Šekelí léta - náhledovka

Šekelí léta – jak se Ostravák Izraelcem stal

1. 7. 2025
 

„Všichni mají názor na Izrael. Všichni mají názor na Židy. Ale málokdo ten správný… Izrael je nejbláznivější mix kultur, který si dokážete představit, a přestože se mu říká židovský stát, je mnohem barvitější a komplikovanější, než ty zkratkovité informace z televize ukazují.“ Těmito slovy začíná David Shorf svoji druhou knihu o Izraeli. Na rozdíl od té první, ve které se věnoval službě v izraelské armádě, Šekelí léta se na Izrael dívají úplně jiným pohledem. Nikoliv jako na malou zemi, která udivuje svět svými vojenskými úspěchy, ale jako na exotické místo, v němž se můžete potkat se sexy holkami ze všech možných i nemožných koutů světa.  

Autor:
Obálka:
Vydavatel:
Distributor:
Technický redaktor:
Korektura:
Odpovědná redaktorka:
Žánr:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:

David Shorf
Ayala Tal & Veronika Hlavatá
nastole
Albatros Media
Jiří Matoušek
Pavlína Zelníčková, Marie Fišerová
Hana Hozová
cestopisné monografie
280
černobílý
brožovaná s chlopněmi
květen 2025
978-80-7448-356-1
první

Tam a zase zpátky

Kniha sleduje eskapády jednoho mladého muže, který v Ostravě dle slov maminky „vyrůstal pro kriminál“. Přitom vyloženě zločinů moc nespáchal, spíš špatných rozhodnutí daných mladickým nerozumem. Vše se pro něj mění v okamžiku, kdy se setká s příbuznými, kteří emigrovali do Izraele. A ještě víc ve chvíli, kdy tetičku a strýčka jede navštívit.  

Během oné návštěvy totiž potká krásné a exotické holky a hlavně zjistí, že Židé v Izraeli jsou úplně jiní než ti, kteří zůstali v Evropě – veselí, sebevědomí až na hranici arogance (a občas za ní), hluční a hrající všemi barvami, co se oblečení i kůže a vlasů týče. Jeho první návštěva byla kvůli válce ukončená předčasně, do Izrale se ale vrátil ještě dvakrát: poprvé jako dobrovolník v kibucu, podruhé už nastálo… no, vlastně na dlouho. 

Zdroj: Albatros Media

Deník jednoho kluka 

David Shorf vypráví svůj životní příběh velice autenticky, s perfektním citem pro jazyk, ostravsko-punkovým humorem a umem vtáhnout čtenáře do děje. Zajímá vás, kam se osud tohoto klučiny bude ubírat a na každé stránce poznáte něco nového o této barvité zemi a lidech, kteří se do ní stahují z celého světa.

Existuje mnoho knih o Židech, většina z nich se však věnuje hrůzám, které se jim staly během druhé světové války. David Shorf se v Šekelích letech netváří, že se holokaust nestal, zaměřuje se však na současnost. Respektive, tu jeho „současnost“ před 30 lety. Čtenáře tak perfektně seznámí s tím, kdo jsou Židé dnes – hrdý národ obklopený nepřáteli. Babylon tvořený lidmi všemožných národností, kteří jen málokdy mluví stejným jazykem. Lidé, kteří jsou hrdí na to, kým jsou, a pyšní na to, jakou krásnou zemi se jim povedlo vybojovat. 

A jak to bylo dál?   

Šekelí léta nevypráví Davidův příběh lineární formou, ale prokládají historky o balení brazilských sexbomb tím, co bylo předtím, a jak že to přesně David pro ten kriminál rostl. Kniha končí cliffhangerem, což může některé čtenáře zamrzet. Pokud patříte mezi ně, vězte, že můžete směle pokračovat titulem Sloužil jsem v Gaze, který ale bude výrazně méně odlehčenější než Šekelí léta. 

A to je trochu škoda. Osobně mě Šekelí léta bavily tak moc, že bych si s chutí přečetla i dvojnásobnou knížku Davidových eskapád a zážitků. Je to spojeno i s tím, že se k samotné emigraci dostaneme až ve dvou třetinách knihy, a já mám tak pocit, že jsem se ještě nedozvěděla všechno. Doufám proto, že Šekelí léta nejsou posledním dílem „izraelské série“, protože já bych opravdu ráda zjistila, jak to bylo dál, jak obtížné bylo vrátit se do Česka, a co k tomu autora vlastně vedlo. 

S hlavou v oblacích

Šekelí léta asi nebudou jednou z těch knih, kterých si v knihkupectví všimnete na první pohled. V dnešní době překrásných obálek a ilustrovaných ořízek je přece jen trochu nevýrazná. Ilustrace na obálce však perfektně odráží, co najdete uvnitř. Mladého muže, který nejen do Izraele jen z náboženských pohnutek, ale také balit sexy holky. Muže, který má občas hlavu v oblacích a dělá unáhlená rozhodnutí, ale zážitky, kterých se mu díky tomu dostane, mu vydrží na celý život. 

Pokud bych tak po produkční stránce měla Šekelím letům něco vytknout, byla by to absence dobových fotografií. Je mi jasné, že v té době sebou David Shorf opravdu neměl smartphone, věřím ale, že alespoň nějaké obrázky by ještě více pomohly čtenáři poznat krásy i záhady devadesátkového Izraele. Takto si musíme vystačit jen s vlastní představivostí.

Šekelí léta jsou zábavnou a autenticky napsanou knihou, v níž navštívíte jednu z nejzajímavějších zemí světa. Příběh jednoho mladého muže, který se v devadesátkách vydal do Izraele, vás bude bavit svojí přímočarostí i punkovějším humorem a dost možná vám změní pohled na současné Židy. Hlavně se ale dozvíte, jak balit (a nebalit) holky ze všech koutů světa.

Klady
  • velmi autentické vyprávění
  • můžete rovnou pokračovat titulem Sloužil jsem v Gaze
  • dozvíte se, jak balit holky ze všech koutů světa
  • punkově-ostravský smysl pro humor
  • klidně bych si přečetla i dvojnásobně tlustou knihu Davidových zážitků
Zápory
  • příběh končí cliffhangerem
  • žádné pořádné setkání s „tučňáky v kaftanech“
  • žádné dobové fotky
  • klidně bych si přečetla i dvojnásobně tlustou knihu Davidových zážitků
Infobox
0.0

Doporučujeme

Humor

Náročnost

Styl vyprávění

Vtažení do děje

Simona Rex

Mládí propařila ve společnosti her Diablo, Fallout a MMORPG Ragnarok Online. Na vysoké se prohloubila její láska k deskovkám. Přes fázi hraní pouze párty her a fillerů se dostala k hrám atmosférickým a odmítání čehokoliv, co jen vzdáleně připomínalo euro hru. Nakonec vzala na milost i ty a dnes je deskoherní „omnigamer“. Mezi její největší lásky patří Glorantha: The Gods War, Mars: Teraformace, série Evolution, 51st State, Studená válka a Milostný dopis.

Sledujte nás:

© 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.