The Outlast Trials náhled

První dojmy z open bety The Outlast Trials

25. 11. 2022
Zdroj náhledu: Red Barrels

Série Outlast se směle může zařadit mezi jednu z nejznámějších hororových sérií. První díl trhal rekordy, vystrašil nespočet hráčů a influencerů, a pokud si ho zahrajete poprvé až teď, i přes starou, ale na tu dobu dost obstojnou grafiku, vám dokáže přinést noční můry. Druhý díl nedokázal ten první předehnat, ale přinejmenším se mu dokázal vyrovnat. Nyní tu po několika letech máme další dávku šílených a znepokojivých jumpscarů pod názvem The Outlast Trials.

Zdroj: Red Barrels

Není to, co jsme čekali

První, na co si vzpomenu, když se řekne Outlast, je spousta lekaček, nabitý příběh a šílená, až morbidní atmosféra a design. V tomto lineárním příběhu jste v bezpečí prakticky jen tehdy, když ležíte pod postelí nebo jste schovaní ve skříňce. Ve studiu Red Barrels se rozhodli upustit od příběhové hororovky a rozhodli se vyzkoušet kooperační, strašidelnou a akční strategii po vzoru Devour. Upřímně mě to zklamalo. Očekával jsem klasický Outlast, jen s možností ho hrát s kamarády a projít si společně celou kampaň, stejně jako ve Far Cry 6. Chápu, že týmové hororovky jsou poslední roky opravdu oblíbené, ale to není pro Outlast typické. Teď však je otázka, jestli hra opravdu má na to, aby předehnala konkurenční tituly.

The Saw Trials

Představte si, že jste bezdomovec, kriminálník nebo jen potřebujete začít znovu. Jednoduše potřebujete smazat svoji minulost, své hříchy a osobní údaje a záznamy. Náhle se naskytne nabídka, že vám tohle všechno jistá společnost Murkoff může nabídnout. Nabídku přijmete a najednou se objevíte s již vymazanou pamětí v testovacím komplexu společnosti, kde vás a ostatní drží a provádějí na vás pokusy. Budete si připadat jako ve filmu Saw, a stejně jako v nich vždycky zemře první ten nejhloupější nebo nejzbrklejší.

Zdroj: Red Barrels

Taktizování jako v Dead by Daylight

Jak už název napovídá, The Outlast Trials funguje na principu trialů či misí. Na jednotlivé mise se můžete vydat sami, vzít s sebou kamarády nebo nechat Red Barrels vám vybrat spoluhráče, kteří mají plné spoďáry už po tutoriálu. V open betě je prozatím otevřena pouze jedna, takže dlouho vybírat nebudete. Na výběr máte však obtížnost mise a různé perky. Prozatím jsou dostupné pouze aktivovatelné schopnosti různých class, ale můžeme očekávat strom schopností. Na výběr máte mezi Stun, Heal, Blind a X-Ray, které již podle názvu vypovídají o jejich využití.

Samotné hraní je však trochu komplikovanější. Jelikož nemám kamarády, musel jsem sáhnout po variantě C – dostal jsem do týmu dva magory, co buď speedrunovali, nebo museli rychle dohrát, protože by je šla mamka asi seřvat, a jednoho poseroutku, co snad poprvé držel v ruce klávesnici. Jednoduše jsem neměl lehké si pořádně multiplayer vyzkoušet, ale musím říct, že mapy jsou skvěle nadesignované tak, aby každý hráč dokázal pochopit, co má dělat a kde a kdy má být. Dobrý příklad jsou garážové dveře, jež musí minimálně jeden hráč podržet, aby mohl jeho tým projít na druhou stranu, a následně je někdo musí z druhé strany držet také, aby se tam nezapomněl. Na první pohled jednoduchý úkol, ale opravdu jsem se bál, aby mě tam nenechali.

Při procházení mapy můžete najít také různé předměty. Vaším největším kamarádem budou baterky do nočního vidění (bez toho by to nebyl Outlast), léčivé ampule a psychotický protijed. Nejenže vás budou všichni chtít zabít, ale také vás budou chtít přivést k šílenství nebo k epilepsii. Po mapě totiž pobíhá i pár maníků, kteří vás rádi nakazí halucinogenním plynem, po němž uvidíte opravdu špatně každou nadcházející vteřinu, budete se ještě hůře orientovat, a aby to nebylo málo, bude vás nahánět šílený výplod vaší zfetované hlavy. Toto všechno můžete zastavit pomocí již zmíněného protijedu nebo můžete zkusit několik minut utíkat před hordou nepřátel, dokud halucinace nevymizí.

Pokud se chcete vydat cestou plíživého taktika, hra vám naprosto vyhoví. Vývojáři nás obohatili spoustou mechanik pro stealth, a to například neúplným otevíráním dveří a peekováním zpoza čehokoliv. Dále se nebudete divit, proč vás někdo slyšel či zda po vás rovnou jde. Nyní máte kolem crosshairu také ukazatele hluku vaší postavy.

Zdroj: Red Barrels

Má The Outlast Trials šanci?

Ano, opravdu má. Grafika je naprosto famózní a nesetkal jsem se s žádným zasekáváním. Efekty jsou, jako vždy u Red Barrels, úžasné a v kabátku dnešního grafického standardu úplně ohromující. Co se týče gameplaye, spousta hráčů je zklamaná. Moje drahá polovička je jedna z nich a dle jejích slov to není, co chtěla a očekávala. Trials však není třetí díl, ale spíše takové lehké odreagování se a zkouška něčeho nového. Upřímně si však myslím, že až hra bude celá dokončená, má dost velkou šanci shodit i samotné Dead by Daylight, pokud by se vývojáři náhodou rozhodli přidat také nějaký mód hraní za zabijáka. Co se ale týče hry podobnější Devouru, už v betě je The Outlast Trials mnohem zábavnější.


Článek pro Gaming Professors napsal Daniel Červinka.

Platforma PC
  • Datum vydání 18.05.2023
  • Gaming Professors

    Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.