Odmalička mě fascinuje rozmanitost živočichů a rostlin, kteří spolu s námi obývají planetu Zemi. Ty nekonečné zástupy druhů, odrůd i plemen. Ačkoliv lidský život je příliš krátký na to, abychom spatřili evoluci v praxi, stejně se stále setkáváme s organismy, které jsme dosud neznali, a to jsme ještě neprozkoumali všechna odlehlá zákoutí světa. Ještě více organismů se ale na Zemi prohánělo napříč historií, objevovalo se a zase ztrácelo v důsledku evolučního tlaku. Asi každý zná obrovské dinosaury, není to ale zdaleka vše. Do fascinujícího světa zkoumání dávného života nás zavede desková hra Pravěk: Od trilobita k člověku, kterou po úspěšné crowdfundingové kampani vydal Martin Koláček.
Dějepisné deskovky
Pravěk: Od trilobita k člověku má být prvním titulem z plánované série Dějepisné deskovky. Strůjcem tohoto nápadu je Martin Koláček, který deskovou hru nevydal pod křídly žádného z existujících českých studií, ale rozhodl se skrz crowdfundingovou platformu Donio oslovit přímo hráče. Již v té době byl vývoj ukončen, a tak netrvalo ani rok a Pravěk: Od trilobita k člověku se dostal na naše herní stoly a na pulty vybraných obchodů. Je určen pro 2–4 hráče (nebo hrající, jak je nazývá autor v pravidlech) od devíti let a jedna herní partie vám zabere přibližně 90 minut.
Dinosaurů plná krabice… nebo ne?
Ve hře se vžijete do role paleontologů a paleontoložek pátrajících v dávných sedimentech po cenných evolučních nálezech. Pomocí nich budete formovat (nebo podporovat) nejrůznější vědecké teorie. Pravěk: Od trilobita k člověku je kompetitivní rodinná hra, v níž se budete pohybovat po herním plánu, sbírat karty a snažit se s jejich pomocí splnit společné úkoly (teorie) dřív, než to udělají soupeři. Tématem, rodinným zaměřením a pohybem po herním plánu trochu připomíná nedávný titul Kometa, tím však podobnosti končí a hravě si tak do sbírky můžete pořídit obě. Obzvlášť jste-li milovníky dinosaurů.
I když ono jich vlastně ve hře až tolik není, ačkoliv obálka na jejich přítomnost jednoznačně láká. Můžete se ale těšit na všechny možné – tu více, tu méně známé – živočichy i rostliny, o které by se seriózní paleontolog mohl zajímat. Vadí to? Ani ne, jen by někteří kupující mohli kvůli skvělé ilustraci na obálce očekávat značně jiný obsah.
Skrz naskrz geologickými obdobími
Co mě na hře příjemně překvapilo, je to, jak málo místa na stole pro jednu partii budete potřebovat. Ve vlaku si asi nezahrajete, ale jinak je nutné mít místo jen pro malý herní plán, deset balíčků karet a pár společných teorií. Oceňuji také velmi rychlé chystání hry, během nějž v podstatě jen zamícháte velký balík karet a rozdělíte jej na deset víceméně stejných balíčků. A můžete začít.
Herní plán představuje časovou osu, respektive jednotlivá období, tak, jak šla po sobě. Schválně říkám období, nikoliv technicky správně „perioda“, protože některé periody jsou ve hře sloučeny. Plán je rozdělen do tří ér, přičemž v každé z nich jsou tři nebo čtyři období.
Každá karta má na rubu symbol jednoho období. Abyste ji mohli získat, musíte se svojí figurkou na příslušném období stát. Každá teorie, tedy způsob, jakým získáte body, má jasně uvedeno, jaké nálezy pro její formulaci budete muset předložit. Vaším cílem je tak skrz naskrz geologickými obdobími příslušné nálezy získat.
Jak já tu teorii jenom splním?
V každém tahu budete mít k dispozici čtyři akční body, které můžete použít pro pohyb (přičemž pohyb do jiné éry je dražší než pohyb mezi obdobími v éře stejné), hledání nálezů nebo formulovat teorii. Hledat nálezy můžete maximálně dvakrát za kolo, a to pouze tehdy, pokud na vrcholku některého z balíčků karet je taková, která patří do období, v němž se právě nacházíte. Na formulaci teorie budete potřebovat ty správné nálezy, přičemž řada teorií umožňuje zahodit navíc ještě nějaký konkrétní typ nálezu a za to získat body navíc. V tom vás navíc mohou soupeři podpořit zahozením svého nálezu, díky čemuž získají bonusové body také.
Pravěk: Od trilobita k člověku přitom exceluje v tom, že se u něj naučíte spoustu věcí, a ani o tom nebudete vědět. Na teoriích je sice často nějaké konkrétní období, z nějž máte jednu z karet předložit, častěji tam však jsou jen typy nálezů. Vy se snažíte být efektivnější než soupeř, a abyste toho dosáhli, musíte znát, v jakém období je na dané nálezy nejvyšší šance. Postupně se tak i potomci naučí, že hledat člověka v karbonu asi nebude úplně dobrý nápad. Zato takový pleistocén a holocén se stanou mnohem zajímavější destinací. Kam se však vydáte, pokud pro formulaci teorie potřebujete nasbírat mnoho obojživelníků? Kdy že to vlastně z té vody vylezli?
I přes svůj nesporný naučný přesah však titul nepůsobí coby nudná exkurze do učebnice dějepisu. Naopak. Jde především o zábavnou deskovou hru, která je silně prodchnuta tématem. Je jen „náhoda“, že tím tématem, které si autor zvolil, je evoluce života na naší planetě.
Podívej, jak je krásná!
Lákavosti hry napomáhají i podmanivé ilustrace, díky nimž nás autor vtáhne do světa, který vytvořil. Karty nejsou nijak přeplácané, obsahují jen název, pár ikon a velkou ilustraci. Nejednou jsem se ale přistihla při tom, jak celá natěšená formuluji teorii s danými organismy ani ne tak kvůli bodům, ale hlavně, abych mohla soupeřům ukázat, jak krásná ta vážka je.
Pravěk: Od trilobita k člověku navíc netrpí neduhy mnoha prvotin, obzvlášť těch, které autoři vydají sami. Deskovou hru koupíte v tak akorát velké krabici, která je namísto vzduchu plná karet. Pravidla jsou jednoduchá (i když někdy ne úplně nejjasněji napsaná) a jednotlivé vlastnosti karet organismů i teorií je vždy vysvětleno graficky i textem. Po produkční stránce bych vytkla jen pro mě na omak nepříjemné matné karty a to, že skvělé figurky dinosaurů neustále padají na čenich.
Pěkně si to naplánovat
Díky desítce balíčků ležících na stole máte téměř vždy šanci, že si budete moct vybrat jednoduše dostupné místo, na němž něco dostanete. Míra taktiky se ještě prohloubí, jakmile budete tušit, co se v kterém období ukrývá. I přesto má však u této hry nepopiratelný podíl náhoda. Některé karty jsou cennější nálezy, které vám při použití v teorii dají bonusové vítězné body. V balíčcích ale můžete najít také karty událostí, které jsou negativní nebo pozitivní, a nemáte téměř žádné možnosti, jak je ovlivnit. Některé karty vám také umí dát skvělou dlouhodobou schopnost. No, ale taky si můžete při hledání nálezů najít tu úplně nejobyčejnější kostičku, která vědecký svět vůbec nebude zajímat. Hře by tak slušel o něco lepší balanc karet.
U plánování ještě zůstaneme s druhým negativem, kterým jsou trochu delší prostoje mezi tahy, hrajete-li s přemýšlivými hráči. Obzvlášť v plném počtu je ke dvaceti bodům poměrně dlouhá cesta.
Pravěk: Od trilobita k člověku je rodinná desková hra, v níž se vžijete do role paleontologů a paleontoložek. Budete hledat záznamy ztracené v prachu dávné historie a s jejich pomocí publikovat nebo podporovat nejrůznější vědecké teorie. Hra se velmi povedla, obzvlášť uvážíme-li, že jde o autorovu prvotinu. Produkčně je nádherná a velmi zábavným způsobem vás naučí o evoluční historii. I přes několik nedostatků mohu Pravěk: Od trilobita k člověku rozhodně doporučit pro každého dospělého i každé odrostlé dítě, které zajímají prehistorické organismy.