AMD - Cover

RTX 3050 a RX 6500 XT nejsou určené pro těžaře

26. 1. 2022
 

Společnosti AMD i Nvidia představily nové grafické karty spadající do levnějších sfér. V případě červeného tábora jsme se dočkali Radeonu RX 6500 XT a u Nvidie zase GeForce RTX 3050. Obě karty mají díky slabšímu výkonu jednu znatelnou výhodu, nemusely by zaujmout těžaře, kteří nesou částečný podíl na současné situaci na trhu s grafickými kartami.

Radeon RX 6500 XT a jeho malá paměť

U nového Radeonu RX 6500 XT je limitující především jeho VRAM, na jejíž nízké kapacitě nelze těžit některé kryptoměny, včetně Etherea. Bohužel čtyřgigová paměť, kterou RX 6500 XT disponuje, bude v dnešní době limitující i pro některé hry a zapomenout v tomto případě musíme také na plynulý ray tracing, ačkoliv ho i tento model oficiálně podporuje. Výkonem se karta rovná přibližně staršímu modelu GTX 1660/1650 Super, i když v některých hrách ho dokáže předběhnout i stařičká RX 580 8GB nebo RX 5500 XT. Navíc bylo důkladně otestováno a ukázáno, že výkon karty klesá při zapojení do PCIe 3.0, kterým stále disponuje většina herních počítačů. Zkrátka řečeno je pro mě Radeon RX 6500 XT v celkovém součtu spíše zklamáním a za cenu do 6 000 Kč se AMD mohlo vytáhnout o něco víc. Jaká bude reálná cena v závislosti na aktuální situaci, je otázkou. Klidně by mohla vyskočit i na 10 000 Kč.

GeForce RTX 3050 možná vsadí na kombinaci LHR a samotného hrubého výkonu

U modelu RTX 3050 od Nvidie se již od vydání očekává technologie Lite Hash Rate, zkráceně LHR. Jedná se o funkci, která omezuje výkon karty při těžbě a tím pádem může určitým způsobem těžaře odradit. Poprvé jsme se funkce LHR dočkali u modelu RTX 3060 v minulém roce. Pravdou sice je, že pomocí některých vychytávek lze technologii Lite Hash Rate částečným způsobem obejít a získat tím vyšší výkon pro těžbu, u RTX 3050 by však ani to stačit nemuselo. Neznámý zdroj z Číny poskytl portálu Videocardz údaje, v nichž píše, že funkce LHR sníží těžební výkon z 20 MH/s na 12,5 MH/s za pouhé čtyři vteřiny. Když k tomu připočteme spotřebu 73 W, návratnost investice by činila dlouhých 500 dní, a to samozřejmě za předpokladu, že RTX 3050 bude stát oficiálních 250 $ (cena i zde bude pravděpodobně o něco vyšší). Jen dodáme, že RTX 3050 bude disponovat 8 GB VRAM, takže uvidíme, jaký nakonec bude samotný herní výkon. Pro hráče by to však mohla být alespoň malá kapka naděje.

Stanislav Hřiba

Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.