Spellcaster University - Cover

Spellcaster University – příručka moderního ředitele kouzelnické školy

20. 10. 2021
Zdroj náhledu: sneakyyakstudio

Zamilovala jsem se. Nebyla to tak úplně láska na první pohled. Stačilo však pár hodin vzájemného oťukávání a jiskra rázem přeskočila. Ne, nehodlám si tu pubescentně vylévat srdíčko ohledně mých sociálních životních úspěchů. Řeč tu tentokrát bude o setkání s mile neohrabanou strategickou hrou Spellcaster University.

Ne vždy to jde napoprvé

Když jsem hru od vývojářů ze Sneaky Yak Studio zapnula poprvé, nebyla jsem z ní vůbec nadšená. Možná spíš naopak. V úvodním tutoriálu jsem se ztrácela, najednou na mě skákalo nepřeberné množství nejrůznějších nastavení a rozhodnutí, z nichž každé má na hru dříve či později nějaký dopad. A než se v tom trochu zorientujete a naučíte se, co a jak hru může ovlivnit, budete zkrátka chvilku tápat. Pokud se ovšem nenecháte odradit a zvládnete pár prvních kol ve stylu pokus–omyl, čeká na vás spousta hodin kvalitní zábavy. Ale hezky popořádku.

Hra spadá do kategorie strategických simulátorů a můžu vám slíbit, že jak strategie, tak i toho simulátoru si užijete až dost. Po zapnutí na vás čeká krátký úvodní příběh, ve kterém se dozvíte, že samotný Pán Zla ohrožuje magický svět a spolu s ním i vaši i kouzelnickou školu. Je tedy potřeba se mu postavit, a právě to leží na vašich bedrech. Tedy společně se správou celého školního zařízení, výběrem a organizací studentů a navazováním přátelských vztahů s okolními frakcemi. A všechno se vším nějak souvisí.

Když vám sova „ten“ dopis nepřinesla, postavte si vlastní školu

Po úvodním vyprávění se můžete v menu pustit do celé herní kampaně nebo zvolit samostatnou hru. V kampani si jako první vymyslíte název nového vzdělávacího ústavu a vyberete si lokalitu, ve které se pustíte do stavby svých vysněných Bradavic. Každá taková lokalita může mít nějaké plusy, ale i minusy. Třeba budete mít velkou stavební plochu, ale zase na úkor vzdálenosti, kdy studentům, na které nezbyla volná postel na koleji, bude každodenní cesta do školy trvat mnohem déle. Nebo můžete mít v sousedství nějakého otravu, který svým chováním bude mít negativní dopad na pozornost studentů. V obou případech asi nebude vzdělávání studentů tak efektivní, jak byste si přáli. Jak už jsem psala, snad všechno, co uděláte, má dříve či později nějaký dopad na vaši hru. Jakmile si vyberete, které místo je pro vaši první univerzitu to nejvhodnější, přejdete do jeho detailu. V něm už stavíte samotnou školu a plníte různé úkoly. Každá z hlavních lokací je tedy samostatným kolem, ve kterém budujete pokaždé novou budovu. Zde také musíte plnit různé úkoly dřív, než se k vám dostane Pán Zla, čímž kolo skončí. A ten se pomalu, ale nezastavitelně blíží. Jde tedy o to, splnit co možná nejvíce úkolů a dokončit vzdělání co nejvíce studentů, zatímco vám ubíhá čas. Jakmile doběhne, dočkáte se závěrečného zhodnocení vašich úspěchů. A pak tradá, jdeme stavět jinam.

Trošku mi bylo líto, že v rámci jedné kampaně nemůžete lokace opakovat či je v průběhu hry restartovat, abyste si případně mohli vylepšit zpackané skóre. Ze začátku, než se do principů hry opravdu pořádně ponoříte, bude zpackané asi mnohokrát, a to si pak s sebou budete muset nést až do konce hry, žádná druhá šance. Samotná výstavba školy probíhá formou vykládání karet s jednotlivými místnosti, což vám dovolí dát reálně místnost někam do vytyčeného prostoru. Na kartách kromě základních místností můžete najít speciální učebny, které generují několik různých druhů many a do kterých dostanete rovnou i učitele. Pokaždé bude na výběr ze dvou možných, i když u pár takových kantorských rozstřelů můžete mít pocit, že jde spíš o volbu menšího zla.

Nastavení, rozhodnutí a selekce

Kromě učitelů si budete do školy taky vybírat své studenty. Myslím, že snad každý si u tohoto vzpomene na známý Moudrý klobouk. Studenti mají různé vlastnosti, míru inteligence a také pochází z různých sociálních poměrů. Při výběru (nemusíte totiž nutně přijmout každého) můžete dětičky rovnou zařadit i do různých kolejí, které zakládáte opět pomocí speciálních karet. Každé koleji přitom můžete přiřadit studijní preference a vlastnosti, které se pak přenesou i na její kmenové studenty. Toto spolu s různorodou výukou povede k nejroztodivnějším absolventským úspěchům. Z jednoho studenta se tak může stát arcimág, z jiného pak třeba pasáček ovcí. Úspěšnost absolventů má vliv na prestiž vaší školy, úroveň prestiže pak zase může ovlivnit, kolik nových studentů bude mít zájem se k vám přihlásit. V rámci managementu celého ústavu můžete nastavovat nejrůznější školní pravidla či kritéria pro nové uchazeče, výši platů zaměstnanců nebo třeba co se bude podávat k večeři. Můžete si se vším vyhrát do nejmenšího detailu a pozorovat pak dopady vašich rozhodnutí na každodenní chod univerzity. Když už si budete myslet, že vám všechno klape dle vašich představ, přistane vám na stole žádost o pomoc od sousední frakce. A to ne vždycky znamená pozitivní dopad. Můžete se rozhodnout pomoci a třeba dostanete nějaký bonus. Ne vždycky ale chcete, nebo dokonce můžete, a to pak pro vás může znamenat i negativní postih. Každá frakce přináší jiné výhody či nevýhody, záleží na úrovni vašeho přátelství. Je tedy potřeba dobře rozmýšlet, s kým se budete kamarádit.

Graficky trošku pokulhává a inspirace čistě náhodná

Na dnešní poměry je Spellcaster University graficky trošku pozadu. Je zpracovaná vcelku jednoduše, třebaže velmi roztomile, ale zkrátka žádné skvělé super efekty nečekejte. Fantasy inspirace Spellcaster University je celkem očividná, nejednou si vzpomenete na již zmíněné Bradavice nebo na Neviditelnou Univerzitu. Zrovna Pratchettova Zeměplocha je zde cítit celkem silně, hlavně díky závěru kampaně, kdy budujete univerzitu na zádech obrovské plovoucí želvy… kde už jsem o takové podobné slyšela, hmm? Nejen v ohledu grafického zpracování pak možná taky zapláčete, když se v rámci dungeonu dostanete do zobrazení soubojového systému. Tam se rázem propadnete do kategorie her někdy z počátku milénia.

Pokud máte rádi budování a piplání vašeho výtvoru k dokonalosti a nemáte problém tím strávit spoustu hodin, pak je Spellcaster University šitý vám na míru. Stejně tak budou nadšení všichni fanoušci kouzelnického vzdělávacího systému (asi ani tak nezáleží, kterého universa), kteří si mohou ve Spellcaster University vyzkoušet, jak se asi sedí na Brumbálově židli. Pořizovací cena kolem 20 € je trošku vyšší vzhledem k jednoduchému zpracování hry, nicméně grafická stránka je kompenzovaná skvělou hratelností, která vás zkrátka vtáhne a pohltí.


Recenzi pro Gaming Professors napsala Adéla Vránová.

Klady
 • dlouhá herní doba, možnost kampaně i samostatné hry
 • kouzelnický svět prošpikovaný principy mikromanagementu
 • skvělá hratelnost
 • nepřeberné množství kombinací vzdělání a vlastností = mnoho variací osudů absolventů
Zápory
 • složitě provázaný systém rozhodnutí, nastavení…
 • jednoduchá grafika
 • soubojový systém
Platforma PC
 • Datum vydání 15.06.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.