Tetris Effect Conected - boss fight

Tetris Effect: Connected – nesmrtelná klasika

19. 9. 2021
Zdroj náhledu: Enhance

Troufnu si říci, že v herním světě není snad nikoho, kdo by v nějaké podobě alespoň jednou nevyzkoušel legendární logickou puzzle hru Tetris. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších herních sérií v historii, která sahá až do roku 1984. Já osobně jsem Tetris poprvé hrál jako malý kluk u kamaráda na konzoli Brick Game, kterou jsem si následně velmi oblíbil. Od té doby mýma rukama prošlo hned několik klonů této legendární hry, včetně té nejnovější, Tetris Effect: Connected, na kterou se v dnešní recenzi podíváme.

Jak vypadá novodobý Tetris?

Nejnovější hra z univerza Tetrisu se může chlubit klasickou hratelností, kterou známe z ostatních odnoží, přičemž hlavním prvkem celé hry jsou multiplayerové bitvy, jež můžete hrát různými způsoby. Tetris Effect: Connected vám umožní pořádat online zápasy s libovolnými hráči či kamarády a rovněž zde nalezneme lokální multiplayer v podobě split screenu, tedy hraní více než jednoho hráče na stejném počítači. Milým doplňkem je pak také podpora crossplaye, díky níž je možné hrát multiplayer se všemi platformami, na nichž je Tetris Effect: Connected dostupný.

Zdroj: Enhance

Několik online režimů

V samotném multiplayeru pak na vás čeká několik režimů. Tím prvním, a podle mého názoru i nejlepším, je kooperační režim Connected, v němž se spojíte spolu s dalšími dvěma hráči nebo kamarády a vaším úkolem je pomocí vzájemné spolupráce porazit počítačem řízeného bosse. V počátcích má každý hráč k dispozici své pole, kde hraje klasický Tetris. Později se nicméně hrací pole všech zúčastněných spojí do jednoho a je nutné vzájemnou spoluprací vytvořit řady, pomocí kterých útočíte na bosse. Connected mě ze všech bavil nejvíce a musím uznat, že nápad spojit více hráčů prakticky do jednoho herního pole, kde si navzájem můžete vypomoci, se vývojářům náramně povedl. Stejně tak i každá chyba kteréhokoliv hráče může být pro vás jako pro tým ve výsledku fatální, a tak je bezesporu důležité při hraní tohoto režimu společensky přemýšlet.

Mezi další online disciplíny patří zápas na dvě vítězství či bitva o to, kdo z hráčů nahraje co nejvyšší skóre. Celkově je online stránka ve hře zpracována velmi dobře, dokonce se ani nestalo, že bych na připojení do hry musel dlouze čekat, čehož jsem se, musím přiznat, dosti obával.

Zdroj: Enhance

Není to jen o multiplayeru

Pokud nejste velký fanoušek multiplayeru a Tetris Effect: Connected chcete pořídit jen z důvodu relaxace a vzpomínek na staré časy, ani v tomto ohledu vás titul nezklame. Najdeme zde hlavní kampaň nesoucí název Journey Mode a nabízející 30 unikátních úrovní, ve kterých je vaším úkolem vytvořit určitý počet řad pro postup do dalšího levelu. I přes stále totožnou hratelnost je každá úroveň svým způsobem originální, a to především díky skvělým efektům na pozadí. Hra se totiž může chlubit absolutně skvělým soundtrackem, kdy při každé úrovni uslyšíte zcela jinou hudbu. Nutno dodat, že soundtrack dohromady ladí se samotným gameplayem podle toho, co děláte nebo v jaké fázi úrovně se zrovna nacházíte. Každá úroveň má rovněž svoje i jedinečné prostředí a tematiku a za celou dobu hraní jsem nezaregistroval, že by se nějaká úroveň opakovala. Celková herní doba hlavního režimu závisí na zvolené obtížnosti a vaší šikovnosti, ale pokud bude váš postup plynulý, dokážete hru dohrát za bezmála dvě až tři hodiny. To na jednu stranu není moc, ale za jedinečný zážitek i tato herní doba rozhodně stojí.

Posledním režimem ve hře je pak Effect Modes, který bych já osobně označil za takové hřiště, kde si můžete dělat, co chcete. Můžete se například absolutně oprostit od jakéhokoliv hraní a jen si pustit do vašich sluchátek jeden z dostupných soundtracků nebo se vrhnout do plnění některých speciálních výzev, za které si odemykáte různé doplňky. Výzvy jsou vesměs podobné jako u jiných režimů, tedy dostanete za úkol vytvořit určitý počet řad za co nejkratší limit nebo nahrát co nejvyšší skóre. Výsledné skóre následně můžete porovnat s ostatními hráči v online tabulce.

Zdroj: Enhance

Vizualizace na jedničku!

Čím jednoznačně Tetris Effect: Connected vyčnívá, je vizuální stránka, která je zde zpracována na absolutní jedničku. Pěkné efekty na vás budou číhat na každém rohu a například ve výše zmíněném Journey Modu, kde si skvěle zpracované vizuální stránky všimnete asi nejvíce, vás odlišně zpracované úrovně i přes stále stejnou hratelnost dokáží naprosto uchvátit. Zážitek poté příjemným dojmem obohacuje i fakt, že si titul můžete zahrát ve virtuální realitě, a vlastníci výkonnějšího hardwaru ocení i možnost podpory 4K rozlišení. Dobře je na tom rovněž samotná optimalizace a za celou dobu jsem si nevšiml ani žádného jakkoliv drobného záseku.

Co hře vytknout?

Tetris Effect: Connected je jako celek zpracován skvěle a musím říct, že za celou dobu hraní jsem nenarazil na cokoliv, co by mi na titulu po technické či hratelnostní stránce vyloženě vadilo. Jediné, s čím nejsem úplně ztotožněn, je oficiální cenovka 34 eur, tedy přibližně 860 Kč, za kterou se nejnovější Tetris prodává. Přestože samotná hra je skvělá, 860 kč mi přijde opravdu hodně. Osobně bych cenu uvítal o 10 eur nižší, čemuž by odpovídal i obsah.

Zdroj: Enhance

Tetris Effect: Connected je bezpochyby skvělým nástupcem více než 35 let staré klasiky, a pokud patříte mezi fanoušky Tetrisu nebo chcete jen zavzpomínat na dětská léta, neexistuje žádný důvod, proč si nejnovější přírůstek do rodiny nepořídit. Musíte ovšem překousnout o něco vyšší cenovku, než by asi bylo u hry tohoto typu hodno.

Klady
 • rozsáhlý multiplayer
 • bohatý počet herních režimů
 • kvalitní soundtrack
 • skvělá vizuální stránka
 • podpora VR
Zápory
 • vyšší cenovka
Platforma PC
 • Datum vydání 18.08.2021
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.