Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands - Cover

Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands – nandejte to kartelům

12. 5. 2022
Zdroj náhledu: igdb.com

Léta Páně 2017 společnost Ubisoft vypustila do světa Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands – taktickou open world akční hru z pohledu třetí (a občas i první) osoby, v níž si to můžete takříkajíc rozdat s jedním obrovským drogovým kartelem, který fakticky ovládá fiktivní Bolívii. A komu není dvanáct nebo není nekulturní, ten moc dobře ví, že do Bolívie zdrhli Butch Cassidy a Sundance Kid, takže všechno vypadalo sakra dobře.

Sicario 3: Massacre

Prostředí drogových kartelů je velmi zajímavé, což dokládá úspěch série Narcos nebo zmíněného Sicaria. Za projektem však musí stát silný příběh, výborné technické zpracování a motivace pro hráče jít dál až na vrchol pomyslného potravního řetězce. Kdyby totiž jen téma samotné stačilo, vzpomínali bychom na El Matador nebo Call of Juarez: The Cartel přece jenom o něco radši. Wildlands na to jdou chytře a to říkám jako člověk, který jim věnoval 200 hodin na Xboxu, jen aby si je teď koupil ve slevě na Steamu. Sakra jo.

Tunel Blanka?

Ale kdeže, Santa Blanca. Drsný kartel, který ovládl Bolívii, přičemž uzavřel smlouvu s místní vojenskou policií (nebo tak něčím) a zásobuje svět vším, s čím jen kartel plný ultradrsných sicarios podnikat může. Máme tu hlavního bosse a pak velitele jednotlivých odvětví byznysu, jako je pašování, výroba, bezpečnost, a podobně, kterým se zodpovídají jednotliví buchoni, tedy lokální velitelé. Mapu tak vidíte rozdělenou na jednotlivé oblasti, které spravuje konkrétní buchon. Bolívie má také své hnutí odporu, jehož členové vám výměnou za službičky ulehčují život. Prakticky hned se můžete po mapě rozeběhnout, kam jen chcete, ale doporučuji obezřetnost a sledovat nápovědu v podobě stupnice lebek jedna až pět. Není tu pro parádu. S tím souvisí prvek levelování, který je zakomponován docela originálně a neruší.

Zdroj: igdb.com

RPG střílečka?

No, ne úplně. Není to Fallout, ale k dispozici je strom dovedností, ve kterém můžete vylepšovat určité aspekty výzbroje, postavy, týmu nebo ultimátního pomocníka v podobě plně řiditelného dronu. K zakoupení daného vylepšení, jako je schopnost déle běžet, větší poškození vozidel nebo třeba delší dosah dronu, je potřeba mít příslušný počet dovednostních bodů, které se dají najít nebo získat za postup ve hře, a zároveň příslušných zdrojů, které se dělí do čtyř podkategorií. Zdroje musíte rovněž sbírat, získávat jako odměnu nebo krást kartelu. Kartel totiž po Bolívii převáží značné množství materiálů v podobě konvojů nebo leteckých transportů.

M4, MP5… a?

Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands obsahuje velmi rozsáhlou a rozmanitou kolekci zbraní, které vám ve vašem boji budou k ruce. Opět můžete další nacházet v bednách rozesetých po zemi, dostávat formou odměny od autorů (zejména za vlastnictví her od Ubisoftu), odemykat v obchodě za odměny získané plněním výzev nebo zakoupit prostřednictvím mikrotransakcí, což je tu systém opravdu promáklý (povzdech). Stejně tak k nim můžete shánět různé doplňky a vylepšení, které mění jejich statistiky přesně podle potřeb vašeho herního stylu. Poměrně realisticky totiž u sebe vaše postava může mít dvě hlavní a jednu záložní zbraň. Většinou tak skončíte u komba samopal/kulomet v jednom slotu a sniperka ve druhém. Bohužel se zbraněmi se pojí i jeden nešvar. Hra totiž ukazuje celý strom zamčených zbraní, a vy tak můžete smutně koukat. V obchodě totiž žádné slevové tornádo jako na Steamu nebo v bazarových obchodech pro konzole neexistuje, takže můžete utratit tisíce za doplňky do hry za deset éček (která nová stála šedesát), což je prostě systém, který mi nevyhovuje.

Zdroj: igdb.com

Šlapu, šlapu…

Jelikož narco Bolívie má solidní rozlohu, výbojáři na šetření podrážek přichystali solidní nálož vozidel, která jsou vám k dispozici. Ve stylu GTA je jich všude spousta, přičemž všechna můžete řídit, kormidlovat či pilotovat. A věřte, že takové obrněné vozidlo ukradené vládním složkám, které je vybavené rotačním kulometem, či bojový vrtulník se dvěma kulomety dokáže třeba zmíněné přepady konvojů se zdroji zatraceně ulehčit. O zahájení útoku, případně jeho ukončení, rozhodujete vy. Kromě vozidel je také možnost rychlého cestování mezi úkryty, které pro vás rebelové připravili.

Technická stránka pudla

No, na rovinu, je to slušné, ale o to více bugy bolí. Na Xboxu se mi stalo, že se hra sama od sebe přepnula do staršího savu a já tak přišel nejen o postup v poměrně dlouhé a frustrující misi, ale i o odměny za její dokončení. To naštvalo, ale na PC se mi stal ještě jeden otravnější, kdy se po dokončení jedné z bočních misí bugnul UI parťák a začal donekonečna opakovat jednu větu. Super zprávou je, že Ubisoft o této chybě ví a řeší ji. Od roku 2019. Nevyřešil. Vedle toho občasné doskakování objektů, levitace předmětů či sebevražedné sklony všech, pokud jde o vlak (vlak je schopen vyřešit celý váš tým najednou, neboť borci nechápou, že rosa na kolejích se před pendolinem nohama prostě nestírá), působí docela úsměvně. O trochu víc mi vadí, že mnohdy se na stejná místa vracíte s jiným úkolem, a dobývat třikrát stejnou základnu prostě trochu štve. Zároveň jsem si vzpomněl na Far Cry 2 a otravný respawn nepřátel na dobyté základně, jen se od ní vzdálíte.

Zdroj: igdb.com

Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands je skvělá akční hra na zajímavé téma, v super prostředí s hezkou grafikou, s dobrou cenou v akci, vymazleným příběhem a několika otravnými bugy, korunovaná mikrotransakcemi. Já jí to odpustil a vy to za těch deset éček udělejte taky.


Recenzi pro Gaming Professors napsal Vladimír Klosse.

Klady
 • příběh
 • prostředí
 • rozmanitost zbraní, doplňků, výzbroje a výstroje
 • vozidla s příjemným jízdním modelem
Zápory
 • bugy
 • mikrotransakce
 • po čase repetitivnost
Platforma PC
 • Datum vydání 03.02.2017
 • 0.0

  Doporučujeme

  Gaming Professors

  Externí redaktoři nám občas podají pomocnou ruku. Každý se svou specializací zaměřuje na jiné typy her a dohromady tak pokrývají širokou škálu herních žánrů. Přidat se můžeš i ty!

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.