AMD - Cover

RTX 3050 a RX 6500 XT nejsou určené pro těžaře

26. 1. 2022
 

Společnosti AMD i Nvidia představily nové grafické karty spadající do levnějších sfér. V případě červeného tábora jsme se dočkali Radeonu RX 6500 XT a u Nvidie zase GeForce RTX 3050. Obě karty mají díky slabšímu výkonu jednu znatelnou výhodu, nemusely by zaujmout těžaře, kteří nesou částečný podíl na současné situaci na trhu s grafickými kartami.

Radeon RX 6500 XT a jeho malá paměť

U nového Radeonu RX 6500 XT je limitující především jeho VRAM, na jejíž nízké kapacitě nelze těžit některé kryptoměny, včetně Etherea. Bohužel čtyřgigová paměť, kterou RX 6500 XT disponuje, bude v dnešní době limitující i pro některé hry a zapomenout v tomto případě musíme také na plynulý ray tracing, ačkoliv ho i tento model oficiálně podporuje. Výkonem se karta rovná přibližně staršímu modelu GTX 1660/1650 Super, i když v některých hrách ho dokáže předběhnout i stařičká RX 580 8GB nebo RX 5500 XT. Navíc bylo důkladně otestováno a ukázáno, že výkon karty klesá při zapojení do PCIe 3.0, kterým stále disponuje většina herních počítačů. Zkrátka řečeno je pro mě Radeon RX 6500 XT v celkovém součtu spíše zklamáním a za cenu do 6 000 Kč se AMD mohlo vytáhnout o něco víc. Jaká bude reálná cena v závislosti na aktuální situaci, je otázkou. Klidně by mohla vyskočit i na 10 000 Kč.

GeForce RTX 3050 možná vsadí na kombinaci LHR a samotného hrubého výkonu

U modelu RTX 3050 od Nvidie se již od vydání očekává technologie Lite Hash Rate, zkráceně LHR. Jedná se o funkci, která omezuje výkon karty při těžbě a tím pádem může určitým způsobem těžaře odradit. Poprvé jsme se funkce LHR dočkali u modelu RTX 3060 v minulém roce. Pravdou sice je, že pomocí některých vychytávek lze technologii Lite Hash Rate částečným způsobem obejít a získat tím vyšší výkon pro těžbu, u RTX 3050 by však ani to stačit nemuselo. Neznámý zdroj z Číny poskytl portálu Videocardz údaje, v nichž píše, že funkce LHR sníží těžební výkon z 20 MH/s na 12,5 MH/s za pouhé čtyři vteřiny. Když k tomu připočteme spotřebu 73 W, návratnost investice by činila dlouhých 500 dní, a to samozřejmě za předpokladu, že RTX 3050 bude stát oficiálních 250 $ (cena i zde bude pravděpodobně o něco vyšší). Jen dodáme, že RTX 3050 bude disponovat 8 GB VRAM, takže uvidíme, jaký nakonec bude samotný herní výkon. Pro hráče by to však mohla být alespoň malá kapka naděje.

Tagy:

Stanislav Hřiba

Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

Sledujte nás:

© 2023 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.