Scathe – logiášek

Scathe – úklid pekla brokovnicí

6. 9. 2022
 

Ujmete se role pekelného vymahače jménem Scathe. Stejně jako vaši padlí bratři před vámi musíte prokázat svou hodnotu a projít labyrintem, kde se na každém kroku střetáváte s démonickým zlem. Úkol je jasný, probojovat se nebezpečným bludištěm a uniknout. Scathe je akční střílečka z první osoby, při níž si otestujete své schopnosti. Tuto hru nám přináší nezávislé studio Damage State Ltd.

Já něco rozmlátím!

Lhal bych, kdybych řekl, že mě Scathe několikrát nenaštval. Po technické stránce běží titul opravdu skvěle, nesetkal jsem se s jedinou chybou, pádem textur, zamrzlými nepřáteli ani jinými klasickými kuriozitami. Čím mě tedy tato drobná hříčka dokázala naštvat? No, hlavně svou nekompromisní obtížností. Scathe si bere to nejlepší z klasických FPS her jako Doom, Quake, Serious Sam, Blood atd.

Troufám si říct, že hlavní roli v této hře hraje rychlost. Pokud nezareagujete dostatečně rychle, bez ohledu na to, zda jde o střelu, úskok nebo prostý úhyb, Scathe vám to dá pořádně sežrat. Démoni, kterým budete čelit, nikdy nebudou bojovat sami, proto vždy počítejte s tím, že se setkáte s hordami nepřátel. A pokud narazíte jen na dvě obyčejné zombie a domníváte se, že jste vyhráli, nenechte se zmást, za rohem na vás čeká dalších deset. Naštěstí pro vás lze Scathe hrát s přáteli. Na tuto krvavou cestu se můžete vydat sami, nebo si můžete přizvat čtyři společníky, kteří vám pomohou nakopat spoustu zadků. Jak kooperace funguje a jaká jsou její pravidla, vám však nemohu říct, ne proto, že bych nechtěl, ale protože jsem neměl tuto příležitost. K tomu vám pomůže dvouhlavňová brokovnice, elektronická puška, kulomet, plamenomet a mnoho dalších zbraní.

Bonus k vaší naštvanosti

Hra Scathe je sama o sobě dostatečnou výzvou, ale pokud je pro vás obtížnost snadná a jste hrdým majitelem ovladače pro Xbox nebo PlayStation, můžete si ji trochu ztížit. Jakmile jsem zkusil tuto střílečku hrát na ovladači, byl to absolutní konec mé schopnosti hrát akční střílečky mimo klávesnici a myš. Co se týče konfigurace tlačítek, musím říct, že se vývojáři opravdu snažili, aby měla hlavu a patu. Nemusíte se tedy obávat, že by střelba (L2) byla nakonfigurována například na trojúhelník.

Hele! Kde jsou moje životy?!

Vzhledem k vysokému počtu nepřátel budou vaše životy ubývat velmi rychle. Pokud zemřete, nemusíte se obávat, protože máte ještě několik životů navíc (extra life), které vás oživí. Dojdou-li vám dodatečné životy, Scathe vás vrátí na úplný začátek a můžete pokračovat nanovo. Jedinou výhodou je, že pokud tímto způsobem zemřete, všechny nalezené předměty vám zůstanou.

Abyste předešli své smrti, budete se snažit vyhledat lékárničky v okolí. Mohu vám rovnou říci, že je skutečně seženete, ale nacházejí se zatraceně zřídka. Jako by vývojáři z Damage State Ltd nechtěli, abyste se dostali do další úrovně. Na druhou stranu, pokud by byl titul příliš snadný, nikdo by ho nechtěl hrát. S velkým počtem nepřátel, malým počtem lékárniček a velmi rychlým umíráním se Scathe stává docela výzvou. Může se také stát, že kvůli zběsilému uhýbání před nepřátelskými střelami je jednoduše minete. Lékárničky jsou zvýrazněny jasně červenou barvou, aby byly viditelné, ale vzhledem k rychlému tempu akce si jich nemusíte všimnout. Kolem vás budou létat těla nepřátel a koupání v jejich krvi je na denním pořádku. Kromě toho je tu také démonický hlas, který na vás prohodí pár slov nebo se vám dokonce vysměje, pokud zemřete.

Bez magie ani ránu

Za tímto účelem můžete zjistit, že ničení hord nepřátel je poněkud snazší pomocí magie. Abyste ji však získali, musíte oblast důkladně prozkoumat, protože jen tak můžete najít starobylé relikvie mágů. Pokud je před vámi opravdu velká horda nepřátel a vy nemáte kam utéci, můžete seslat kouzlo mrazu, které cíle na několik sekund zastaví. Výhodou tohoto kouzla je, že funguje i na vzdušné tvory. Schopnosti nemůžete opakovaně využívat, jakmile je potřebujete, protože mají svou vlastní manu. Pro použití magie potřebujete duše padlých nepřátel, které slouží jako potřebná mana. Naštěstí pro vás není příliš obtížné tyto oběti získat, poněvadž stačí kosit jednoho nepřítele za druhým.

Líbí se mi, že opravdu poznáte, pokud máte určité dovednosti, protože hratelnost se trochu změní. Ze začátku máte k dispozici pouze jednu zbraň s neomezeným počtem nábojů, nicméně proti hordám nepřátel to nestačí. Jak totiž víte z jiných podobných FPS her, postupně se objeví silnější potvory, do nichž můžete střílet základní zbraní, ale potrvá o něco déle, než je zabijete, ve srovnání s tím, kdybyste vytáhli lepší zbraň.

Průzkum a za zadkem hordy

Abyste mohli pokračovat v krvavé cestě a zdolávat ty nejtěžší jedince, musíte v každé lokaci nasbírat určitý počet klíčů. Ty jsou většinou skryté nebo zamčené. Jejich získání je skutečnou výzvou, protože budete muset prohledávat oblasti a přitom pobíjet hordy nepřátel, což není zrovna snadný úkol. Hra vám navíc sama neukáže, co máte dělat, na všechno musíte přijít sami. To je důvod, proč se vám často podaří omylem otevřít něco, o čem ani nevíte, co to je. Nejlépe se to projevuje u dveří nebo padacích mostů, které podléhají časovému omezení.

Věže a Spawn jsou nervy drásající

Na Scathovi mi opravdu vadil spawn, jakmile jste mrtví. Před spawnem jste totiž na chvíli zamrzlí a nemůžete se hýbat, což je někdy dost nepříjemné, protože jsem se několikrát ocitl hned vedle nepřátel. Někdy se moje znovuzrození ubíralo i opačným směrem. Přesněji řečeno, chodíte v kruzích a skutečnost, že na některých místech nemáte žádné orientační body, vás spíše nutí vracet se zpět než jít dopředu. Pokud se domníváte, že kdybyste šli zpět na začátek, nedovolí vám se vrátit, mýlíte se. Nezapomeňte, že jste v bludišti a můžete se vrátit na začátek i na konec.

Rozčilovaly mě také nesmrtelné věže, které způsobují velké poškození, mnohdy si jich ani nevšimnete a zabijí vás. Bylo by opravdu pěkné, kdyby vývojáři tyto věže přepracovali a udělali je zničitelné, protože jinak je to opravdu otravné.

Věže jsou jediným aspektem, který mi na Scathe opravdu vadil. Je pravda, že pokud máte například mrazící schopnosti, můžete je na chvíli vyřadit, stejně jako okolní nepřátele, ovšem pokud se snažíte udělat lokace na 100 %, raději byste je zneškodnili, nejen zmrazili. Na druhou stranu, oba tyto problémy doplňuje slušný metalový soundtrack, který je opravdu skvělý.

Scathe je opravdu dobrá akční FPS hra, která vás může velmi potrápit. Hordy nepřátel, pořádná hudba, litry krve, kusy mrtvých těl – to vše vám tento titul nabízí. Ke svému krvavému dobrodružství můžete přizvat až čtyři partnery. Pokud máte rádi výzvy, můžete tento projekt vyzkoušet s ovladačem.

Klady
 • míra brutality
 • pořádné zbraně
 • grafické zpracování
 • hudební podklad
 • obtížnost hry
 • lovení pokladů
Zápory
 • spawn vás obvykle vrhne přímo za nepřátele.
 • nesmrtelné turrety
Platforma PC
 • Datum vydání 31.08.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Michal Mráz

  Hraní her podlehl už jako malý kluk díky svým retro srdcovkám jako byl Doom, Quake, Wolf a Duke Nukem. Skoro žádný žánr mu není cizí, ale nejraději má RPG, FPS a TPS hry. Jeho seznam dohraných her je delší než účtenka nákupu za doby korony. Jakmile vyjde nějaká nová hra jeho gusta, ihned se po ní sápe.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.