The forest náhled

The Forest – les plný kanibalů

4. 8. 2021
Zdroj náhledu: Endnight Games Ltd

Při použití slov „hororový survival“ se nejspíše většině hráčů vybaví skvělý titul The Forest od vývojářského studia Endnight Games. Hra vyšla v předběžném přístupu již v roce 2014 a vývojáři na ní pracovali několik let. The Forest vám dopřeje spousty hodin zábavy a hororové atmosféry jak v singleplayeru, tak v multiplayeru.

Pád letadla, už zase

Pád letadla je v survival žánru už taková klasika, do zapeklité situace jste se tímto způsobem dostali například ve hře Stranded Deep nebo The Long Dark. U The Forest tomu není jinak, vaše letadlo také mělo vám neznámou poruchu a vy se tak řítíte k zemi. Vedle sebe držíte za ruku svého malého syna Timmyho, který je stejně jako vy vyděšený k smrti. Po pádu letadla se poprvé probouzíte a vidíte neznámou osobu, která vypadá jako člověk, avšak jeho vzhled se ani zdaleka nepodobá dnešní společnosti. Do náruče bere vašeho malého syna a odnáší jej neznámo kam. Jste ale příliš vyčerpaný na nějaký souboj a bohužel znovu upadáte do bezvědomí. Jakmile se probudíte, zjistíte, že to doopravdy nebyl sen, ale smutná skutečnost. Váš syn je pryč a vy jako milující otec budete dělat vše, co je ve vašich silách, pro jeho záchranu.

Nebezpečí na každém kroku

Ostrov, na kterém jste ztroskotali, na první pohled vypadá docela poklidně a opuštěně. Vy ale víte, že syna vám neodnesl duch, nýbrž reálná postava stojící na dvou nohách. Je tedy jisté, že někdo nebo něco obývá tento ostrov společně s vámi. Začíná tedy váš boj o přežití. Hned po chvíli prozkoumávání ostrova nalézáte několik zohavených těl, která patří vašim spolucestujícím z letadla. Tělům většinou chybí určité části těla, které nejspíše někdo zdlábnul k obědu či večeři. Na ostrově s vámi nežije nikdo jiný než vyšinutí kanibalové. Pro přežití si budete muset vybudovat svoji základnu, která vás alespoň trochu bude chránit před nebezpečnými lidožrouty.

Velice rozsáhlé budování

V The Forest si můžete vybudovat vlastně cokoliv, co si budete přát – od malé chatky přes dům na stromě až po houseboat. Budování zde je velice rozsáhlé a vy můžete používat svoji vlastní fantazii. Některé budovy či předměty mají vzhled předem ve hře daný, avšak máte také možnost si postavit dům, rozhlednu či cokoliv dalšího dle vlastní kreativity a potřeby. Jak je zvykem, začínáte jednoduchými základy, následují stěny a poté střecha. Kolik pater budete mít, je jen na vás, a zda dům bude mít pár metrů čtverečních, nebo bude gigantický, je také vaše volba. Logicky, čím větší stavbu si postavíte, tím více stromů vás to bude stát. Hlavními budovacími materiály jsou klacíky, klády a čas od času kameny. Ke stavění používáte svoji chytrou knížečku, kterou nosíte neustále s sebou. Nacházejí se v ní všechny možné již předem určené stavby, ale také vlastní základy, vlastní zdi a tak dále.

Pastičky na myši a totemy

Nebudu vám lhát, nejsou to vyloženě pasti na myši, jako spíše pasti na naše úhlavní nepřátelé, jimiž jsou kanibalové. Jak jsem již zmiňovala výše, hra vám nabízí rozsáhlé budování jak domů a jiných budov, tak i předmětů. Mezi předměty patří i moje oblíbené vraždící pasti, které slouží jako další obrana. Pasti budou vaším účinným a silným spolubojovníkem a pomocníkem. Stačí nic netušící lidoužrouty navést do blízkosti těchto pastí a o zbytek práce se postarají ony. Některé pasti kanibala usmrtí okamžitě, jiné ho jen chytí a vy jej pak můžete trápit a mučit dle libosti. Dávejte si ale pozor, lidožrouti se k sobě chovají jako rodina, mají tendenci se navzájem ochraňovat. Pokud ve vaší pasti necháte svoji oběť nepozorovanou, ostatní kanibalové se vrátí a zachrání svého druha. Další ochranu vám lehce nabídnou i krvavé a děsivé totemy. Tyto totemy si postavíte z uříznutých končetin či hlav lidožroutů a měly by udržet kanibaly v dostatečné vzdálenosti od vašeho obydlí.

Jeskyně

Temné jeskyně dodávají hře tu pravou hororovou atmosféru. Nachází se zde spousta kanibalů, a dokonce i těch zmutovaných, kteří svým vzhledem ani zdaleka nepřipomínají nic z tohohle světa. Jsou silnější, děsivější a boj s nimi není žádná sranda. V jeskyních se také nacházejí těla ostatních pasažérů, uříznuté nohy, ruce či prstíčky a k tomu všemu i zmutované děti. Ptáte se, proč byste dobrovolně do takové jeskyně chodili? Je to jednoduché a prosté, téměř v každé jeskyni se nachází speciální item. Mezi tyto itemy patří například vylepšená sekera, katana, mačeta, motorová pila, mapa, kompas nebo potápěčské vybavení. Každý nalezený předmět vám pomůže jak v boji proti lidožroutům, tak při hledání milovaného syna Timmyho.

Grafické zpracování a optimalizace

Když hra vyšla v roce 2014, vizuální stránka hráčům brala dech. Zejména velice realistické kácení stromů, z toho byl každý na větvi. Nicméně jsme již v roce 2021, kdy grafické zpracování postoupilo o několik úrovní víš, a tak The Forest patří do zlatého středu. Optimalizace má sem tam nějaké malé mouchy. Z neznámého důvodu čas od času sletěly fps dolů, až se mi hra nepříjemně sekala. Do dvaceti sekund se většinou vše opět vrátilo do normálu a já mohla pokračovat v hraní. Vrásky na čele mi to ale přeci jen způsobovalo a radost mi to nedělalo. Bug jsem ve hře zaznamenala jeden jediný. Když jste s vozíkem nešikovně do něčeho narazili, hra vás vymrštila do výšky, dokonce i s vozíkem v rukách. Pak bylo na místě si lupnout ve hře prášky na zdraví, jelikož pár kostí jste si tímto pádem bohužel zlomili. Další bugy či chyby jsem zde naštěstí již nezaznamenala.

The Forest patří již několik let mezi nejlepší survival hry a není jednoduché jej nějak překonat. Jen pár dalších podobných titulů dokáže nabídnout to, co The Forest nabízí již několik let. Se svými přáteli si jistě užijete několik desítek hodin zábavy při prohledávání jeskyň, zabíjení kanibalů, hledání syna a stavění své základny. Vývojářské studio dokonce i oznámilo pokračování, které bude nést název Sons of the Forest. Datum vydání bohužel ještě není známý.

Klady
 • zápletka na začátku hry
 • rozsáhlé budování
 • hororová atmosféra
 • realistické kácení stromů
 • zajímavé itemy v jeskyních
 • pasti na lidožrouty
 • multiplayer
Zápory
 • občasné dropy fps
 • nepříjemný bug s vozíkem
Platforma PC
 • Datum vydání 30.04.2018
 • 0.0

  Doporučujeme

  Adéla Pfefrová

  Od útlého dětství sledovala staršího bratra, jak hraje hry. A nakonec se to i pro ni stalo její vášní. V současné době téměř každý den ztrácí své nervy u hry Counter-Strike: Global Offensive, kterou hraje dlouhých 5 let. Její slabostí jsou rozhodně survival hry, jako například The Long Dark nebo The Forest. Svojí povahou je extrovert, když zrovna nesedí u her nebo seriálů, ráda poznává nové lidi a věnuje všechen svůj volný čas svým přátelům a rodině.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.