The Stanley Parable Ultra Deluxe – chodby

The Stanley Parable: Ultra Deluxe – pokročilé absurdno

13. 5. 2022
Zdroj náhledu: Crows Crows Crows

Upřímně řečeno, na svém kontě mám již několik desítek recenzí, ale nyní snad poprvé nevím, jak vlastně začít. Hodila by se věta, že „vesmír vyfrkl z nosu velký zelený křečopažout“ nebo snad že „nic není pravda a vše je dovoleno“… teď vážně. Stejně jako se vám možná úvodní věty zdají natolik nezapadající do této prekérní situace, přesně onen pocit si dobře zapamatujte. Budete ho totiž prožívat znovu a znovu ve hře The Stanley Parable, tentokrát s přívlastkem Ultra Deluxe. Vítejte ve světě, kde se i předvídatelné stane nepředvídatelným… a jen tak mimochodem, tato recenze je trochu ujetá, tak mi to nemějte za zlé.

Prosím, už se nesnaž dělat všechna rozhodnutí sám

„Tento příběh je o muži, který se jmenoval Stanley. Stanley pracoval pro společnost ve velké budově, kde byl zaměstnancem č. 427. Pracovní náplní zaměstnance č. 427 bylo sedět za stolem místnosti 427 a mačkat klávesy na klávesnici. Na stole měl monitor a přes něj dostával instrukce, které klávesy stisknout, v jakém pořadí a jak dlouho je držet. Tohle dělal zaměstnanec č. 427 den co den, měsíc za měsícem, rok za rokem. Ačkoliv mnozí by to považovali za ubíjející, Stanley si užíval každou příchozí instrukci, jako by tato práce byla stvořena jemu na míru. A Stanley byl šťastný.“

„A pak se jednoho dne stalo něco podivuhodného. Něco, co Stanleyho navždy změnilo; něco, na co už nikdy docela nezapomene. Seděl za svým stolem téměř hodinu, když si uvědomil, že se na monitoru zatím neobjevila žádná instrukce, kterou by mohl splnit. Nikdo mu nedal žádný úkol, nepozval ho na poradu ani nepozdravil. Za celé ty roky, co pro společnost pracoval, se mu nikdy nic takového nestalo. Byl naprosto izolován. Něco zcela jistě nebylo v pořádku. Stanley, naprosto šokován a dokonale zmaten, se dlouhou chvíli nebyl ani schopen pohnout. Když se však konečně probral a začal opět uvažovat, vstal od svého stolu a vykročil ze své kanceláře.“

Přesně těmito nevinnými slovy začíná Stanleyho příběh, ve kterém absurdno nezná mezí.

Stanlyho schopnost dodržovat instrukce byla tak špatná, že je div, že už ho dávno nepropustili

Na této hře je krásné, že se zde může stát naprosto cokoliv. Dokonce i zvláštnosti, co by vás nenapadly ani v těch nejdivočejších snech. Důležité je zmínit, že svůj osud nemáte v rukou vy sami, nýbrž cynický vypravěč komentující každou vaši činnost. Jakmile se poprvé zvednete od svého pracovního stolu, kamkoliv půjdete, cokoliv uděláte… na vše se dostaví štiplavá poznámka. Poté přichází důležité rozhodnutí… budu hodný chlapec a skutečně uvěřím, že mi vypravěč chce pomoct, nebo se dám na scestí rebela a udělám přesně pravý opak toho, co se po mně vyžaduje? Volba je pouze na vás a v experimentování se meze nekladou.

Pokud titul The Stanley Parable neznáte, a ještě jste ani neměli tu čest prozkoumat jeho vody, STOP! NEČTĚTE DÁL TUTO RECENZI! Už samotné obrázky fungují jako částečný spoiler, a i když jsem se v textu snažila vyvarovat prozrazujících detailů, stejně na nějaké narazíte. Nekazte si tuto příležitost se na hru podívat nejprve sami, objevit její skryté kouzlo, excelentní humor a vyslechnout si pár poznámek, které možná zabolí vaše ego. Až poté se vraťte a dočtěte zbývající řádky. V opačném případě jste byli varováni a můžete si za to sami.

Abyste to měli jednodušší, přesně vám označím, kde máte po návratu začít. 

HALÓ, PŘESNĚ TADY JSTE NAPOSLEDY SKONČILI VE ČTENÍ! 

Ne, teď vážně a opravdu vážně, nečtěte dál, pokud jste hru sami ještě nehráli. NEDĚLEJTE TO!

Fajn, jak chcete! Mně je to vlastně jedno, že si hru vyspoilerujete. Jen mi pak nechoďte brečet na rameno, že jste si zkazili celý zážitek, vy nevděčníci! Člověk se vás tady snaží varovat, a vy stejně neposlechnete. Vaše překotná snaha dokázat, že máte svá rozhodnutí pevně pod kontrolou a nemusíte nikoho poslouchat, vás dovedla až sem. Gratuluji.

V této hře se nemluvně batolí doleva vstříc nebezpečí

Hra The Stanley Parable je na první pohled poměrně přímočará. Jde o takzvaný walking simulátor a po vás jakožto hráčích se bude vyžadovat pouze pohyb tam, kam se vám zrovna zachce nebo kam dostanete přístup. Nečekejte akční honičky, logické hádanky, krvavé přestřelky ani feedění na botu. Celou hrou vás bude doprovázet hlas vypravěče, který vám udává instrukce a zároveň reaguje na to, zdali je splníte, či nikoliv. A právě zde přichází ona zamotanost titulu.

Hra samotná společně s vypravěčem reagují na každou vaši volbu, z čehož vždy vyplyne zcela nová situace. The Stanley Parable má neskutečně mnoho konců. Některé zvládnete pokořit do pár vteřin, jiné budou vyžadovat delší cestu, ale ani jeden není úplně totožný s tím předešlým. Ať už skončíte rozplácnutý na chodníku, ztracený v temnotě či se rozhodnete zbytek svých dní strávit zavřený v úklidovém kumbále, jakmile vypravěči dojde trpělivost, nejenže vám s grácií vynadá, ale vrátí vás zpět do kanceláře č. 427, tedy na začátek, a vše může začít nanovo. Hratelnost spočívá v tom, že se stále vracíte na startovní čáru, zkoušíte jiné volby a hledáte způsoby, jak vypravěče naštvat.

Prosím, zemřete

The Stanley Parable: Ultra Deluxe oproti původní verzi z roku 2013 přidává kromě značně vylepšené grafiky i nový obsah. Ten ovšem nedostanete hned jen tak zadarmo… co jste si jako mysleli? Protože je autorům jasné, že hodně hráčů tento titul poprvé zakusí až nyní, k novinkám se dostanete později, kdy narazíte na dveře vedoucí do Narnie… tedy k novému obsahu. Ten rozšiřuje staré konce a volby, ale přidává i zcela nové… a hlavně kbelík! Z velké části ovšem budete procházet těmi povědomými a stejnými místnostmi, které znáte už z první verze. Teď mi až došlo, že je tomu už devět let, co Stanleyho známe. Ten čas tak letí!

K objevení celého obsahu vám postačí cca méně než deset hodin, což není vůbec špatné. Největším klenotem hry je cynický vypravěč, který se nebude zdráhat zabíhat do filozofických, morálních i mravních témat a narážet také na herní průmysl, hráčská očekávání a na titul samotný. Budete-li následovat jeho pokyny, budete nejprve hodný chlapec a posléze nudný mazánek, jehož práce na něj neklade žádné nároky a každé tlačítko, které zmáčkne, slouží jako připomínka, jak bezvýznamná je jeho samotná existence. V opačném případě vytáhne z rukávu naštvané hlášky, vynadá vám do všech blbečků a pošlape všechny sny. Abyste si však jeho monology patřičně užili, je třeba mít dobrou znalost anglického jazyka.Výborně, právě jste dočetli tuto zcela pozoruhodně nic moc neříkající recenzi a vyspoilerovali si několik informací. Doufám, že jste spokojeni. A teď si koukejte jít zahrát The Stanley Parable sami!Upozorňovat, že následující obrázky zahrnují spoilery nového obsahu nejspíše nemá smysl, protože vy se na ně stejně podíváte, že?

The Stanley Parable: Ultra Deluxe je jednoduše hra, která by měla být u vstupního testu na hráčský průkaz. Dokud ji sami nezapnete, nepročítejte recenze ani nesledujte gameplaye. VÁŽNĚ TO NEDĚLEJTE! Nebojte se ponořit do pokročilého absurdna společně s příjemně urážejícím humorem výborně cynického vypravěče. Vysoké hodnocení uděluji proto, protože prostě můžu!

Klady
 • vylepšená vizuální stránka
 • extrémně vtipný humor
 • skvěle ztvárněná role vypravěče
 • chytré recyklování starého obsahu
 • kbelík
Zápory
 • znalost cizího jazyka
Platforma PC
 • Datum vydání 27.04.2022
 • 0.0

  Doporučujeme

  Nikola Erlebachová

  Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.