I člověk, který se ani trochu nezajímá o umění, jistě zná nejslavnější díla všech dob. Ať už jde o portrét Mona Lisa či obraz Poslední večeře, všichni víme, jak vypadají a kdo je jejich autorem – Leonardo da Vinci, snad nejznámější umělec, co kdy žil a jehož jméno vám muselo utkvět v paměti z mnoha různých důvodů. Leonardo byl typickou ukázkou renesančního člověka. Ne proto, že žil v době italské renesance na přelomu patnáctého a šestnáctého století, ale díky jeho všestrannému nadání pro nejrůznější obory a činnosti. Prozkoumat jeho vynálezy nám umožnil již první díl série The House of Da Vinci. Díl druhý tentokrát nasadil laťku obtížnosti o něco výše a do popředí se více dostává i tajuplný příběh. Z dílny nezávislého slovenského studia Blue Brain Games tak přichází pokračování The House of Da Vinci 2.
Příběhu je zde tentokrát dán trochu větší prostor, než můžeme být zvyklí například z předešlého dílu. Pokračování nás postaví do role nadaného mladého badatele Giacoma, který je osvobozen z kobky, v níž byl uvězněn za podezření z čarodějnictví a provozování okultních obřadů. Potenciálu Giacoma si všiml velmi ambiciózní šlechtic a politik Cesare Borgia, a proto Giacoma osvobozuje. Ani kuře zadarmo nehrabe, proto tak na oplátku Giacomo dostává za úkol setkat se v Miláně s Mistrem Leonardem Da Vinci, stát se jeho učněm a následně ho špehovat a vše si zapisovat do deníku. Příběh je spletitý více, než se může na první pohled zdát, a Leonardův učeň ani netuší, že přijetím do jeho služeb začíná kolotoč nepřetržitých událostí.
Logická zábava
The House of Da Vinci 2 je především logická hra postavená na principu hledání objektů, jejich správném použití a následném řešení hlavolamů. Historický podklad a osobnosti, se kterými se během hry setkáte, tomu všemu ještě přidávají třešničku na dort. Skloubení zábavy a logického uvažování jen tak neomrzí. Postupně jsou před vás stavěny výzvy jako získání si Leonardovy přízně, otevření tajemné schránky, hledání tajné knihovny apod. Úkoly na sebe plynule navazují a jsou do hry zakomponovány až tak dobře, že hráč nemá velkou šanci se někde zaseknout, jako tomu bývá u některých jiných logických her. Nemusíte se tak bát, že byste na všechno zběsile klikali a metodou pokus-omyl náhodně zkoušeli přijít na další postup. A pokud se přeci jen něco takového stane, v levém horním rohu můžete využít nápovědy, což rozhodně není ostuda. Nápovědy vás dokážou správně nasměrovat či upozornit na něco, co jste přehlédli, aniž by vám prozradily až mnoho.
Hádanky jsou dávkovány se stále větší obtížností dle aktuální úrovně/epizody, kterých vás čeká celkem pět. Někdy budete řešit puzzle na jednom místě v určité lokaci, jindy bude zapotřebí prozkoumat okolí a jednotlivé místnosti. Každá místnost má svá interaktivní místa, u kterých můžete zatáhnout za páčku, otevřít šuplík, sebrat předmět do inventáře, otočit závit nebo provést další akce. Někdy tyto akce nelze provést, dokud nenajdete další chybějící část mechanismu. Celé je to tedy o vaší bystrosti, protože ne všechna interaktivní místa lze jednoduše najít. Zapojíte tak někdy své logické vlohy a jindy věc z inventáře, aby se celý mechanismus dal po pohybu.
Oculus perpetua aneb příruční stroj času
Nyní přijde ta nejlepší vychytávka, kterou tento díl nově přinesl – mimořádné zařízení zvané Oculus perpetua, které vám umožní vstoupit do minulosti a v té ovlivnit přítomnost. Hratelnost se tím tak razantně mění, protože o cestování časem je v podstatě celá zápletka. Oculus perpetua vám v druhé polovině hry také umožní vidět skryté mechanismy, jako tomu bylo v předešlém díle.
Vyzdvihnout musím hlavně celkový level design jednotlivých úrovní, kdy vás stále těžší hádanky nepřestanou nudit, spíše naopak. Budete tak získávat větší zápal pro vyřešení všech překážek a odhalení hlavní zápletky. Přitom se budete kochat okolní grafikou, protože prostředí kolem vás je vizuálně velmi přitažlivé. Například uvnitř benediktinského kláštera Sacra di San Michele máte pocit, že tam skutečně jste a prohlížíte si cenné památky vy osobně. Společně s nenásilnou jemnou hudbou v pozadí tak vytváří skvělou tajuplnou atmosféru, která vás zcela pohltí.
Ovládání občas zazlobí
Ovládání hry není nikterak složité, postačí vám pouze myš. Bohužel právě to je někdy dost krkolomné a nefunguje přesně tak, jak by mělo. Obzvláště u hádanek, kdy je zapotřebí trochu citu k otáčení či posouvání, se vám to vymstí nejvíce. Otáčení kol, kladek či klíčů v klíčových dírkách nebo pohyb po místnosti není vždy úplně ideální a dá to trochu práce. Titul si můžete zakoupit i jako mobilní verzi, která se prakticky v ničem neliší od té počítačové. Jediným znatelným rozdílem je cena – mobilní hra vás vyjde na 150 Kč, kdežto na počítač zaplatíte více jak trojnásobek.
The House of Da Vinci 2 je skvělým a do sebemenších detailů promyšleným počinem, u něhož můžete v závislosti na zdatnosti hráče strávit čtyři a více hodin. Zábavná hratelnost vás strhne hned, jak vyřešíte první krok, a najednou nebudete chtít přestat. Vaši pozornost upoutá krásná grafika, česká lokalizace i dabing… bohužel jak tomu bývá u logických her, znovuhratelnost lehce pokulhává a při dalším průchodu už se tak vytrácí ta mystická atmosféra a radost z objevování. Pokud opomenete místy vrtkavé ovládání, můžete se nerušeně vžít do kůže Giacoma a spojit tak události prvního a druhého dílu v jeden.