RAZE Neon – logiáš

Reproduktor RAZE Neon – hardware recenze

12. 12. 2022
Zdroj náhledu: niceboy.eu

Společnost Niceboy existuje již od roku 2016 a za tu dobu si na trhu s elektronikou dokázala vybudovat slušné jméno. Firma v současné době působí v sedmi evropských zemích a svůj sortiment postupně rozšířila o hudební produkty, chytré hodinky, herní myši, fotoaparáty a reproduktory. Právě na jeden takový reproduktor se dnes společně podíváme. Je to takový malý přenosný nezbedníček, který může být velkým překvapením. Do rukou se mi dostal model RAZE Neon, jež nám k recenzi poskytla společnost Niceboy.

Nadšenost jako při rozbalování dárků

Než reproduktor otestujeme, podívejme se na balení, ve kterém je dodáván. RAZE Neon se skrývá v malé, žlutobílé krabičce, která svým designem rozhodně neurazí. Na přední i zadní straně je produkt zobrazen v celé své kráse, aby bylo hned jasné, o jaký poklad se jedná. Na levé straně najdete podrobnosti o LED osvětlení a výdrži baterie, o tom, že reproduktor lze použít jako powerbanku, a o True Wireless Stereu, které podrobněji rozepíšeme později v tomto článku. Na pravé straně naleznete další informace o důležitých vlastnostech a specifikacích reproduktoru.

Po otevření krabice si okamžitě všimnete nápisu „Ahoj“ v několika jazycích. To pro vás jako pro někoho, kdo si produkt zakoupil za jistým účelem, nemá absolutně žádnou přidanou hodnotu, nicméně se mi osobně líbí, když mě krabička pozdraví. Obsah balení pak tvoří samotný reproduktor RAZE Neon, uživatelská příručka a dva typy kabelů: USB-C a oboustranný 3,5mm Jack konektor. V tomto ohledu jsem byl velmi potěšen, protože nevím, jak vy, ale já osobně nesnáším, když musím něco vybalovat, a než se vůbec dostanu k výrobku, vyhazuji několik kusů papíru, polystyrenu a bůhví čeho ještě. Niceboy vám pošle jen to, co je nezbytné, žádné zbytečné a nepotřebné smetí.

Já jsem malý, ale šikovný

RAZE Neon má velikost plechovky od Coca-Coly – ano, je drobný, ale i s malým kašpárkem se dá sehrát velké divadélko. S výkonem 15 W a 66mm basovým měničem si vás získá překvapivě čistým zvukem. Určitě jste to už někdy zaznamenali, že pustíte svou oblíbenou písničku na plnou hlasitost a místo krásných metalových zvuků slyšíte například jen chrčení a něco, co by mělo být textem. Upřímně jsem ani nechtěl věřit, že to není případ RAZE Neon. Pouštěl jsem na něm různé metalové skladby (omlouvám se sousedům), drum and bass, hip-hop, a jednou dokonce i klasickou hudbu. Pečlivě jsem si pustil všechny výše uvedené žánry na maximální hlasitost a očekával jsem, že najdu alespoň malou známku toho, že tenhle rošťák na svůj úkol nestačí. Vsadím se, že kdyby uměl mluvit, vysmál by se mi. To samé platí, když si pustíte mluvené slovo nebo něco z YouTube, abyste si přehráli nový klip oblíbeného interpreta nebo něco na Spotify.

V tomto ohledu mě reproduktor opravdu překvapil svým čistým zvukem. Nejlepší však je, že díky výše zmíněné funkci True Wireless Stereo můžete zážitek ještě více umocnit. Bohužel jsem to nemohl vyzkoušet, protože k tomu potřebujete dva reproduktory stejného typu. To je trochu škoda, protože si dovedu představit, že by to sousedy rušilo ještě víc. Pro ty, kteří nevědí, o co se jedná, je to funkce, při níž se spojí dva systémy tak, abyste získali klasický stereo zvuk pro mnohonásobně lepší výsledný poslech. Protože jsem neměl možnost to vyzkoušet, nemohu ani říct, jaká je při tomto spojení výdrž baterie.

Celkem solidní výdrž

RAZE Neon vám může zlepšovat náladu po dobu dvanácti hodin, pokud udržíte hlasitost na 50 %. Pokud stejně jako já trávíte většinu dne poslechem skladeb na maximum, baterie se vybíjí o něco rychleji. To ovšem není chyba samotného reproduktoru, jelikož je to stejné jako u telefonních zařízení – čím více jej používáte, tím rychleji se vyčerpává. Problém pochopitelně můžete obejít tím, že ho necháte neustále zapojený v proudu, což bych ale nedoporučoval, protože to může rychle snižovat životnosti baterií. Zmínil jsem se už o tom, že RAZE Neon můžete používat také jako powerbanku? Zde pravděpodobně záleží na tom, jaký mobilní telefon nebo zařízení budete chtít nabíjet. Když jsem se pokusil nabít svůj Xiaomi Black Shark 4 (recenze se připravuje), telefon se místo nabíjení jen udržoval při životě.

Zastrč ten kabel, ať vydám lahodný zvouček!

Co se mi jako další opravdu líbilo, jsou možnosti přehrávání. V první řadě budete používat Bluetooth, který je v tomto malém krasavci zabudován v páté řadě. Přenos informací je tak mnohem rychlejší, díky čemuž budete mít nepřerušovaný zážitek, hudba se nebude zadrhávat a nedojde k výpadkům. Nejlepší ze všeho je, že Bluetooth 5.0 také zvyšuje možnou vzdálenost mezi reproduktorem a připojeným zařízením. V příručce se hovoří až o deseti metrech, což je fakt. Energetická náročnost je díky tomu také o něco nižší.

Pokud máte téměř vybitý mobil a nechcete připojovat další zařízení, existuje druhý způsob, jak reproduktor použít. Bohužel tuto variantu mohou využívat pouze mobilní telefony, které mají kromě portu USB-C také připojení 3,5mm Jack. Pokud jej však k reproduktoru připojíte tímto způsobem, musíte počítat s tím, že zvuk nebude tak dobrý jako v případě první volby. Pokud máte v práci špatné reproduktory, jejichž zvuk není dobrý, není nic lepšího než použít 3,5mm Jack, připojit k nim RAZE Neon a během chvilky můžete dopřát kolegům nebo šéfovi kvalitnější ozvučení. Totéž platí i pro váš notebook, protože všichni víme, že aktualizace systému Windows mohou napáchat více škod než užitku, a to i v oblasti zvuku.

Třetí možností je připojit micro SD kartu nebo USB flash disk. Co se týče SD karty, tuto možnost jsem nemohl vyzkoušet, protože ani já, ani moje drahá polovička ji dlouhodobě nepoužíváme. Ohledně USB flash disku jsem byl velmi překvapen, protože jsem netušil, že vůbec nezáleží na tom, zda jste skladby uložili přímo na flash disk, nebo do složky – reproduktor je sám vyhledá a přehraje. Jediný zvukový formát, se kterým si RAZE Neon poradí, je MP3, a maximální velikost USB flash disku je 32 GB. Zkoušel jsem také připojit externí disk 1 TB, což se v tomto případě vůbec nepodařilo.

Vodotěsnost vs. voděodolnost

Stále se setkávám s tím, že si lidé pletou vodotěsnost a voděodolnost. Protože je RAZE Neon voděodolný, pokusím se vysvětlit základní rozdíl. Voděodolnost je schopnost vystavit určité zařízení krátkodobému kontaktu s vodou. Když si pořizujete hodinky, fotoaparáty, sluchátka, nebo dokonce reproduktory, na štítcích obvykle najdete označení IPX6. Toto označení jsem uvedl záměrně, protože je to i případ recenzovaného reproduktoru. Označení IPX6 znamená, že výrobek je odolný vůči silným proudům vody. Reproduktor si tedy s vodou poradí, pokud ho používáte někde u bazénu, při dešti nebo na zahradě při zalévání zahrady ostřikovači.

Pokud ho vezmete a přímo hodíte do vody, hrozí, že přestane fungovat, protože není vodotěsný. Samozřejmě by to bylo něco jiného, kdyby měl certifikaci IPX8 – toto označení znamená, že určitý výrobek lze ponořit do kapalin bez obav o jeho zničení. Pokud byste takové zařízení vzali do sprchy, mohlo by se poškodit, protože nemá certifikaci IPX6, přesněji řečeno není odolné proti stříkající vodě.

Jedná se o ošemetnou záležitost. Proto je dobré věnovat pozornost těmto označením a nakupovat věci, u kterých můžete ochranu maximálně využít. V případě RAZE Neon nyní víte, že si ho díky certifikaci IPX6 můžete vzít na party u bazénu, do sprchy (na chvíli) nebo do deště, aniž by se mu cokoliv stalo.

Design, který chcete hladit

Reproduktor RAZE Neon je takový malý kulíšek akorát tak do rukou. Díky tomu, že na něm nenajdete žádné ostré hrany, je velice příjemný jako… ehm, něco příjemného na dotek. Ani svou vahou vám nepřidělá zbytečné vrásky na čele z hlediska logistiky, a to jsem ještě ani nezmínil tu světelnou show. RAZE Neon nabízí až devět barevných módů, které v různých režimech mění barvy a předvádí tu pravou diskotéku jednadvacátého století. Jediné, co mi na tomto systému vadilo, bylo to, že ho můžete pouze zapnout nebo vypnout. Pokud chcete strávit příjemný romantický večer se svou drahou polovičkou a pustit si k tomu nějaké pěkné písničky, nemáte možnost snížit intenzitu osvětlení.

Zatímco přední strana hýří barvami, ta zadní se drží více při zemi. Najdete na ní dvě velká tlačítka znázorňující plus a minus pro rychlé, pohodlné a bezproblémové zesílení či naopak ztišení přehrávaného zvuku. Chválím rovněž elastické poutko na boku pro snadnější přenášení a možnost s reproduktorem na chvilku vyvádět psí kusy (snad nejsem jediný, koho to napadlo). A pokud RAZE Neon zrovna nevyužíváte k poslechu, stačí jej postavit kamkoliv na polici, vedle televize či klidně doprostřed kuchyňské linky. Bude vám totiž svým nenápadným vzhledem skvěle doplňovat moderní interiéry jako dekorace. Tento buclatý mazel najde mnoho využití, to mi věřte.

Reproduktor RAZE Neon je opravdu velkým překvapením, které podle mě nikoho nezklame. Je to malý pomocník, jehož prostřednictvím můžete zlepšit svůj pracovní výkon, uspořádat domácí večírek, zahrát si videohry nebo třeba strávit romantický večer se svou polovičkou. To vše je doprovázeno krásnou paletou barev, kterou můžete samozřejmě vypnout. Navíc se díky voděodolnosti nemusíte bát ani procházky v dešti. Musím říct, že se společnosti Niceboy podařilo vytvořit skvělý reproduktor, který rozhodně odpovídá poměru cena/výkon.

Klady
 • krásná paleta barev
 • vzdálenost mezi reproduktorem a vaším zařízením
 • čistý zvuk
 • IPX6
 • ideální jak pro poslech, tak pro hraní her či sledování filmů
 • USB-C a 3,5 mm Jack
 • dobrá přenosová rychlost díky Bluetooth 5.0
 • disponuje True Wireless Stereem
 • příznivá cena
 • díky gumovému poutku si ho můžete vzít všude s sebou
Zápory
 • nedá se regulovat osvětlení
0.0

Doporučujeme

Michal Mráz

Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.