Truck Driver - řeka

Truck Driver – další nekvalitní kamionová hra nejen pro konzole

9. 1. 2022
 

Prozatímní absence českých her Euro Truck Simulator 2 a American Truck Simulator na konzolích otevírá cestu jiným vývojářským studiím, která se snaží se svými kamiony na zmíněných platformách prosadit. Bohužel, jak je již dlouhodobě i z mé zkušenosti známo, tyto pokusy většinou nedopadají úplně nejlíp. O tom jsme se mohli přesvědčit například ve hře On The Road: Truck Simulator, kterou jsme v naší redakci recenzovali. Dnes se podíváme na další podobný titul, konkrétně jsme měli tu čest vyzkoušet Truck Driver od vývojářského studia SOEDESCO. Po přibližně deseti hodinách hraní musím říct, že ve mně zůstala snad ještě větší pachuť než právě po zmíněném On The Road: Truck Simulator. Více vám poví naše dnešní recenze.

Jediný právoplatný dědic

Že se Truck Driver snaží od zmíněných her v něčem odlišit, si všimnete již na začátku. Hra vám začne vyprávět příběh o tom, jak jste po svém otci zdědili kamion, načež se přestěhujete do jiného města. Tam začíná vaše slibná kariéra řidiče kamionu, kterého budou všichni milovat. Podobného duchu vyprávění se pak dočkáte i při samotném plnění zakázek, které zde funguje na principu misí. Po každé nově zvolené misi vám váš společník poví kousek svého příběhu a proč zrovna tento náklad musíte převézt tam, kam musíte. Do toho občas pokonverzujete i o pár osobních záležitostech a vybudujete si kamarádský vztah, díky němuž i později získáte za převoz zakázek o pár drobných víc, než byste dostali normálně. Samotný příběh je ovšem ve hře úplně zbytečný, nezajímavý, a po pár odjetých zakázkách jsem ho již úspěšně ignoroval a konverzaci přeskakoval – díky bohu za klávesu X. Pokud ovšem by vás z nějakého důvodu zdejší konverzace zajímaly, Truck Driver vám nabídne kompletní titulkovou lokalizaci v českém jazyce.

Ve hře se nachází celkem šest společníků, kteří vám zadají dohromady bezmála padesát hlavních misí. Po splnění všech pak u každého najdete také tzv. vedlejší, které můžete plnit v podstatě donekonečna. Náplň samotných misí je pak v obou případech podobná, a to dovézt náklad z bodu A do bodu B. Malým rozdílem je občas jen to, že v jedné misi převážíte více nákladů po sobě nebo máte na dokončení časový limit, který ale trpí značnou rezervou, takže se v podstatě nemůže stát, že byste daný náklad nestihli převézt včas.

Tohle proboha ne!

Budu se snažit v této kapitole držet zkrátka a moc se nenaštvat, což se mi zvláště u špatných her moc nedaří. Přišel totiž čas si shrnout Truck Driver po stránce hratelnosti a ta je slušně řečeno katastrofální. Od tohoto titulu nečekejte žádnou, byť drobnou, špetku simulace. Jedná se o čistokrevnou arkádu, což by ovšem nemuselo být zase až tak špatně, když by si vývojáři s celkovým ovládáním alespoň trochu pohráli. S vaším tahačem si můžete po místních komunikacích jezdit jak je libo, jelikož i v 90kilometrové rychlosti dokážete zabrzdit prakticky na místě, a dokonce vjet do zatáčky bez nějakého tvrdého brzdění. Nejvíce si tohoto efektu všimnete na okolních autech, která i do té nejstrmější zatáčky vjedou bez sebemenšího zpomalení. Navíc je celkem jedno, jakou rychlostí po mapě jedete, při jejím překročení ve městě nebo i mimo něj vám nehrozí žádný postih, a to ani v případě nárazu do okolních aut. Jedinou pokutu za celou dobu hraní jsem dostal jen při jízdě na červenou.

Tímto bodem se dostáváme k dalšímu výraznému nedostatku, a to k samotné herní mapě a její velikosti. Když se řekne řidič kamionu, alespoň tedy já si představím hlavně dlouhé únavné trasy s několika přestávkami za celou dobu jízdy. Truck Driver mi nic takového nenabídnul a cesta z jednoho konce na druhý mi trvala jen zhruba deset minut, ano, slyšíte správně, DESET minut, tedy přibližně asi osm kilometrů. To samozřejmě za předpokladu, že budete dodržovat předepsanou rychlost a všechna pravidla běžného silničního provozu, což jsme si řekli, že hra žádným způsobem krom semaforů netrestá. Celková délka na mě zapůsobila, jako bych z naší vesnice jel do sousední a zpět. K tomu si přičtěte, že svět není bůhvíjak zajímavý a pestrý, na rozdíl od českého konkurenta. Chápu, že SCS Software o své hry pečuje již dlouhá léta, ovšem Truck Driver se nachází na absolutním podprůměru a i za výrazně kratší dobu vývoje lze vytvořit mnohem větší a bohatší svět. Ostatně nic nebránilo vývojářům hru odložit a přijít s podstatně lepším výsledkem o rok později.

ikterak lépe nepůsobil ani dříve recenzovaný On The Road: Truck Simulator, ovšem tam jsem měl alespoň částečný pocit, že se skutečně nacházím v kamionu, a cesty z bodu A do bodu B trvaly výrazně déle. Na závěr této kapitoly zmíním i možnost kupování a vylepšování tahačů. Této možnosti jsem ale nevyužil a vzhledem k zmíněným nedostatkům to ani nebylo potřeba. Tahače ve hře navíc nejsou licencované, což by mi taky až tak nevadilo, kdyby celkové zpracování bylo o mnoho lepší. Ani tahače totiž nevypadají bůhvíjak vábně, jeden zní jako druhý, a pocit čistokrevné arkádovosti to jenom více prohlubuje.

Průměrné vizuální zpracování a mnoho dalších chyb

Ve zkratce už pouze shrnu celkové vizuální zpracování, které je, jak už jsem výše načrtl, slabě průměrné, až podprůměrné. Textury jsou v některých situacích rozmazané, nechybí jejich doskakování, a ani vyšvihnutí na nejvyšší detaily tomu moc nepomáhá. Divně působí také déšť, který především v pohledu z první osoby je kostičkovaný, bez detailů a prostě hnusný. Alespoň malou pozitivní věcí na tomto celém je, že hra běží celkem plynule a s vypnutým omezovačem snímků přesáhly hodnoty i 120 fps.

Truck Driver asi není potřeba více popisovat. Z naší recenze je snad všem jasné, že za konkurencí tento titul výrazně zaostává a jedinou možností, kde může nějak uspět, jsou konzole, kde bohužel stále absentují hry od českého studia SCS Software. Bohužel, dokud se v tomto ohledu něco nezmění, pravděpodobně se zmetků, které se snaží parazitovat na úspěchu tuzemského studia, jen tak lehce nezbavíme, což je rozhodně velká škoda. Věřím totiž, že by SCS Software slavil i na konzolích obrovský úspěch, jelikož Euro Truck Simulator 2 a American Truck Simulator se těší stále větší a větší oblibě hráčů po celém světě.

Truck Driver není bohužel dobrou hrou a jedinou možností, jak tohle změnit, je jeho kompletní přepracování. To se ovšem podle mého názoru nestane, a to i proto, že vývojáři již pracují na rozšíření mapy, které počítám, že bude placené. Pokud hledáte na konzole alespoň trošku průměrný kamionový simulátor, zvolte spíše On The Road: Truck Simulator, který osobně považuji za menší zlo než tohle. Ve své podstatě totiž není kvalitní ani jeden z nich. V případě počítačových hráčů není potřeba o koupi uvažovat vůbec.

Klady
  • alespoň pokus o odlišení se od konkurence díky příběhu
  • slušná optimalizace
  • hra je dostupná na konzole
Zápory
  • celkově podprůměrné zpracování
  • malý herní svět
  • divné řízení tahače a chování aut
  • chybí jakákoliv motivace hrát dál
Platforma PC
  • Datum vydání 27.05.2021
  • 0.0

    Nedoporučujeme

    Stanislav Hřiba

    Hraní se věnuje asi 13 let. Jeho první hry byly Counter-Strike 1.6 a série Hitman. V současnosti hraje hlavně simulátory a závodní hry, ale neodolá občas taky nějaké střílečce nebo kvalitnímu RPG. Nemá rád strategie nebo kontroverzní hry s erotikou. Většinu času hraje na PC, občas zapne i nějakou exkluzivitu na Switchi. Přispíval by rád články a recenzemi právě se závodní či simulátorovou tematikou.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.