
 • masivní bitvy
 • stručný tutoriál
Zápory
 • horší grafika
 • místy nevyvážená obtížnost (zvláště u rozšíření)
 • na dnešní dobu lehce nepřehledný interface
Platforma PC
 • Datum vydání 10.07.2011
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.