Suffer the Night - zářivý úsměv úvod

Suffer The Night – nevítaný host pan Tops

19. 11. 2023
 

Píše se rok 1989 a v něm začíná příběh Stacey Liden z hororové hry Suffer The Night. Na Sleepy Woods se pomalu snáší temnota. Celý kraj je pustošen silnou a děsivou bouří. Náhle udeří blesk a u vašich předních dveří se objeví tajemná obálka s herní disketou. V tomto titulu zažijete strach a otevřete bránu k vašim nočním můrám. Dokážete z nich uniknout, nebo zde zemřete?

Suffer The Night od vývojářů z Tainted Pact nám přináší kombinaci dvou hororových herních žánrů, jež se navzájem proplétají. Na jedné straně mrazivý textový příběh odehrávající se na pozadí Staceyina počítače a hrůza a napětí na straně druhé. V reálném světě probíhá Staceyina hra o přežití. Během hraní ji totiž neznámý šílenec v klobouku neustále přerušuje a Stacey je nucena řešit vše, co jí tajemný muž provádí, nebo bude nést tragické následky své nečinnosti.

Pokud ho uvidíš, je pozdě

Již výše jsem zmínila, že vaší hlavní postavou je Stacey Liden. Ta se jednoho ne zrovna pěkného dne probudí do probíhající silné bouře. Rozhodne se uvařit si snídani (neboť to je základ dne) a vyprat si nějaké to prádlo. Během této činnosti však venku udeří silný blesk, Stacey je bez proudu a záhadný muž v klobouku jí zanechává u vchodových dveří obálku s herní disketou. V tuto chvíli bych rozhodně doporučila naší hlavní postavě, aby urychleně spálila disketu a nastoupila do auta, jež parkuje venku.

To bohužel neudělá a místo toho jde disketu spustit. Společně s ní se tak dostáváte do hry ve hře s názvem Suffer The Night (ano, má stejný název jako titul celé hry). Hra je textovým prohledávačem v dungeonu, jenž je plný děsivých scénářů a popisů nejrůznějších zvěrstev. Nemilou zprávou pro vás je, že všechno z této diskety brzy zažijete na vlastní (Staceyinu) kůži. Vaše hraní několikrát přeruší již zmiňovaný muž v klobouku, jenž se pokouší ke Stacey dostat za každou cenu. Bohužel, ať se snažíte sebevíce, stejně vás nakonec dostane a odtáhne do sklepení, o kterém jste na disketě četli.

Suffer the Night - hra ve hře
Suffer the Night - dokončena hra

Text se stane skutečností

Dalo by se říci, že druhá část hororovky se odehrává ve středověkém sklepení (o němž jsme četli na disketě). Plníte vše stejně jako v textové hře. Sbíráte předměty, řešíte hádanky, odhalujete tajemství pana Topse (záhadný muž v klobouku, jenž svým vzhledem připomíná záporáka z hororu Babadook) a snažíte se přežít a vyváznout ven živí. Z dungeonu se dostáváte i na další děsivá místa, jako jsou zábavní park s králíčky a leviathanské sály.

Suffer the Night - Leviathanské sály

Diktafon, diskety a skener – vaše nová TOP trojka

Suffer The Night má ukládání hry manuálně u diktafonů rozesetých různě po dungeonu. Rozhodně nezapomínejte ukládat, jinak se vám stane, že zemřete a vrátíte se zbytečně o velký kus zpátky. Titul je dosti temný, takže velice často budete používat skener, jejž najdete hned na začátku v rakvi. Slouží k objevování skrytých předmětů a cest. Tyto předměty a cesty svítí fialovou barvou. Skener také přehrává nalezené diskety přes čtecí mód. Každá z disket je přečtená nahlas, zároveň se vám ukládá i textový přepis pro případ, že byste si to později chtěli přečíst znovu. Tyto disketové záznamy pochází od předchozích obětí (Ady Brook, Kennetha Graye, Lilith Blackwellové a vývojáře) a pomáhají vám k cestě ven a k objasnění příběhu.

Nemilou věcí je, že nikdo z obětí se zatím nedostal ven. Ti, již měli štěstí, tak zemřeli ve sklepení. Naopak ti smolní se proměnili na „thralls“ (otroky), kteří neustále hledají nové maso, aby ho pozřeli. Moc vás asi nepotěší, že cestou jich několik potkáte, a nejen je. Nachází se tu i monstra a příšery, jež nejde porazit žádnou zbraní (Stacey má pistole a páčidlo – moje oblíbená zbraň), pouze je odrazíte bleskem ze skeneru. Vzápětí se však hordy ženou za vámi, a proto se útěk stává jediným možným řešením pro přežití. V zábavním parku na vás čekají i souboje se třemi mechatronickými zajíčky, jež pro vás připravil přímo pan Tops (ten vás prostě miluje).

Zbraně

V Suffer The Night má Stacey pouze dvě pistole a páčidlo. Jedna je klasický revolver na šest nábojnic a druhá je něco na způsob brokovnice. Je na dva náboje a je opatřena světlem. Páčidlo původně slouží k odlamování dřeva a různému otvírání. Mně osobně se však velmi dobře osvědčilo při boji s mechanickými králíky, když mi došly náboje. Později ve hře jsem s ním pak velmi lehce roztloukala hlavičky malým mini Topsům. Nemůžu popřít, že to byla nejvíce zábavná část.

Suffer the Night - brokovnice
Suffer the Night - mini Topsové

Hádanky a puzzlíky

Ve hře najdeme několik hádanek a puzzlů, jež jsou velmi jednoduché. Pokud čekáte hádanky typu Resident Evil, zde je nehledejte. V Suffer The Night fungují hádanky formou přímých stop, jež vedou k okamžitému řešení. Například uprostřed místnosti se nachází kamenný válec se šesti barevnými okruhy, jež mají na sobě specifické symboly. Vám stačí za pomoci skeneru najít dva prapory s barevnými symboly a podle nich přiřadíte správný barevný symbol na kamenný válec. Otázka maximálně dvou minut.

Suffer the Night - hádanka

Jedinou výzvou se tu tak stává sbírání tarotových karet (nutných pro dokončení dobrého konce), disků a předmětů, jež jsou určeny k postupu ve hře. Některé z nich jsou totiž umístěny na dost nebezpečných místech. Navíc můžete najít odměny ve formě munice či vylepšení zdraví (zelené diskety) a samozřejmě už zmiňované zvukové záznamy (fialové diskety).

Suffer the Night - tarotové karty

Grafika a zvuk

Jistě jste si mohli všimnout, že Suffer The Night je jasně inspirované horory ze staré školy, co se témat a prostředí týče. Vizuál této hry ovšem není příliš pixelový a zrnitý, jak byste mohli očekávat. Snad jen kousek, kdy hraje Stacey na svém počítači. Titul přináší hráčům různé úrovně, jež jsou odlišné svým vzhledem a rozmanitostí. Najdeme tu středověké sklepení, barevný zábavní park i neonové leviathanské chodby.

Co se týče zvukové stránky, titul má rozhodně pěkný soundtrack. Během hraní vás bude udržovat v napětí a na správných místech vám rozproudí krev v žilách. Je z něj cítit nostalgie starých hororových titulů podkreslená basovými linkami. Co je ovšem největším tahákem, je hlas hlavního padoucha pana Topse. Jeho repliky, v nichž se mění jeho hlas ze zábavného na děsivý, jsou prostě nejlepší.

Suffer The Night je pro mě speciální a jedinečná hororová hra, jež v sobě mísí survival horor a textovou adventuru. Osobně mě dost mrzí, že hádanky jsou tak extrémně jednoduché. Na druhou stranu jsem si však neskutečně užila vyklepávání nepřátel páčidlem a poslech příběhu. Velkým tahákem této hry je rozhodně pan Tops a interakce s ním. Hra nabízí dva rozdílné konce (dobrý a špatný). Za mě zajímavá jednorázovka na nudný večer.

Klady
 • možnost dvou různých konců
 • hlasový projev hlavního záporáka
 • zajímavá prostředí (sklepení, park)
 • mix textové adventury a survival hororu
 • lovecraftovské
Zápory
 • extrémně lehké hádanky
 • herní doba kolem čtyř hodin
 • v parku repetitivní procházení ke králíkům
Platforma PC
 • Datum vydání 17.04.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Vizuál

  Audio

  Příběh

  Znovuhratelnost

  Technické zpracování

  Hratelnost

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.