TramSim - náhledovka

TramSim Vienna– řidičem tramvaje ve Vídni

16. 5. 2021
 

Po krátkém čase tu máme další simulátor, který patří pod vydavatelské studio Aerosoft. Dnes se pro změnu podíváme na hru, která v herním světě nemá přílišnou konkurenci. Po jízdě v kamionu a autobusu usedneme za volant městské tramvaje ve hře TramSim Vienna  od vývojářského studia ViewApp a zjistíme, co takový život řidiče tramvajové linky obnáší a zda se tento netradiční simulátor povedl.

Nádherné prostředí rakouské Vídně

Co už na úvod recenze musíme vyzdvihnout, je prostředí, v němž se TramSim Vienna odehrává. Vývojáři vzali všechnu odvahu do hrsti a rozhodli se do hry umístit jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Vídeň je opravdu nádherná metropole a pokud jste neměli tu čest ji navštívit, měli byste tento rest co nejdříve napravit. Stejně nádherně je rakouské hlavní město zpracováno ve hře. Pokud tedy toužíte v současné době alespoň po virtuální prohlídce, TramSim Vienna vám tuto jedinečnou možnost zprostředkuje. Po vizuální stránce titul nabízí opravdu skvělou podívanou a za všechny hry pod hlavičkou Aerosofu, co jsme v naší redakci měli možnost vyzkoušet, je tahle nejkrásnější. Není zde nouze o detaily a nechybí ani zpracování vídeňských ulic podle reality. Vývojáři z ViewApp odvedli slušnou práci a za velmi kvalitní a autentické zpracování Vídně musíme smeknout kloboukem. To vše si navíc můžete užít ve virtuální realitě, jelikož titul nabízí podporu VR.

Nádherná grafika však s sebou nese i jedno velké úskalí, kterým je poměrně vysoká hardwarová náročnost. Jako minimální požadavky na grafickou kartu uvádí vývojáři GTX 1050Ti, případně RX 550, ovšem uvedené požadavky bych bral s velmi velkou rezervou, jelikož i s kartou, jež je o několik tříd výše, hra nepoběží ani na Full HD rozlišení plynule a velmi často se dočkáte propadu snímků. Vám tak nezbude nic jiného, než se začít šťourat v grafickém nastavení. Velkým problémem jsou zde především stíny a většinu problémů s optimalizací vyřešíte jejich snížením na nejnižší možnou úroveň. I přesto by však bylo dobré na optimalizaci ještě více zapracovat, jelikož existuje mnoho graficky stejně kvalitních her, které běží o poznání lépe.

Tramvaje nabídnou nezapomenutelný zážitek

Kromě dobře vypadající vizuální stránky je silným aspektem i zpracování samotných tramvají, jež také vychází z reálných předloh. Tramvaje jsou vyladěny do sebemenšího detailu a s pohledu řidiče budete velmi mile překvapeni. Pro začátek vyzdvihneme ovládací panel tramvaje. Každé tlačítko má zde svoji funkci a je plně funkční. Nechybí tlačítko pro blinkry, ovládání dveří či nastavení maximální rychlosti. Tlačítka plní svoji funkci na výbornou, a tak je možné celou trasu odjezdit jen pomocí ovládacího panelu bez nutnosti použití klávesnice. Pokud se však rozhodnete ovládat tramvaj klasickým způsobem pomocí klávesnice, velmi doporučujeme si rozložení kláves přenastavit. Výchozí nastavení od vývojářů působí zvláštně a zrychlení pomocí klávesy Q či brzdění pomocí A jsem zde nepochopil. Autenticitu rakouského prostředí znázorňují i všudypřítomné popisky kompletně v Němčině. Angličtinu, ani jiné jazyky zde nenajdete, což může být v začátcích problém pro pochopení, co každé tlačítko dělá a k čemu slouží.

Výbornou známku musíme udělit i za zpracování vnitřku tramvaje, který též nevyčnívá z řady reálných strojů. Jsou zde umístěný různé varovné cedule, záchranné brzdy, madla pro stojící cestující, úložný prostor či všelijaká tlačítka, páky určené pro manuální ovládání dveří apod. Suma sumárum, jízda tramvají je v TramSim Vienna nezapomenutelným zážitkem a určitá odlišnost od jiných simulátorů se zde nedá zapřít. Malou vadou na kráse je prozatímní počet tramvají ve hře. V současné době zde najdeme pouze 2 stroje, což je u hry za bezmála 35 eur bezedně málo. Rozšíření vozového parku je možné zakoupením DLC Type ULF za dalších skoro 13 eur. Osobně ale musím říct, že tento přístup se mi od WievApp a Aerosoftu nelíbí a nové tramvaje, jež jsou obsaženy v tomhle DLC, by měly být k dispozici zdarma již v základní hře, zvlášt pokud i za ni vývojáři chtějí takovou částku. Pevně věřím, že se někdo v těchto společnostech chytne za hlavu a umístí do základní hry další tramvaje bez nutnosti zakoupení DLC, jelikož současný počet je za takové peníze strašně malý.

Kampaň nenabídne nic světoborného

Samotná kampaň v TramSim Vienna není nijak extra složitěji zpracovaná a prakticky si zde můžete nastavit jen pár možností. Stylem se titul velmi podobá nedávno recenzovanému The Bus. Na výběr dostanete nastavení denní doby, ročního období nebo jakým strojem chcete vaši linku projet. Dále si zvolíte, zda budete dodržovat jízdní řád, či je vám milejší volnější jízda. Jako poslední možností je nastavení automatického či manuálního startu tramvaje a velmi zajímavou možností je volba covid módu, který je inspirovaný současnou situací. kdy je nutné nosit v prostředcích městské hromadné dopravy ochranné pomůcky. Pokud jej zapnete, cestující venku budou mít na sobě roušky, přičemž je budou muset nosit i v tramvaji. Je to zjevně celkem zbytečný mód v době, kdy by hra chtěla spíše více vylepšit, ale dejme tomu, že to někdo z hráčů může ocenit. Já osobně v tom však žádnou smysluplnost a užitečnost nevidím.

Když už jsme zase načali to vylepšování hry, přidání obsahu by uvítala i samotná kampaň. V současné době můžete ve hře projet jen jednu jedinou linku, což je opět bezedně málo. Tu sice můžete projet tam a zpět, ovšem pochybuji, že vás bude projíždění jedné a té samé linky bavit neustále dokola. Bohužel i v tomto ohledu musíme zmínit cenovku, za jakou se titul prodává. Abych však jenom nekritizoval, objevily se spekulace, že by koncem května 2021 měla přijít aktualizace, jež do hry přidá další linku, což pokud by byla pravda, nám může nastínit, že i přes absenci předběžného přístupu vývojáři plánují hru ještě rozšiřovat. V takovém případě by tak mohli do hry přibýt i další tramvaje a mnoho dalšího. Inu, uvidíme.

Na závěr naší recenze je nutné ještě zmínit občasné bugy, jako je zaseknutí cestujícího ve dveřích či vjetí auta do vaší cesty a následné kolize. Tyto problémy se naštěstí dějí jen zřídka a mají minimální vliv na samotnou hratelnost.

Pokud hledáte netradiční simulátor a nebaví vás neustálá jízda kamionem či autobusem, mohl by být titul TramSim Vienna přesně pro vás. Hra nabízí reálně a do detailu zpracované rakouské hlavní město. Pochválit musíme též velmi dobře a autenticky vypadající tramvaje, jež z jízdy dělají opravdu jedinečný a nezapomenutelný zážitek, a podporu virtuální reality. Co titul shazuje, je především málo obsahu, který neospravedlňuje docela vysokou cenovku 35 eur. Zde by však velmi brzy mohlo dojít k nápravě. Zmínit musíme i občasné bugy a trochu vyšší hardwarové nároky. I přesto se jedná o výbornou hru, která nabízí určité kouzlo a mnoho fanoušků si jistě najde.

Klady
 • do detailu zpracované hlavní město Rakouska
 • kvalitně zpracování městských tramvají
 • podpora virtuální reality
 • jedinečný zážitek
Zápory
 • prozatím málo obsahu vzhledem k cenovce
 • vyšší hardwarová náročnost
 • občasné bugy
Platforma PC
 • Datum vydání 29.10.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Stanislav Hřiba

  Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.