Pilgrims – úvodka

Pilgrims – dluhy se musí splácet

20. 11. 2022
Zdroj náhledu: Amanita Design

Hazardní hry v kombinaci s alkoholem nejsou zrovna bezpečnou kratochvílí pro trávení dlouhých večerů v místní krčmě. Nikdy totiž nevíte, kdy kvůli špatně odhadnuté pokerové sázce budete muset někomu uvařit plný kotlík brambor, nebo dokonce zaprodat vlastní duši. České studio Amanita Design vzalo koncept minihry ze Samorostu 3 a poskládalo z něj samostatný celek, díky čemuž na svět zcela nečekaně a neohlášeně přišel titul Pilgrims, alias Poutníci.

Obchodník všemi couly

Sázet pod vlivem se nemá. Své o tom ví i bezejmenný Tulák, který jednoho večera ve společnosti Čerta, Kněze, Babky a Loupežníka takřka prohrál i vlastní boty. Po prohýřené noci nad partičkou pokeru se Tulák probouzí v provizorním stanu a vyráží na cestu za splacením dluhu, jak je mu takřka vzápětí připomenuto. Kotlík vařených brambor žel bohu po kapsách běžně nenosí, a tak Tulák vyráží prošmejdit okolí, zda se někde nepovalují příhodné ingredience. Jelikož je Loupežník, kterému je bramborová pochoutka určena, nenasyta, přihodí navíc úroky v podobě pálenky. Vy raději stáhnete ocas a pokusíte se jemu i jeho bambitce vyhovět. Právě až od tohoto bodu pořádně začíná hra Pilgrims, jejíž jádro tvoří princip point-and-click adventur s již tradičním humorem a malebným zpracováním, jak je u studia Amanita Design dobrým zvykem.

Pilgrims staví na mechanice směnného obchodu. Abyste Loupežníkovi sehnali kvalitní pálenku, musíte nejprve uspokojit potřeby hospodského, který za ni chce upečenou rybu. Tu však musíte ulovit pomocí rybářského prutu, jehož majitelem je vodník, a ten ho z ruky nedá jen tak zadarmo. Při troše štěstí a vytrvalosti můžete i za obyčejnou kancelářskou svorku nakonec vyměnit luxusní vilu, jak popisuje příběh jednoho Kanaďana. Naštěstí v Pilgrims vám úplně postačí potěšit převozníka prozpěvujícím ptáčkem, abyste se mohli vypravit na další dobrodružství.

Jednou taková, podruhé maková

V Pilgrims je důležité nejen předměty vyměňovat s ostatními, ale především je musíte nashromáždit v podobě karet. Jednotlivé předměty se vám v dolní polovině obrazovky ukládají do jakéhosi inventáře, ve kterém jednoduše můžete listovat a vhodně vybírat potřebné kousky. Základní předměty, jako například muchomůrka, žížala, voda a pár dalších, se dají nalézt volně přístupné na drobnější mapě. S těmi nadále můžete začít smlouvat nebo se můžete některé pokusit navzájem zkombinovat. Chutnou polévku si budete muset ukuchtit sami ze získaných přísad, abyste díky tomu uspali hříšného Kněze či rozzuřeného medvěda. Nejlepší na tom všem je, že tyto „hádanky“ vám přijdou naprosto logické a jejich řešení dokážete odtušit sami bez dlouhého bloudění či potřeby nápovědy.

Ještě ani zdaleka nekončíme, přátelé. To nejlepší na Pilgrims jsou totiž vtipné scénky a možnosti objevovat stále nové scénáře. Abych vás uvedla do obrazu… jakmile dokážete uspokojit potřeby Loupežníka, přidá se k vám a putuje krajinou po vašem boku. Díky tomu jej budete moct použít na různých lokacích místo Tuláka, aby například vypleskal nevrlou ježibabu, protože Tulák s ní může prohodit leda tak pár nevraživých slov. I když v základu jde o rozdílnost animací, výsledek je u valné většiny totožný a je trochu škoda, že se zde nedočkáme výraznějších rozdílů. Celá mechanika tkví ve vynášení karet různých postav na herní lokaci a následně karet předmětů, které postava buď příhodně využije, nebo vám je taktně vrátí zpět do inventáře.

Nebude to však pouze Loupežník, kdo rozšíří vaše řady. Postupně se k vám přidá Babka žebračka a Čert, kteří s vámi zůstanou, dokud nevyřešíte jejich osobní problémy. Když tak chcete jít sebrat vodu k jezeru, Tulák se ničeho nezalekne, Babka hrůzou zcepení při zahlédnutí vodní příšery a například Loupežník se pomalu vysvleče do půl těla a nebojí se do jezera skočit po hlavě. Každá postava se tedy ve stejných situacích chová trochu jinak, díky čemuž můžete titul Pilgrims hrát několika možnými způsoby a objevovat tak úžasně komické scénky. Věřte mi, že u jednoho průchodu to určitě neskončí.

Přijde mráček, možná sluníčko, ale zítra určitě deštíček

Nenápadnou nápovědou k objevování nových situací jsou achievementy. Ty dohromady tvoří balíček karet, na nichž je slabě naznačen výsledek nějaké scény, a tím můžete jednoduše odhadnout, u jaké postavy jste ještě nezkusili úplně všechny možnosti. České studio Amanita Design ani tentokrát nezklamalo kouzelným výtvarným zpracováním a audio doprovodem. Hra Pilgrims je zasazena do nám dobře známého slovanského prostředí a působí až pohádkovým dojmem. Přece jen se zde nachází les s Lloupežníky, drak lačnící po princezně, čert, vodník a plno dalších pohádkových postav typických pro náš kraj. Na malovaný vizuál a plynulé animace je jen radost pohledět, a pokud se vám vybaví podobnost s Fimfárem Jana Wericha, je to naprosto v pořádku, nebudete jediní.

O hudební doprovod se jako již tradičně postaral hudebník pod přezdívkou Floex, který svým mixem živých nástrojů a organické elektroniky doslova uhodil hřebíček na hlavičku. Hudba je příjemná, každá akce i interakce s okolím vydá nějaký zvuk a perličkou toho všeho je dabing – ano, český dabing. Nepředstavujte si však něco velkého, dabing ve hře Pilgrims tvoří tu nejvíce komickou složku, protože neslyšíte celá souvětí, nýbrž pouze holá slova protkaná humornými skřeky a dalšími pazvuky vydanými lidskými hlasivkami. Celý titul se velice snadno ovládá a jediné, co pořádně zamrzí, je jeho délka. Do hodiny totiž máte hotovo, zazvoní zvonec a pohádky je konec. Naštěstí zde dobře funguje znovuhratelnost, protože na jeden průchod nemůžete odtajnit úplně všechno. Pilgrims vás tak ve finále zvládnou zabavit na cca tři slušné hodinky.

Co titulu nejvíce škodí, je herní rozhraní. Pilgrims je skvěle stavěná jednohubka na mobilní zařízení, ale pokud se titul rozhodnete hrát na PC, možná vás bude mírně frustrovat to volné místo po stranách… OCD, vítej!

Pilgrims potěší malé i velké hráče svou kouzelnou jednoduchostí, pod kterou se však skrývá promyšlený příběh s ponaučením a hned několika možnými scénáři. Kratičká – možná až moc – adventura prověří vaše bystré uvažování a nechá vás splatit dluhy všem karbaníkům ještě předtím, než budete moct vyrazit na další dobrodružství.

Klady
 • vyšperkovaný vizuál
 • intuitivní logické puzzly bez nutnosti nápovědy
 • příběh a hádanky neskutečně pobaví
 • naprosto unikátně komický dabing
 • znovuhratelnost
Zápory
 • titul by mohl být delší
 • variabilita scének a jejich vlivu by mohla být vyšší
 • rozhraní na PC
Platforma PC
 • Datum vydání 07.10.2019
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.