Sunkenland - západ slunce úvod

Sunkenland – Vodní svět bez Kevina Costnera

28. 9. 2023
 

Sunkenland je vzrušující postapokalyptická hra o přežití a průzkumu odehrávající se v blízké budoucnosti, v níž voda pokrývá většinu Země. Většině z vás se jistě vybaví film Vodní svět (1995) s Kevinem Costnerem v hlavní roli, který má podobné téma (ledovce roztály a pokryly svět vodou). V této hře můžete prozkoumávat sami či společně s přáteli potopená města, hledat cenné zdroje a technologie, budovat svou základnu, obchodovat, bojovat a hlavně přežívat.

Tuto survivalovou hru s otevřeným světem vytvořili ve Vector3 Studio. Jejich tým se skládá ze sedmi členů sídlících převážně ve Spojených státech. Sunkenland se v době psaní této recenze nachází stále v předběžném přístupu, i tak však dokáže zabavit na hodiny a hodiny.

Když svět zmizí pod vlnami

Upřímně můžu říct, že o klidnou ostrovní dovolenou se ani náhodou nejedná. Oceány se vylily z břehů a zaplavily vše, co jim přišlo do cesty. Továrny, školy, elektrárny, dálnice, to vše zmizelo pod vlnami a zbylo jen několik ostrůvků, na kterých se snaží zbylá populace přežít. Jak už bylo zmíněno výše, hra je silně inspirovaná filmem Vodní svět (Waterworld). Připravte se na poutavé podvodní prostředí, kvalitní design a v budoucnu na bohatý obsah. Hra se nachází v předběžném přístupu a hráči se tak mohou zatím seznámit jen s její osekanější částí.

Sunkenland - sousední ostrůvky

Předběžný přístup

Sunkenland nám je naservírovaný v předběžném přístupu, ale i tak se v něm můžete řádně vyblbnout. Hra nabízí možnost vystavět si svoji vlastní základnu včetně výroby nábytku, dekorací či pracovních stanic (stanice na filtraci vody, gril, květináč atd.). Samozřejmostí je i výroba zbraní, brnění, jídla a dalších věcí typických pro žánr survival. Navíc si zde můžete za pomoci speciálních modrých návrhů postavit třeba loď či helikoptéru. Kromě klasických příjemných prvků, jako máte výrobu předmětů, lovení ryb k nasycení bříška vaší postavy nebo sledování úžasných západů slunce, musíte bránit i svoji základnu před nájezdy nepřátel a spoluhráčů, kteří si chtějí uloupnout něco z vašich zásob. V tomto novém světě se prozatím nachází šest různých frakcí, jež se vás snaží obrat o zásoby a zničit vaši základnu na padrť. Dokonce nebudou váhat vás zastřelit, když se pokusíte přiblížit k jejich ostrovům.

Single, co-op nebo kámoši

Hru si můžete užívat sami, s přáteli na Steamu či jako kooperaci s náhodnými hráči. Ti poslední vás někdy mezi sebe pustí, a pokud se jim nezalíbíte, bez milosti vás hned vykopnou z jejich vytvořeného světa. Pokud hrajete společně, je to větší legrace, podobně jako u ostatních survivalových her, například: The Forest, Conan Exiles, Ark: Survival Evolved, Raft a mnohé další. Mě osobně Sunkenland hodně připomíná tituly jako Subnautica či Stranded Deep, ale posuďte sami.

Pokud nemáte žádné kamarády na Steamu nebo prostě nechcete hrát s naprosto cizími lidmi, můžete si vytvořit zatopený svět jen a jen pro vás. Nastavíte si obtížnost, jak časté nájezdy mají provádět vaši soupeři, a hurá na to. Hra vás vždy vyhodí někde uprostřed oceánu, ale nezoufejte. Jste perfektní plavci a můžete beze strachu plavat i několik hodin, než najdete ten správný ostrov pro obsazení (moc jich tu upřímně není).

Vaším prvním a důležitým úkolem je postavit základnu, abyste měli kde přečkat chladnou noc (nesmíte zapomenout rozdělat oheň). Zároveň je to vaše útočiště (lépe se zde brání), kde v klidu vyrábíte předměty a schováváte nasbírané cennosti, jež jste objevili na dně mořském. Každý správný hráč Sunkenlandu by neměl zapomenout zbudovat kolem svého domu opevnění, aby se mohl bránit nájezdům pirátských gangů. Nechcete přece, aby někdo zničil vaši zprvu jednoduchou a ubohou stavbičku, z níž chcete vybudovat impozantní pevnost, již budete později zkrášlovat (koberci, obrazy, sochami atd.) a vylepšovat.

Své domovy prozatím můžete stavět jen ze dvou materiálů, ale pro začátek to stačí až až. V předběžném přístupu máte překvapivě velké množství různého druhu nábytku (stoly, bedny, sedačky atd.) a dekorací (neonové nápisy, obrazy). Navíc máte možnost si je umisťovat dle své libosti na jakýkoliv povrch, což cením.

Sunkenland - kluci si postavili klub

Bez kyslíku to nejde

Na začátku najdete skromný příděl surovin, který vezme rychle za své. Pro další materiál se tak musíte vrhnout do vln. Ač je prozatímní mapa malá a složená pokaždé ze stejných částí, je co prozkoumávat a kde sbírat cenný materiál, což každého hráče jistě potěší. Nemusíte se trmácet hodiny od místa k místu. Stačí se jen ponořit vedle ostrova a voilà, můžete sbírat a rozebírat věci. Zatopené ruiny tu leží nalepené doslova jedna na druhou.

Co se týče potápění v Sunkenlandu, na začátku bez vybavení je to dosti náročné a životu nebezpečné. Vaše postava má bar s kyslíkem, který pod vodou celkem rychle dochází, a ani rychlost plavání není nic moc. Pokud vám dojde kyslík, vše kolem vás začíná tmavnout a vy ztratíte orientaci, kde je vlastně nahoře a kde dole. Potom už jen vidíte, jak vaše postava polyká andělíčky, a vám nezbývá než si vybrat, kde se znovu objevíte. Buď náhodně v oceánu, nebo, pokud máte doma postel, tak tam.

Poté, co si vyrobíte základní vybavení, se vaše postava pohybuje jako ryba ve vodě. Toto plavání sice realitu nepřipomíná ani náhodou, ale vzhledem k tomu, kolik času trávíte pod vodou, je to nezbytné. Abyste se neustále nemuseli vracet k hladině, je dobré najít nebo vyrobit kyslíkové lahve. Můžete si jich pak sebou vzít, kolik vám váš inventář dovolí, a prozkoumávat tak různé tunely, vnitřky budov a podobně. Lahve nezahazujte, doma si je zase pěkně doplníte.

Uděláme to lepší

Většina titulů v předběžném přístupu vám dává ujištění, že všechno bude v pořádku a vše se bude zlepšovat. Tvůrci z Vector3 Studio neříkají jen „bude to lepší“. Naopak na začátku hry mají soupis funkcí a mechanismů, jež ve hře fungují a které teprve přijdou. Například jde o optimalizaci hry, přidání více obsahu (budovy, zbraně, mapy, gangy), kreativní mód (na ten se těším), implementaci soubojů na moři a další vylepšení.

Sunkenland vás momentálně zabaví na deset a víc hodin a rozhodně má hra do budoucna velký potenciál. Doporučuji vyzkoušet všem, kdo hráli Subnauticu a Stranded Deep nebo milují potápění a survival hry. Já osobně hru budu dále sledovat a počkám na již zmiňovaný kreativní mód a další rozšíření. Tak vzhůru do hlubin.

Klady
 • grafické zpracování
 • možnost hrát s přáteli
 • prozkoumávání zatopených budov
 • stavba a dekorování domova
Zápory
 • zatím stále stejná mapa
 • náhodní spoluhráči rádi vyhazují z lobby
 • sem tam nějaký bug
Platforma PC
 • Datum vydání 26.08.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petra Svobodová

  Ke hraní se dostala jako malá, když s tatínkem hráli na TV konzoli Maria a tanky. Na střední začala hrát s nejlepší kamarádkou wowko a už u hraní zůstala. Nejoblíbenější herní sérií je Dragon Age (dohraná snad milionkrát). Převážně hraje hororovky a příběhové hry. Ráda si přečte dobrou knihu, sleduje horory a miluje kávu.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.