Potion Craft – úvodka

Potion Craft: Alchemist Simulator – majitelem kouzelného obchůdku

9. 11. 2021
Zdroj náhledu: niceplay games

Na Potion Craft: Alchemist Simulator jsem se těšil již od doby, co byla oznámena demoverze, ale chtěl jsem mít lepší zážitek a vydržel jsem alespoň do alfa verze. Indie hry byly vždy jedny z mých oblíbených, ale čím více jich přibývalo, tím víc měly podobné mechaniky. Když jsem si hru nainstaloval, zjistil jsem po pár minutách, že je skoro ráno. Potion Craft mě do sebe vtáhl a já nemohl přestat, ale i po pár hodinách hraní mi měl co nabídnout.

Nový začátek alchymisty v malém městě

Na začátku hry si musíte založit obchod v malém opuštěném domečku, ve kterém je varna, starý suterén plný pavučin, zahrada a samotný obchůdek. Mezi pokoji se dá krásně jednoduše pohybovat pomocí tlačítek WSAD. Musíte sbírat každý den ingredience ze zahrádky, abyste měli z čeho vařit a co prodávat zákazníkům. Čím lepší lektvar, tím větší je jeho účinnost, vašemu obchůdku se zvedne popularita a lépe se vydělávají peníze.

Lektvary vařit zásadně v kotlíku, a ne ve vaně

Při vaření lze používat čtyři hlavní nástroje: kotlík s vařečkou, ve kterém budete míchat dohromady všemožné přísady, měchy na rozdmýchávání ohně, hmoždíř na větší účinnost ingrediencí a vodu, kterou můžete ředit lektvary. Hráč si může vybrat, zda bude používat suroviny syrové, nebo je rozdrtí v hmoždíři a sníží tím počet ingrediencí potřebných na přípravu lektvaru. Za kotlíkem je vidět veliká mapa, která se hodí na experimentování a odemykání nových receptů. Po mapě se pohybuje váš lektvar a směr mu udávají ingredience v něm obsažené.

Smlouvat hlavně s rozvahou, nebo proděláte

Prodej lektvarů je jednoduchý, kdy vám zákazník řekne, co chce, aby lektvar dělal, a vy musíte uhádnout, jaký lektvar by mu pomohl. Tři špatné pokusy obchod ukončí, zákazník odejde a vašemu malému obchůdku se sníží reputace, která je potřebná k vylepšování popularity. Toto dokáže být velice obtížné hlavně ze začátku, kdy se může stát, že hráč ještě neobjevil lektvar s potřebnými účinky nebo nemá dostatek ingrediencí na jeho vytvoření. Pokud se vám jej podaří uvařit, máte možnost se snažit zvýšit cenu a tím na tom víc vydělat. Smlouvání je ze všech mechanik ve hře ta nejméně intuitivní, a kdyby vývojáři snížili pohyblivost kurzoru, kterým se hádáte o ceně, ze začátku by to pomohlo většině hráčů.

Zahrádka plná divů

Na to, abyste něco uvařili, jsou potřeba materiály či bylinky a je víc způsobů, jak je získat. Mohou být zakoupeny od putovních prodejců, vytvořeny pomocí speciálního stroje umístěného ve sklepě nebo sesbírány ze zahrádky přímo vedle obchodu. Každý den se na zahradě objeví náhodné množství různých hub, bylinek a květin, aby vám náhodou nedošly. Bohužel v alfa verzi této hry není možné je získat jinak než každý den, dodatečný element farmaření či rozšíření zahrádky by v průběhu vývoje byl jednou z užitečných věcí, které by se mohly přidat. Kvůli tomu musíte někdy čekat i pár herních dní, abyste mohli vařit složitější lektvary.

Zapište si postup, abyste si to ulehčili

V budoucnu si budete moct udělat přátele, nepřátele, a dokonce budete mít šanci na to, spolupracovat s gildou, ale zatím to ve hře není. Ve hře má každý zvuk své místo a grafický design je naprosto překrásný. I přes to, co ve hře není, se mi líbí být zavřený ve svém malém obchůdku, vytvářet barevné prášky a bublající elixíry. Možnost uložit si recept na příští použití zachraňuje hru před tím, aby se moc opakovala. Pokud víte, že budete dělat spoustu lektvaru na léčení, je možnost si jej uložit a kdykoliv ho použít, pokud máte dostatečné ingredience. Pokud už tedy děláte nějaký lektvar ručně, většinou experimentujete a nikdy to není nudná bezvýznamná práce.

Potion Craft: Alchemist Simulator by si nejspíše vystačil jen se svým kouzelným prostředím, ale naštěstí se z něj vyklubal chytrý, abstraktní simulátor alchymie, od kterého můžeme nejspíše očekávat velké věci, až se dostane do finální verze. Pokud máte rádi drsné řízení podniku, jeho financí a kontrolu zaměstnanců, hra vás asi nezaujme, protože to ve skutečnosti není klasický business simulátor. Hrál jsem podobné hry, ale žádná nebyla tak stejná a zároveň úplně jiná než ostatní s podobným nápadem. Někdy mi přišlo, že dělám pořád to samé dokola, ale to jen do té doby, než jsem zjistil, jak se to dá dělat efektivněji. Tím že je to alfa verze, tu samotného gameplaye není tolik, ale to se doufám brzy změní a věřím, že hra má velký potenciál. Potion Craft je dostupný na Steamu za 12,49 €. Cena je relevantní a na to, kolik hra stojí, vám dokáže přinést spoustu hodin zábavy.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Michael Pavlík.

Klady
 • překrásná grafika
 • možnost pojmenování lektvarů
 • detail v každé maličkosti
Zápory
 • nedostatek obsahu
 • těžké smlouvání
Platforma PC
 • Datum vydání 13.12.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.