Samsung Galaxy A52

Samsung Galaxy A52 5G – král telefonů střední třídy

14. 3. 2023
Zdroj náhledu: Samsung

A je jednou z nejoblíbenějších, jakou u značky Samsung lze nalézt. Moderní design, skvělá velikost, silná značka a především dostupná cenovka jsou těmi největšími lákadly ke koupi těchto zařízení. Samsung Galaxy A52 5G je dalším krokem pokroku a nejenže dává zapomenout na neduhy předchozí verze, ale svými nenápadnými kvalitami se posunul do čela střední třídy.

První dojem kazí přibalená pomalejší nabíječka

Hned na první pohled vás praští do očí jednoduchý design krabice, v níž je Samsung Galaxy A52 5G uložený. Po otevření vidíte mobil a hned pod ním je samozřejmě udělané ono moderní „skryté“ patro, v němž je k nalezení nabíjecí adaptér, USB-C kabel a manuál.

Vzhledem k tomu, že žijeme ve 21. století a dovedu si představit, že více než devadesát procent z nás rozhodně návody nečte, řeknu vám jednu z těch zajímavějších věcí, jaké se zde dočtete. V obsahu je přibalený adaptér pouze s 15W nabíjením, přesto zařízení nabijete přibližně do hodiny a půl. Telefon ale podporuje 25W, tudíž pokud chcete nabíjet rychleji, rozhodně si přikupte lepší adaptér.

Zdroj: Samsung

Velice kvalitní displej

Samsung Galaxy A52 5G se může pyšnit displejem 6,5 120Hz Super AMOLED, což znamená, že má ideální velikost do ruky, ale oproti základní verzi s 90Hz displejem se jedná o výrazné zlepšení vzhledem k obnovovací frekvenci. Zároveň má také větší úsporu baterie a oproti klasickému AMOLEDU rovněž lepší viditelnost na slunci, takže displej je barevnější a intenzivnější bez ohledu na intenzitu vnějšího světla. Velikostně je 6,5 taktéž akorát. Zařízení padne ideálně do skoro každé dospělé ruky.

Velkou výhodou jsou i ořezané strany samotného mobilu. Ne čistě plastové, nýbrž plastové ohraničení s kovovým nátěrem dává větší pocit bezpečí, ale zároveň působí neinvazivně a do přístroje perfektně zapadá. Záda jsou už sice plastová a přední netvrzené sklo (ačkoliv se jedná o Gorilla Glass 5) spadá spíš do kategorie běžného lepšího standardu, nicméně tyto problémy dnes řeší doplňkové vybavení, tedy ochranné sklo a obal. Po stranách lze nalézt zesilovací tlačítka a power button se standardním umístěním, běžnou velikostí a klasickými činnostmi vyplývajícími už z názvu. Skrz power button zařízení nastartujete a je připraven k odemčení. Pomocí zbylých bočních tlačítek ovládáte hlasitost, vibrace a prakticky veškeré oznamovací funkce. Lehce mě omezuje screen obrazovky, který funguje na bázi simultánního stlačení power buttonu a zeslabovacího tlačítka. V tuto chvíli je nutné lehce přeručkovat.

Menší problém mám i se čtečkou prstů, jež je obsazená v displeji. Ačkoliv v prvotním nastavení funguje svižně a spolehlivě, během častějšího používání telefon začíná reagovat mírně zpomaleně. Ne natolik, aby to urazilo, ale dostatečně, abyste rozdíl zpozorovali. Dostáváme se tím k zabarvení a jasu, tam jsem maximálně spokojen. Vše jde dobře vidět i na sluníčku, a pokud pocítíte nutnost jas zvýšit, jde upravit v základním nastavení

Samsung Galaxy A52 5G má pět fotoaparátů, 5G a solidní baterii

Obsaženy jsou i velice dobré fotoaparáty. Nejvýraznějším a nejpoužívanějším bude pravděpodobně 64Mpx kamera s optickou stabilizací, již doplňují 16Mpx ultraširoký, 5Mpx makro fotoaparát a 5Mpx hloubkový senzor. Běžné parametry, na běžný telefon fungují perfektně. Hlavní kamera je až nadprůměrně barvitá, což bych dle parametrů neřekl. Navíc zachycuje i složitější detaily. Původní obavy z horšího fotoaparátu rázem zmizely. Překvapila i přední kamera, u níž jedná o 32 Mpx, takže si u vás někdo může prohlédnout i chloupky v nose.

Jednu z nejmodernějších podob přináší také dostupná 5G síť (je dostupná i verze 4G). Na testované variantě 6GB Ram mohu říct, že je nejmodernější síť nad rámec možností a v kombinaci se skvělým výkonem lze cítit, že se jedná už o lepší mobil, jenž je připraven snést i ty nejsložitější úkony, včetně lehce náročnějších her. Já jsem osobně testoval dnes už klasiku v podání Pokémon GO, The Witcher: Monster Slayer nebo Injustice a procesor Qualcomm Snapdragon 778G s hnací silou 2,4 Ghz hry udržel v nádherné, až čisté plynulosti.

Samsung Galaxy A52 5G se pyšní i 128GB úložištěm, z čehož je tedy uživateli dostupných přibližně 110 GB. Pokud všechno musíte mít v telefonu, překvapivě je zde i místo pro MicroSD kartu, s níž si základní paměť můžete rozšířit klidně na 1 TB. Nevím sice, na co tolik prostoru, ale kdo ví, třeba si s sebou vozíte videopůjčovnu.Funkčnost doplňuje také dlouho držící baterie. Akumulátor 4500mAH i při aktivním používání vydrží klidně až dva dny. Ano, jsou to sice jen dva dny, ale s výdrží dnešních zařízení je to stále o jeden den více, než je běžným standardem. Budete-li patnáct hodin v kuse koukat na Netflix, baterie vám nevydrží, ale na běžné používání má solidně prodlouženou životnost.

Zdroj: Samsung

Zvuk lze využít i skrz jack

Ačkoliv nabízí kvalitní ozvučení skrze reproduktory Dolby Atmos, jeho součástí je i zástrčka na jack. Dnes už pomalu hynoucí možnost poslechu hudby skrz „drátové“ sluchátko je zajímavým zpestřením, protože můžete sice mít připojena bezdrátová sluchátka přes bluetooth, ale jestli toužíte po dobrém poslechu, není nad to se propojit skrz kabel. Samozřejmě nechcete-li sluchátka, samotný stroj vás ozvučí jedna radost. Na takové to předusínací koukání doslova ideální.

Můj Samsung Galaxy A52 5G dnes pohání Android 13 a mohu říct, že naprosto bezproblémově. Plynulost je zajištěná a k žádnému zasekávání nedochází, tento operační systém vás nenechá ve štychu v žádném případě a opět udržuje stroj v řádu lepší střední třídy.

Samsung Galaxy A52 5G je obrovským překvapením. V poměru cena/kvalita se rozhodně jedná o nenadhodnocený stroj, který nejenže elegantně vypadá, ale navíc i perfektně a bez problémů funguje. Nechcete-li nosit po kapsách malý počítač, ale telefon, na kterém se můžete libovolně vyřádit, je zde model pro vás. Bohužel jde vidět občasně nestíhající displej u odemykání a stále nerozumím tomu, proč je přiložený pouze 15W adaptér.

Tagy:
Klady
  • poměr cena/kvalita
  • příjemný design
  • nečekaně dobré fotoaparáty
  • podpora 5G sítě
  • přípojka na jack
  • reproduktory
  • příjemný displej
  • plynulost telefonu
  • ideální velikost
Zápory
  • občasná nespolupráce s dotykovým odemykáním
  • přiložený pouze 15W adaptér i když telefon zvládne 25W
  • ručkování při screenech
0.0

Doporučujeme

Patrik Klicman

Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.