Realme 12 Pro - Cover

Realme 12 Pro – nepřehlédnutelný krasavec s podprůměrným hardwarem  

10. 8. 2024
Zdroj náhledu: Realme

Značka Realme zažila v posledních letech na našem trhu poměrně turbulentní období, kdy se z pozice celkem úspěšného a u zákazníků velmi oblíbeného výrobce najednou stáhla do ústraní. Dokonce se očekávalo, že to Realme na našem trhu nadobro zabalí a bude se věnovat zajímavějším a více prosperujícím trhům. Po poměrně pravidelném vydávání většiny důležitých modelů jsme se v posledních dvou letech dočkali jen modelů střední třídy, mezi něž můžeme zařadit například Realme 10, které u nás vyšlo dokonce o více než půl roku později oproti globálnímu uvedení. Totéž lze říci i o následnících Realme 11 Pro a Realme 11 Pro +, kteří nabídku tohoto výrobce sice obohatili, ale vzhledem k absenci větší propagace o nich příliš velký počet zákazníků neslyšel.

Všechno toto je však již minulostí a čínský výrobce Realme oznámil velký comeback s cílem se opět stát prosperující a oblíbenou značkou u českých zákazníků. Na našem trhu byly nově uvedeny modely Realme 12 Pro a dražší verze Realme 12 Pro+, jež však oproti minulosti vycházejí ve stejnou dobu jako při oficiálním uvedení na globálních trzích. My si dnes blíže představíme levnějšího zástupce Realme 12 Pro. Ten se se sympatickou cenovkou 9 999 Kč bude chtít zavděčit všem zákazníkům, kterým se již nechce investovat do ‚‚klasického‘‘ telefonu, ale hledají něco hezčího, co vyčnívá nad ostatními a zároveň nestojí nehorázné peníze. Bohužel, jak je to v této cenové hladině běžné, jeden aspekt musel upozadit jiné, a tudíž Realme dokázal naservírovat sice luxusně vypadající kousek, avšak v mnoha ohledech už s podprůměrnými specifikacemi. Jestli se i přes některé neduhy vyplatí jeho koupě, vám ukáže naše dnešní recenze. 

Po stránce designu není telefonu co vytknout

Hlavním tahákem nového modelu Realme 12 Pro jsou záda, kde nepřehlédnete veganskou kůži a modul fotoaparátu, jenž se inspiruje designem luxusních hodinek. V současné době na trhu najdeme modrou variantu veganské kůže se zlatavým prošíváním uprostřed a lemováním podél hlavního fotoaparátu, určenou pro muže, a žlutozlatou variantu, která se zase bude líbit více ženám. Jen dodejme, že design tohoto telefonu navrhl Ollivier Savéo, známý designér, jenž spolupracoval s mnoha luxusními značkami hodinek, jako je Rolex, Roger Dubuis či Piaget. Není proto divu, že hlavní inspirací nové řady Realme 12 Pro jsou právě luxusní hodinky. Škoda jen toho nápisu Realme a černých popisků na levé spodní straně telefonu, které se sice výrobce snažil udělat tak nějak nenápadně, ale bohužel si jich nelze úplně nevšimnout a do celkového designu mi moc dobře nezapadnou. 

Nádherný 120Hz displej se skvělými barvami, ale horší čitelností na slunci

Co se týče dalších částí telefonu, po obvodu Realme 12 Pro naleznete hliníkový rámeček s dvojicí tlačítek pro regulaci hlasitosti a hlavní tlačítko pro odemčení/zamčení a vypnutí/zapnutí telefonu. Na horní straně se nachází jeden ze dvou reproduktorů a na spodní částí druhý reproduktor, slot pro dvě NanoSim karty, mikrofon a USB-C konektor pro nabíjení a připojení k počítači. Oželet musíte 3,5mm zdířku pro drátová sluchátka. Pokud tedy budete uvažovat o tomto telefonu, musíte si pořídit sluchátka bezdrátová, jelikož v balení se nenachází ani redukce z USB-C na 3,5mm jack konektor. Na přední straně najdete už jen 6,7″ 120Hz OLED displej s rozlišením 1080 × 2412 pixelů a jemností skoro 950 nitů. Musím uznat, že barvy displeje u telefonu Realme 12 Pro jsou věrné a i odezva 120 Hz mi po celou dobu testování fungovala skvěle. Samozřejmě, tuto frekvenci některé aplikace plně nepodporují, a pokud se náhodou do této situace dostanete, přepne ji telefon na standardních 60 Hz. Malinko bych telefonu vytknul mírně horší pozorovací úhly, jež se projeví drobnými změnami barev, přičemž hlavně bílá se při naklonění zabarví více do žluta. Čitelnost na přímém slunci je také slabší, a ani na nejvyšší jas není v některých chvílích úplně ideální. 

Realme 12 Pro - mobile phone

Zdroj: Realme

Standardní balení s 67W nabíjením

Když už jsme u toho balení, v krabičce najdete poměrně standardní příslušenství, čítající silikonové pouzdro, USB-C kabel a ještě stále 67W nabíječku. Velmi cením, že je Realme jeden z mála výrobců, kteří ještě u svých telefonů nabízejí adaptér již v základu a není jej nutné kupovat zvlášť či používat nějaký jiný. V případě Realme 12 Pro je výkon nabíjení stejný jako u předchůdce Realme 11 Pro. Pokud byste se však rozhodli zakoupit vyšší variantu Realme 12 Pro+, připravte se na zásadní downgrade. Výkon nabíjení je totiž totožný s levnějším modelem, zatímco loňský Realme 11 Pro+ dokázal vaši baterii nabít s rovnými 100 W. Nemusíte mít však obavy, že by výkon 67 W nebyl dostačující. Přítomnou baterii o kapacitě 5000 mAh dokážete s přibaleným adaptérem nabít z 0 na 100 % za nějakých 35 až 40 minut, což je s výdrží okolo jednoho a půl dne při běžném používáním naprosto dostačující. Po stránce výdrže tak mohu tento kousek označit za zcela standardní. Neurazí, ale vyloženě ani nevyčnívá oproti konkurenci. Škoda jen absence bezdrátového nabíjení, které by v této cenové relaci rozhodně potěšilo. 

Realme 12 Pro - vnitřnosti

Zdroj: Realme

Hardwarová výbava Realme 12 Pro je místem, kde výrobce šetřil

Jak už jsme v úvodu zmínili, skvěle vypadající design a prémiovější materiály se u telefonu za 10 000 Kč musely někde projevit, a místem, kde pocítíte, že výrobce šetřil, je jednoznačně použitý chipset a hardwarová výbava. Srdce telefonu tvoří osmijádrový procesor Snapdragon 6 Gen 1, což je bohužel skoro dva roky starý chipset, a i když nabízí podporu 5G sítí a další novodobé funkce, nemohu se zbavit dojmu, že za tuto cenu nám Realme mohl nabídnout něco více. Jen dodejme, že i skoro rok starý OnePlus Nord 3 za podobnou cenovku nabízí sice horší design, ale o mnoho vyšší výkon v podobě chipsetu Mediatek Dimensity 9000, který v benchmarku AnTuTu 10 dokáže nabídnout zhruba dvojnásobný výkon. Největší paradox ale je ten, že jak značka Realme, tak i OnePlus patří pod jeden brand, takže zde máme situaci, kdy dva telefony ve stejné cenové relaci a od stejného výrobce mají zcela odlišný výkon. Stručné řečeno, v rámci konkurenceschopnosti to bude mít Realme 12 Pro hodně těžké i z vlastních řad, nehledě na konkurenci, která dokáže za podobnou cenu nabídnout rovněž o něco vyšší výkon. 

Starší chipset se nicméně nepropsal jen do výkonu telefonu, ale i do kvality fotoaparátů a především videa. To v rozlišení 4K nenabízí stabilizaci obrazu a obecně je 4K video slabou stránkou tohoto telefonu, jelikož jej podporuje jen ve 30 snímcích za vteřinu. Pokud byste chtěli využít plných 60 fps, musíte se bohužel spokojit jen s FullHD rozlišením.  

Totéž můžeme říci i o kvalitě fotografií, a to ne z důvodu, že by Realme 12 Pro fotil vyloženě špatně, avšak vzhledem k slabšímu a staršímu použitému hardwaru nedokáže plně využít potenciál jednotlivých fotoaparátů. V případě hlavního 50Mpx snímače Sony IMX882 nabídne telefon poměrně skvělé fotky s reálným podáním barev na přímém slunci a na tuto cenovku i obstojné fotografie za horšího světla či v noci. Pokud se však bavíme o širokoúhlém 8Mpx fotoaparátu a teleobjektivu Sony IMX709, kvalita fotek velmi rapidně klesá a podání barev už je o něco horší. A to nemluvíme o digitálním zoomu, z něhož vycházejí dost často barevně nekonzistentní a rozmazané fotky. Jde vidět, že ani softwarové zaostřování nefunguje tak, jak by člověk v této cenové relaci očekával, a i zde je vidět limitace použitého chipsetu. Stručně řečeno, Realme 12 Pro fotí skvěle, pokud máte v okolí dostatečné množství světla. Jakmile je však světlo vaším nepřítelem, dostanete mnohdy na barvy chudší a průměrné fotografie, které bohužel zaostávají také za vlastní konkurencí. Opět můžeme zmínit OnePlus Nord 3, který za podobné peníze nabídne mnohdy i za horšího světla kvalitnější a na barvy bohatší fotografie. 

Na závěr zmíním už jen softwarovou výbavu telefonu. Realme 12 Pro běží na operačním systému Android 14 s nástavbou Realme UI 5.0. Abych však jen nekritizoval, musím uznat, že i s použitým chipsetem Snapdragon 6 Gen 1 byl systém plynulý a nějakých větších zaškobrtnutí jsem si za celou dobu testování nevšiml. Za to samozřejmě telefon vděčí i 8 GB operační paměti a 256 GB úložiště, které není rozšířitelné o paměťové karty. Se specifikací už jen doplníme podporu Bluetooth 5.2 či WiFi 6. Tím jsme se dostali na závěr naší recenze a nyní už zbývá jen telefonu Realme 12 Pro udělit výslednou známku. Více článků a recenzí o hardwaru v přiloženém odkaze.

Realme 12 Pro - camera inside

Zdroj: Realme

Realme 12 Pro se zřejmě nezařadí mezi mainstreamové telefony a zaujme jen určitou skupinu uživatelů, kteří si potrpí především na design a už tolik neřeší celkový výkon ani výbavu. Pokud používáte telefon jen na běžné činnosti, jako je chatování či vyřizování e-mailů, a nejste fanatik do nějakého náročnějšího focení či mobilního hraní, mohu vám Realme 12 Pro bez větších problémů doporučit. Jestli však koukáte na výkon a chcete telefon používat i na nějaké náročnější činnosti, podívejte se spíše po konkurenci, například po zmíněném OnePlus Nord 3, který nabízí vyšší výkon a mnohdy i spolehlivější fotoaparát. Šest a půl bodu z deseti. 

Klady
  • nádherný design s prémiovými materiály
  • kvalitní displej s podporou 120 Hz
  • 67W nabíječka součástí balení
  • kvalitní fotky z hlavního snímače za dobrého světla
Zápory
  • podprůměrný a zastaralý chipset
  • horší výsledky z ostatních fotoaparátů a za nižšího světla
  • absence stabilizace obrazu a 60 fps při natáčení ve 4K
  • horší čitelnost na přímém slunci
0.0

Doporučujeme

Stanislav Hřiba

Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.