Sanator: Scarlet Scarf – přichází mor

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Sanator: Scarlet Scarf je vizuální román, kde je většina příběhu hráči podána formou tradičního knižního formátu. Ano, existují tu možnosti volby, ale ve srovnání s hrami, jako je například Arcade Spirit, které jsou hlavně zaměřeny na příběhovou volbu, je Scarlet Scarf dosti mdlý. V celém dobrodružství najdeme maximálně šest nebo sedm možností volby. Pouze čtyři z nich však mají vliv na průběh příběhu a záleží u nich, jak se rozhodnete. To sice neznamená, že je to špatná věc, ale hráč by měl vědět, do čeho při hraní jde. V tomto případě totiž na vás čeká hodně čtení a málo rozhodování.

Morová Panna není zas tak boží

Naštěstí je nám prezentován příběh, který je docela dobrý a za nímž stojí autor Gilbert Brissen. Ocitneme se ve středověkém městě Reustadt, které je v obležení moru. Je tu však zásadní rozdíl, ne všechny nemoci v tomto světě mají přirozený původ. Některé z nich způsobují zlí duchové, například Khadrat. Některé z největších morových ran a rychle se šířících nemocí jsou důsledkem toho, že někdo vyrušil božskou Morovou Pannu.
Morová Panna totiž občas požehná těm, kterým bylo krutě ublíženo. Na jejich počest pak Morová Panna rozšíří mor, který se nezastaví, dokud ten, kdo oběti ublížil, se buďto sám nestane obětí, či nezemře. Zdá se, že mor se dá také vyvolat pomocí zlých čarodějů. Vlastně se dá říci, že krysy a blechy, jež reálně byly nositeli morových ran, jsou v tomto světě bez práce.

Bratrstvo Sanatori

Hrdinou tohoto příběhu je mladý Richard Murdock. Ten je součástí bratrstva Sanatori, jehož úkolem je bojovat proti morům, které pustoší svět. Richard je jeden z nejmladších členů bratrstva – dalo by se říci, že je ekvivalentem lékaře nebo rezidenta s odbornou přípravou, ale s menšími zkušenostmi, než má plnohodnotný lékař. Členové bratrstva nosí ptačí masky, které jistě znáte ze středověku. Účel masek je ve hře vysvětlen tak, že když do zobáku nacpete spoustu gázy a léčivých bylin a pak skrze ně dýcháte, odfiltrujete tak morové zárodky a zůstanete zdraví. Zbytek jejich oděvu tvoří plášť, rukavice a boty, které jsou podobně navrženy, aby tělo nebylo vystaveno potencionálnímu nebezpečí. Takto dostává bratrstvo Sanatori svůj unikátní a zastrašující vzhled.

Pomoci, nebo nepomoci?

Být lékařem v tomto světě je dost jiné než v reálném životě. Možná budete muset zabít pacienta, pokud je to nejlepší postup. Je lepší ukončit jejich utrpení, než je nechat postupně umírat na nákazu a dál ji tak šířit. Navíc pokud náhodou zabijete osobu, která je důvodem vypuknutí moru, protože někomu ublížila a vyprovokovala tím tak Morovou Pannu, trefili jste takzvaně hřebík na hlavičku. Tímto byste ukončili mor, který sužuje vaše městečko.

Vizuální a hlasová stránka

Po vizuální stránce je Sanator: Scarlet Scarf ohromující dílo. Umělecký styl je opravdu detailní, s velkým využitím světla, stínu a barev, která podkreslují náladu děje. Je to určitě temný příběh a vizuální stránka ho dobře odráží.
Bohužel tu samozřejmě chybí hlasová práce, takže žádný dabing nebude. Opravdu budete jen číst a číst. Jediné, co vám zpříjemní čtení, bude zvuk, který vám dokresluje barvivost děje v děsivých, klidných nebo akčních scénách příběhu.

Najdi ten pravý konec

Hratelnost spočívá v malém množství příběhových voleb pro Murdocka, které vás nasměrují k různým koncům příběhu. To znamená, že i když se dostanete na konec, neznamená to, že máte hru dohranou. Jedinečným cílem, který vám Scarlet Scarf nabízí, je, že pokud najdete všechny konce, dostane se vám možnosti spatřit vytoužený tajný konec, takzvaný True end. Díky němu se dá hra dohrát. Jak poznáte, že máte dohrané všechny konce? Pokaždé když dokončíte hru, zabarví se vám část runy na závěrečné obrazovce. Je to takový indikátor, abyste věděli, jak jste na tom.
Pokud máte ale strach, že vše budete číst stále dokola, nebojte se, autoři nám zde totiž nabízí možnost přeskočení textu, který jsme už četli v předchozím hraní. Tím se tak zjednoduší naše cesta k dalším a dalším koncům. Když se dopracujete k onomu skrytému konci, nechává si tu pro vás autor možnost dalšího pokračování.
GP uvozovky

Sanator: Scarlet Scarf je vizuálně ohromující zážitek s bohatým temným příběhem v imaginárním světě, který je dostatečně blízký tomu reálnému. Ti, kdo mají rádi tento druh příběhu a herního hybridu, si přijdou na své. Pro ostatní to už ale takovým lákadlem nebude. S tím navíc souvisí i zbytečně vysoká cena.

Klady

vizuální zpracování
hudební doprovod
příběh

Zápory

krátké (max. dvě hodiny – se všemi konci)
potřeba dohrát všechny konce (není úplně pro všechny)
žádný dabing
cena
0

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn