Akropolis je hra z dílny studia Gigamic s mechanikami draftu a pokládání dílků. Hned ze začátku se přiznám, že můj první dojem nebyl dobrý. Hra totiž od pohledu působí velmi tuctově. Téma i herní mechanismy, které využívá, jsme viděli už tolikrát, že když mi byla nabídnuta možnost play testingu, usedal jsem ke stolu poměrně neochotně.
Zdroj: Tlamagames
Jak to funguje
O to nadšeněji jsem poté musel konstatovat, že Akropolis mě zmátlo tělem. Jednotlivé mechaniky do sebe krásně zapadají a celá hra utíká jako po másle. Ale i přesto tu najdete dostatek prvků, které vás překvapí.
Kdo by to byl čekal, že z malé nevýrazné krabice na vás vybafne hra, která vás vtáhne hned na několik zahrání za sebou?Jádrem hry je veřejná nabídka dílků, která funguje naprosto identicky jako ve hrách Smallworld nebo Canvas. V řadě před vámi je vyložen určitý počet dílečků, kterými budete rozšiřovat své město, přičemž ten, který je umístěn na prvním místě, si můžete vzít zcela zdarma. Pokud při svém výběru nějaké dílky přeskakujete, musíte na ně vždy položit po jednom kameni. Jakmile si někdo jeden z dílků vezme, bere si i kameny, které na něm leží.
Zdroj: Tlamagames
Princip hry
Vybraný dílek si poté okamžitě přikládáte ke svému městu. Jednotlivé hexy však mají různé barvy a každá barva má jiné podmínky bodování. Rezidence jsou modré. Ty chcete mít v co největší skupině. Červené, alias strážnice, zase umisťujete na okraj města – město se před nepřítelem přece jen nejlépe chrání z hradeb. Žlutá tržiště umisťujete tak, aby spolu nesousedila. Fialové chrámové dílky zase musíte obestavět ze všech stran a zelené zahrady… ty nemají žádné nároky. Bodujete je vždycky, ale většinou jsou výnosné ze všech nejméně.
Svoje dílky můžete (dokonce musíte) umisťovat i tak, že jimi překryjete část svého města. To je důležité z několika důvodů:Za prvé – abyste dostali zpátky kameny, které potřebujete k nákupu z veřejné nabídky. Jak už jsme řekli, zadarmo je jen první dílek. Jak vám dojdou šutry, budete odkázáni jen na to, co zůstane na začátku fronty, bez možnosti výběru.
Pokud však při stavbě vyšších pater překryjete nějaký lom (šedý hex, o jehož existenci jsme doteď mlčeli :)), smíte si za něj vzít jeden kámen ze zásoby.
Za druhé – vyšší budovy znamenají víc bodů. Za hexy v přízemí dostanete jediný bod. V prvním patře už se počítají za dva, a v dalším dokonce za tři bodíky. Jinými slovy: Chcete, aby vaše budovy byly co nejvyšší.
To však stále není všechno. Když se na naše screenshoty podíváte pozorně, můžete na nich odhalit i dílky s hvězdičkami. Ty představují asi tu nejpodstatnější část závěrečného hodnocení.
Svoje skóre totiž spočtete tak, že hodnotu svojí barevné skupiny vynásobíte hvězdami v příslušné barvě. Pokud se vám tedy nepodařilo ukořistit ani jednu modrou hvězdičku, nebudete za modré skórovat vůbec nic, ani kdybyste měli rezidence od jednoho konce města k druhému.
Zdroj: Tlamagames
Naše dojmy ze hry
Akropolis není tak prosté, jak by se na první pohled mohlo zdát. Hra je svižná, rozhodování jednoduché, a zároveň je tu i prostor pro taktizování. Možnost zkazit hru ostatním hráčům tu sice nenajdete, ale sebrat hvězdičkované dílky soupeři, který se zcela zjevně zaměřil na jednu barvu, je tu naprosto validní strategie.
Při hraní se snadno přistihnete, že jste zbůhdarma vyplácali své šutříky na dílek, o němž jste si mysleli, že je životně důležitý, a odřízli si tak přístup k daleko lepším kombinacím, které se před vámi objevily v následujících tazích. Zároveň musíte počítat s tím, že stavbou vyšších pater zakryjete budovy vespod, které pak už samozřejmě neobodujet
Závěr recenze
Na závěr se sluší zmínit i to, že v návodu najdete navíc ještě variantu, která nabízí odlišné způsoby bodování všech barev, což hře dodává na další variabilitě.
Akropolis je proto vynikajícím adeptem na jednoduchou, nenáročnou, ale přesto soutěživou rodinnou hru, kterou si užijí hráči všech věkových kategorií.