Pět námi doporučených mobilních her (pro lovce achievementů) I.

9. 3. 2023
 

Nejen konzolové, resp. počítačové hry jdou na odbyt. Statisticky jsou daleko více populární mobilní hry, které naleznete zdarma v App Storu nebo obchodě Google Play. Pro mnoho z nás to je i jednoduchá a díky mobilům všudypřítomná zábava, se kterou si můžete zpříjemnit svůj pobyt v čekárně u lékaře nebo na toaletě, když čekáte na finální upokojení vašich střev. Právě u těchto chvilek je docela příjemné jen tak zabít čas a zahrát si něco chytlavého a zábavného. Trh her pro smartphony je absolutně přesycený a přes spoustu fakeových reklam, které se na nás valí z každého rohu, by bylo fajn najít hru, která chytne a nepatří do řady extrémně neuspokojivých titulů s malou zábavností. Já jsem se rozhodl, v mojí čistě dobrovolné snaze, vytáhnout některé z kvalitních mobilních her na světlo světa, a tak ulehčit širokospektrální výběr tohoto sortimentu našim čtenářům. Proto občas napíšu lehké shrnutí o pěti mobilních hrách, které jsem dohrál a které hodnotím (vysoce) kladně. Tak pojďme tedy na první pětku her, která mi padla do oka a nezůstalo u nich jenom u krátkodobého hraní.

5. Brick Breaker Quest

Na úvod jsem si připravil hodně jednoduchou hru od vývojáře Mobirix, jejíž podstata se nese v rozbíjení bloků. Bloky postupně přibývají, vaším hlavním úkolem je bude pomocí kuliček rozbít co nejrozumněji a získat alespoň jednu ze tří hvězdiček. Myslím, že tento typ hry je hodně známý a vysvětlovat ho moc nemá smysl, hlavně když jeden screenshot řekne víc než pět vět. Podobných her naleznete spoustu, tato má i achievementy, což mi jako jejich lovci docela imponuje. Brick Breaker Quest je tedy ideální hra, u které nemusíte moc přemýšlet a vaše pozornost se může soustředit i na důležitější věci. Třeba na přednášku o habsburské monarchii nebo na politický proslov vašeho oblíbeného komika z parlamentu. Největší negativum této hry je zároveň i jejím největším pozitivem. Jednoduchost, která se s ní výrazně pojí, znamená její snadné pochopení a snadnější ovládání, ale na druhou stranou i stereotypnost a cykličnost.

4. Disaster Will Strike

Čtvrté místo v mém žebříčku obsadila hra s názvem Disaster Will Strike. Jak název napovídá, zahrajete si na božstvo ovládající přírodní živly, které se snaží zregulovat počty vajec a zabránit jejich přemnožení. K vytvoření pořádné smaženice se vám postupně odemykají různé možnosti a variace hraní. Zničit vajíčka je zpočátku jednoduché, ale levely budou pořád těžší a těžší. Také se vám postupně odemykají nové způsoby ničení vajíček, od zemětřesení přes potopy a nemoci… Disaster Will Strike od studia Qaibo Games docela připomíná svého staršího vzdáleného sourozence Angry Birds. Rozdílem ve hrách je ale to, že u Angry Birds jde spíše o aim než o využívání většího množství mozkové kapacity. Největším negativem Disasteru je počet reklam. Se zapnutým internetem budete koukat na ty samé reklamy pořád dokola po dohrání každého jednoho levelu. A to je na přesdržku. Jinak se jedná o zábavnou hru, která procvičí vaše mozkové buňky.

3. Hungry Shark (World)

Třetí místo obsadil hladový žralok tyranizující podmořský svět a váš mobilní procesor. Za Hungry Sharkem stojí známější společnost – Ubisoft Entertainment – a její podpis je trochu poznat. Ve hře nesmí chybět mikrotransakce, skiny a spoustu dalších otravných tlačítek, která vám lezou do kapsy. Když si tohle všechno odmyslíte, máte před sebou kvalitní žraločí RPG survival, kde žerete pod vodou všechno, co nesežere vás. Velkým plusem hry je hezké podvodní prostředí, na kterém si autoři dali docela záležet. Čekají na vás i různé mise, stále víc a víc krvelační žraloci, a co je nejpodstatnější, poměrně těžké achievementy. Hungry Shark se hlavně svým grafickým prostředím snaží zařadit mezi 3A mobilní tituly a povedlo se mu i mě zaujmout natolik, že vám ho tady takhle hezky představuji. Vždyť ono zkoumání podmořského světa má své kouzlo.

2. Zombie Catchers

Spoustu her se zombie je postavených na konceptu strachu, krve a motorových pil. Zombie se snaží lovit lidi a naše opičí pokolení utíká do bezpečí před rozpadávajícími se těly. Něco podobného jako v lázních, když… vlastně už jsem těch vtipů na stranu důchodců dal docela dost a musím si dát pozor, aby se mi u příštích voleb nepomstili. Ve hře Zombie Catchers se ale celý tenhle koncept obrací, studio Deca Games přišlo s humorným nápadem – pojďme lovit zombie my a udělejme ze zbytku jejich tělesných šťáv kvalitní limonádičky a koktejlíčky. Prozradil jsem tedy hlavní myšlenku hry a už mi stačí jenom říct něco o tom podstatném zbytku. Grafické zpracování je velmi příjemné a hrou se dá proplout docela snadno. Postupně se odemykají nové, hůř chytatelné zombie, vylepšené nástroje na jejich chytání a další mapy. Omezeni jste časem, protože abyste mohli lovit zombie, musíte je nejprve vyhledat, což nějakou tu reálnou dobu trvá. Jelikož vyhledávání probíhá automaticky, podle mě není tento omezující prvek vůbec na škodu, protože vás přinutí hru v ten správný moment vypnout a vy u ní zbytečně neztratíte množství drahocenného času.

1. Beach Buggy Racing (BB Racing)

Stupeň vítězů v mém žebříčku premiérově obsadila závodní hra Beach Buggy Racing. Proč? Protože tento titul má podle mě všechno, co jednoduchá mobilní závodní hra má mít: různé variace ovládání, spoustu map, secrety, easter eggy, achievementy… Nechybí ani vylepšování vozidel, množství módů nebo stupňující se obtížnost a schopnosti soupeřů. Málo reklam a ještě méně nesmyslných mikrotransakcí je také velkým plus. Grafika není sice na první pohled to nejlepší, co jste kdy viděli, ale hře vůbec neškodí a aspoň ji utáhnou i starší telefony. Stejně jako v předchozím případě se free-to-play limit odráží v omezené časové hranici, jak dlouho můžete hrát. Nedostatky jsou to podle mě nepatrné a po delší době jsem měl pocit, že nehraji mobilní hru, ale 3A titul na PS5. Kluci z Vector Unit se mi prostě trefili do vkusu.

Na závěr bych se zeptal vás, milí čtenáři, hráli jste něco z téhle pětky mobilních her? Souhlasíte se mnou, nebo ne? Co bych si podle vás měl zahrát já, resp. co byste mi doporučili na základě vašich zkušeností? Nestyďte se s námi podělit v komentářích na našich sociálních sítích o vaše názory a postřehy. Milerádi vám s kolegy odpovíme.

Pavol Kunca

Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.