The Battle of Five Armies - desková hra

REXhry se dohodly na vydání epické The Battle of Five Armies

29. 4. 2024
Zdroj náhledu: Ares Games

Svět Pána prstenů patří mezi ty fanoušky nejmilovanější. I mě před těmi více než dvěma desetiletími přivedl k fantasy a sci-fi, a má tak v mém srdci nezastupitelné místo. A rozhodně v tom nejsem sama. Není se tedy co divit, že v něm vzniká i řada deskových her. Hodně z nich je fakt špatných, některé jsou průměrné a pár jich je excelentních. A mezi touto elitou je jednoznačně dvojkovka Válka o prsten. Ta se u nás dočkala české lokalizace díky vydavatelství REXhry. Její úspěch byl natolik velký, že REXhry vydaly nebo vydají i všechna její tři rozšíření a karetní verzi včetně obou rozšíření. Dlouho to vypadalo, že jejího spin-offu The Battle of Five Armies se česky nedočkáme. REXhrám se však s původním vydavatelem podařilo dohodnout na dobrých podmínkách, a The Battle of Five Armies tak nakonec česky bude.

The Battle of Five Armies je tak jako její předchůdce určena pro dva hráče od 13 let a na jednu herní partii budete potřebovat 90–240 minut. Jejími autory jsou Roberto Di Meglio, Marco Maggi a Francesco Nepitello. Ti spolupracovali již na Válce o prsten, Válce o Arrakis, Honbě za prstenem nebo Trudvang Legends. O vizuální stránku se postarala čtveřice ilustrátorů, kteří mají se hrami s tematikou Pána prstenů bohaté zkušenosti (Lucas Graciano, Jon Hodgson, Francesco Mattioli a Ben Wootten). Hra vyšla pod křídly italského studia Ares Games. 

Čím se vlastně The Battle of Five Armies od Války o prsten odlišuje? Fanouškům předlohy je z názvu jistě jasné, že se dějově neodehrává během putování společenstva prstenu do Mordoru, ale o něco dříve, tedy během Bitvy pěti armád, která je vyvrcholením příběhu knižního Hobita. Utkají se tak spolu vojska trpaslíků, elfů a lidí s armádami skřetů a vrrků. Hráči si tyto dvě strany rozdělí a utkají se spolu v líté bitvě. Pokud by šlo jen o pouhé převedení příběhu do deskoherní podoby, hra by byla jistě zajímavá, avšak nepříliš zábavná. Ve skutečnosti se však odehrává v alternativním světě, kde bitva začne stejně, ale její vývoj záleží jen a plně na rozhodnutí hráčů.

Na počeštěnou The Battle of Five Armies si však budeme muset chvilku počkat. Tiskové okno je až koncem roku, a tak hra vyjde v průběhu roku 2025. Fanouškům se však čekání na tuto epickou řežbu určitě vyplatí. 

Zdroj: Ares Games

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.