Pexino Piráti - úvod

Pexino Piráti – strategické drancování

24. 11. 2022
 

Základní pexeso je pro mnohé hráče už nezáživnou záležitostí. Proto je dobré, když něco stereotypního trochu okořeníme něčím jiným a zajímavým. S takovou novinkou přichází český autor David Dubčák a jeho Pexino Piráti. Tato modifikace pexesa vnáší do hry nové způsoby, jak vyhrát. Kromě další možnosti výhry, pro niž není nutné posbírat nejvíc kartiček, Pexino Piráti doplňují také úžasné ilustrace s pirátskou tematikou, které vás přenesou k oceánu a donutí vás bojovat o každý kousek zlata. Pojďte se s námi vrhnout na dobrodružství!

Ano, jako pexeso, ale…

Základní pravidla hry jsou jednoduchá. Stejně jako v pexesu otáčíte kartičky lícem vzhůru a hledáte dvě stejné do páru. Ovšem zde přichází na řadu spousta úžasných vylepšení. Každý na začátku hry dostane šest žetonů zlata. Tento poklad dozčíříte na co největší množství a předčit tak své soupeře. Pokud přijdete o všechno zlato, prohráváte. Žetony získáváte otočením stejného páru. Zde je však několik scénářů, co se s vaším pokladem stane. Proto je důležité nesbírat jen svéhlavě všechny stejné páry, ale také přemýšlet, které kartičky rozhodně chcete otočit, a naopak které otočit nechcete.

Kvalitně zpracovaný je také design deskovky a vy se tak můžete soustředit i na ilustrace. Pokud otočíte kartičky se žlutým pozadím, dostáváte určitý počet zlata z banky. Přesný počet, kolik zlata dostanete, máte vyznačený v levém horním rohu v podobě lebky nebo několika lebek. Červené pozadí představuje přepadení piráty. Když takový pár získáte, můžete si od jednoho vybraného protivníka vzít vyznačený počet zlata. Modré pozadí vám umožní vybrat kousek zlata od každého a díky zelenému opakujete váš předchozí tah. Nakonec zde máte černé a bílé pozadí. Černé pozadí vám mince bere, zatímco racci na bílém pozadí nedělají nic. Tyto čtyři kartičky se nechávají v poli až do konce hry. Tento tah byl od vývojáře velice nápaditý a poslední hráč, který je na tahu, tak nemusí nutně získat poslední dvě dvojice najednou.

V poslední řadě bychom rádi představili i kartičky z rozšíření. Zde se nacházejí čtyři dvojice, přičemž většina z nich má jiný význam. Jedna z nich je klasická s červeným pozadím a zvyšuje tak příležitosti k drancování kořisti. Dále zde máte čtveřici mořských koníků, kteří vám umožní zopakovat poslední tah některého z protihráčů, a jako poslední je zde zlověstná hnáta s hnědým pozadím, která sebere každému protihráči jeden žeton.

Obsah herní krabičkyZákladní hra:

 • 64 kartiček pexesa
 • 60 zlatých žetonů
 • 1 návodRozšíření:
 • 8 dalších kartiček
 • s unikátními vlastnostmi

Čím víc hráčů, tím větší zábava

Pexino Piráti doporučujeme hrát ve větším množství hráčů, jelikož pravidlo, že nemusíte nasbírat nejvíc kartiček a vyhrát, se lépe uplatňuje, pokud hraje víc lidí. Jestli má například váš spoluhráč víc peněz, je dobré okrádat právě jeho. Nebo naopak můžete okrást hráče s nejméně penězi a tím ho vyšachovat ze hry. S měnícím se počtem lidí je potřeba upravit i herní strategii, protože kartičky s modrým pozadím nabývají na hodnotě, pokud je ve hře větší počet hráčů. Kartičky se zeleným pozadím je naopak vhodné otočit až po získání dvojice vysokých hodnot. Ovšem někdy je těžké v téhle hře strategizovat, pokud si neudržíte v paměti obraz správného rozmístění kartiček. Pokud ke hře přidáte ještě rozšíření, možnosti taktizování se zásadně rozšíří.

Ilustrace, které vás vtáhnou do hry

Rozhodně musíme pochválit vizuální stránku deskovky, které jsme si všimli hned během první hry. Pirátská tematika byla zde vhodně zvolená, obrázky na každé kartičce vtiskly hře neotřelý design a hlavně jí vdechli duši. Najdete zde několik typů lodí, od klasických pirátských přes obyčejné vory až po moderní pirátský parník. K vykonávání tohoto povolání kromě lodi patří nepochybně i další pirátské pomůcky, jako je kormidlo, kompas, pirátská vlajka, mapa s pokladem a samozřejmě uloupená kořist uložená ve vaku s penězi či truhlici. Poklady jsou zobrazeny velice barvitě a snadno tak přilákají vaši pozornost. Vaši pirátští pomocníci v podobě zvířat také nezahálí a vy si proto můžete s pomocí pirátského papouška nebo mořské krysy uloupit nějaké to zlato pro sebe. Jediný obrázek, který vám nemusí vykouzlit úsměv na rtu, je kostra s černým pozadím. Zde se však nejedná o špatnou ilustraci ale pouze o rozhořčení ze ztráty vašeho pokladu.

Hrrr na ně!

Celkový dojem ze hry můžeme ve výsledku označit za velice pozitivní. Pexeso je pro některé hráče již nudná záležitost, avšak Pexino Piráti vás vrátí do dětských let a přitom vám zajistí mnohem zábavnější zážitek ve formě loupení a drancování vašich protihráčů. Výhra nevyplývá jen z vaší kapacity krátkodobé paměti, ale také z umění taktizovat, loupit a drancovat. Střádání penízků je velice vzrušující a probouzí ve vás mnohem větší soutěživost. Hra se vám může stát záležitostí pro celou partu na několik herních večerů. Pravidla jsou velice jednoduchá a snadno si je zapamatujete, samozřejmě si je můžete upravit i podle toho, jak jste zvyklí hrát. Všechny tyto pozitivní dojmy doplňují velice vyvedené ilustrace. Upozorňujeme však na nebezpečí repetitivnosti, a tak doporučujeme hru občas něčím ozvláštnit.

Pexino Piráti - Obsah hry
Pexino Piráti - Krabice

Pexino Piráti je modifikované pexeso, které vám umožní vtělit se do kůže piráta a dá vám tak možnost drancovat posádky i lodě vašich nepřátel. Grafická stránka hry vás vtáhne do děje a vy se budete moci plavit na nejrůznějších korábech, sbírat poklad a vlastnit posádku, či dokonce pirátský hák místo ruky. Pokud hledáte zábavnou deskovku a máte rádi piráty, sbírání pokladu nebo si rádi procvičujete paměť, hru rozhodně doporučujeme vyzkoušet.

Klady
 • nádherné ilustrace
 • možnosti taktizování
 • originální nápad
 • česká hra
Zápory
 • potenciální možnost repetitivní hry
 • mince se mohou snadno ztratit
Infobox
 • Vývojář David Dubčák
 • Vydavatel David Dubčák
0.0

Doporučujeme

Anežka Ebrová

Anežka je hráčka již od dětských let. Její vášeň propukla již na základní škole díky školním počítačům, kde ztrácela pojem o časoprostoru. Mezi její první herní lásky patří série Half-Life. No a jak se říká, stará láska nerezaví. Hry od Valve prostě zbožňuje stejně jako střílečky a skákačky. Mezi její další koníčky patří hlavně sport, cestování, knihy a deskovky. Avšak její láskou zůstávají vždy hry, stejně jako pivo - tanková Plzeň 12° středně vychlazená.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.