Rogue Tower - Náhled

Rogue Tower - (ne)dostupná věž

21. 8. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

V dnešní recenzi se spolu podíváme na jednoduchou hru žánru Tower Defence od vývojáře a vydavatele v jednom, kterým je nezávislé studio nesoucí název Die of Death Games. Takže, naši milí čtenáři, pokud jste fanouškové obranných her, přečtení této slohovky by vám mělo pomoct ve vašem rozhodování o koupi Rogue Tower. Pojďme tedy na to!

Co dnes máme v menu?

Lívance to rozhodně nejsou, a ani žádné šmakózní pivo pro vícero hráčů. Právě naopak, Rogue Tower je jednoduchou hrou žánru Tower Defence, která toho kromě singleplayeru a pár návodů moc nenabízí. V nastavení máte možnost pozměnit pouze pár základních funkcí, což je fajn, když hra funguje tak jak má. V tomto směru jsem našel jeden výraznější nedostatek, ke kterému se dostanu později. Další tlačítko představuje návod – Tower Master Guide – kde máte ve zkratce vysvětleno fungování různých ikonek zdraví a poškození. Pod tlačítkem Monster Manual se dozvídáte informace o jednotkách, které na vás útočí, a máte tedy možnost poznat svého nepřítele. Tato informační tlačítka jsem však moc nevyužíval a přišla mi spíše jako menší rozšiřující doplněk hry.

Bez vylepšení to nepůjde

Zmíněné vymoženosti žádný velký herní zážitek nepřinesly. Změna přichází až s posledními dvěma tlačítky Upgrades a Play. V prvním zmíněném si za XP získané zabíjením příšerek odemykáte různá vylepšení zbraní, věže, healů a many. Toto vylepšování je rozděleno na dva bloky, v prvním bloku je získáváte permanentně. V druhém bloku se vylepšení jenom odemykají a možnosti upgradu naskakují náhodně přímo ve hře. Poslední a nejdůležitější tlačítko je již zmíněné Play. Po jeho stisknutí máte možnost vybrat si, kolik (od jedné do tří) cest pro nepřátelské jednotky bude vést k vaší věži. Během psaní recenze probíhal také přidaný Challenge mód – March of the Monsters. Jeho aktivováním se ve hře objevovalo vícero monster, která po zničení nabízela různé odměny ve formě bonusů pro obranu.

Co se to tam píše?

Na začátku hraní se vám vždy objeví jedna herní plocha s věží, kterou musíte ubránit. V horním ukazateli vidíte množství života, kolik věži zbývá, uprostřed váš level, skóre a počet peněz, a vpravo tabulku s manou, potřebnou pro fungování určitých zbraní. Naopak dole se vám ukazuje výběr obranných malých věží, který se postupně rozšiřuje. Důležité jsou při hraní i klávesové zkratky, které řeší největší nedostatek této hry. Ten jsem už v úvodě načrtnul a je jím nedomyšlené vzájemné překrývání se tlačítek. Ve zkratce, při hraní vám možnosti upgradu překryjí tlačítka, která nutně potřebujete k boji, nebo máte tolik možností stavby různých obranných věžiček, že se nevejdou na vaši obrazovku, a tak si je ani nemůžete vybrat. Podobný problém nastává u tlačítek s vylepšením. Když je těch možností více, u krajních tlačítek prostě nemáte možnost přečíst si, co je na nich vlastně napsáno, protože se nevejdou na plochu obrazovky. Tento problém se dá vyřešit zmenšením ukazatelů v nastavení, ale i tak tento nedostatek působí celkem špatně a hra vypadá nedokončeně.

Jdeme hrát

Zajímavostí této hry Tower Defence je, že každé kolo začíná expandováním jedné čtvercové plochy. Nepřátelské postavičky běží k hlavní věži a vaše malé věžičky se je snaží zastavit. Obranné věžičky si postupně odemykáte a jsou různého typu – balista, ohnivý sprej, sněžení, nálet nebo trefa elektrickým výbojem, to vše je na vaší straně. Proti vám běží např. pomalé příšerky s velkým množstvím života nebo rychlé s malým množství života, případně jednotky s brněním, štítem a podobně. Každých pár levelů se na vás vyvalí boss a zvládnout ho je o něco náročnější oříšek. Hratelnost je omezená zmíněným překrýváním tlačítek, grafika je nejjednodušší z nejjednodušších a ovladatelnost je podmíněná myší s pár klávesovými zkratkami. Příběh v tomto typu hry nenajdete, což není žádné překvapení. V konečném důsledku Rogue Tower můžeme hodnotit jako jednoduchý nezávislý počin, který působí jako vývojářova herní premiéra, a nečekejte od něj extrémní herní zážitek.

Rogue Tower je jednoduchá hra žánru Tower Defence s malým množstvím možností, několika nedostatky a celkem vysokou pořizovací cenou (12,49 € na Steamu) v poměru k tomu, co poskytuje. Najdete v ní velké množství achievementů a také dokáže prověřit vaše strategické myšlení. Rogue Tower dokáže zabavit, ale žádný velký trhák zde nečekejte.

Klady
 • jednoduchá na pochopení
 • velké množství achievementů
Zápory
 • překrývající se tlačítka
 • málo možností
 • cena
Platforma PC
 • Datum vydání 28.01.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Pavol Kunca

  Pavol je typický vášnivý hráč, ktorý na hry nemá čas. K hernej stoličke ho posadila stará dobra 1.6, ktorej sa drží do dnešných dní. Akčné strieľačky sú jeho „domovské vody“ a preto nedá dopustiť na herné série ako Far Cry alebo Mafia. Nevyhýba sa ani stratégiám, športovým, či rôznym puzzle logickým hrám. Ako perfekcionista rád dohráva hry na 110%, kedy loví každý jeden možný achievement. Okrem hrania sa rád vzdeláva, veľa cestuje a ani šport či kniha mu nie sú cudzie pojmy. Rozhodne nejakým tým pivečkom s priateľmi nepohrdne.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.