TSIOQUE – trošku jiná pohádka

Sdílet
Sdílet
Sdílet
Tsioque (vyslovuje se „chiock“) je roztomilá a hravá point-and-click adventura, která je ručně animovaná ve 2D a vyrobená snímek po snímku. Rozhodně se připravte na živý příběh, u kterého se nebudete nudit, protože ten rozhodně není jen nudnou point-and-click záležitostí. Čeká vás sbírání předmětů, řešení hádanek a vyhýbání se strážím, to vše, abyste se dostali z vězení, kde vás uvěznil zlý čaroděj. Musíte se totiž pokusit překazit zlou magii, jež se mezitím šíří hradem jako nějaká zlá nemoc.

Pohádka začíná

Jako každá správná pohádka i Tsioque začíná otevřením a vyprávěním příběhu z pohádkové knihy. Zatímco na obrazovce hráč vidí příběh, který je v knížce zaznamenán, vypravěč, provázející celou hrou, ho s ním mezitím seznamuje. Tato pohádka se točí kolem mladé princezny Tsioque. Tsioque je uvězněna v zámku, který přepadl zlý čaroděj, zatímco se její matka královna vydala do bitvy. Na hrad padne temnota a místa pro princeznu dříve známá se proměňují v nebezpečná a smrtící, plná různých pastí a překvapení. Budete muset uniknout z hradu dříve, než kouzlo seslané zlým čarodějem spustí události, které už nikdo nezmění. Ani princezna Tsioque.

Víc než jen point-and-click

Mohlo by se zdát, že hra je přímočarou point-and-click záležitostí, ale opak je pravdou. Tsioque je okořeněna přidáním akčních sekvencí, jež připomínají hry jako Dragon´s Lair. Nejsou to nutně události, které musíte splnit rychle v quick-time eventu, ale myšlenka je stejná. V určitých fázích hry se spustí sled animovaných událostí a vy máte jen pár okamžiků na to, abyste použili předmět, manipulovali s prostředím nebo odsunuli Tsioque z cesty, než sekvence skončí. Pokud se spletete, nezoufejte. Scéna se bude opakovat, dokud ji nevyřešíte správně.
Zbytek hry se skládá ze standardních hádanek žánru point.and-click adventur, s několika neobvyklými úkoly. Těmi jsou například šití nebo alchymie. Z velké části jsou hádanky dobře vyvážené a úspěšně jsou nakombinovány s akcí.

Kdo je to Tsioque?

Tsioque je bohužel nevyvinutá postava. Hráč se o ní dozví, že je předčasně vyspělé dítě, ale o její osobnosti už nic dalšího nevíme. Nikdo z autorů jí nevěnoval čas, aby nám přiblížil její postavu, jež by byla nějakým způsobem výrazná, emoční či by měla kousek vlastní osobnosti. Z Tsioque se tak stává jen dobře nakreslená loutka, která reaguje na vaše klikání myši. I když na tom není nic špatného, jako hráč se jen těžko spojíte s postavou Tsioque nebo s jejím utrpením na emocionální úrovni.

Každá pohádka má vypravěče

Vyprávění je z velké části beze slov. Určitými úseky nás bude sice provázet vypravěč této pohádky, chtělo by to ale možná i menší dabing postav. Nepočítám nějaké divné skřeky mezi vojáky zlého čaroděje. Herní svět není nijak rozlehlý – hráč se tedy bude muset připravit, že některá místa musí navštívit i několikrát, ať už kvůli vyřešení hádanky, nebo aby našel pokračování příběhu. Ne vždy je tu jasné, kde a jak máte pokračovat, hra vám nedá ani nápovědu. Chvílemi se tak z toho stává doslova jen click adventura. Klikáte na vše a doufáte, že vás něco navede dál.
V této hře o Tsioque najdete i vtipné odkazy na jiné pohádky, jako třeba na Šípkovou Růženku, když jste nuceni sešít kouzelný váček. Naleznete v místnosti vřeteno, o které se Růženka píchla a usnula. Co se stane, pokud se ho Tsioque dotkne? To vám samozřejmě neprozradím, na to si hru zahrajte. Nebo tu potkáte kouzelnou vílu kmotřičku a já vám mohu slíbit, že je asi stejně hodná jako Dobrá víla ve Shrekovi.
Tsioque a kouzelné vřeteno

Co rámeček, to mistrovské dílo

Hra je neskutečně zábavná a budete se u ní neskutečně bavit. Hvězdou show nemusí být nutně titulní postava Tsioque nebo její věčně naštvaný vzhled, spíš jde o fantastické vizuální prvky. Umění, design postav a animace jsou mimořádně dobře provedené a je radost se na ně dívat. Po dohrání hry je vám jasné, že OhNoo Studio and Smile má neskutečně talentované umělce.

Hudební doprovod…

S tak velkým zaměřením na uměleckou stránku hry je trochu zklamáním, že zvuk a hudba nejsou na stejné úrovni. Zvukové efekty tu sice jsou, ale minimální a opakují se. Nijak vás sice nerozptylují, avšak tento krásný fantasy svět zrovna neoživují. Hudba také neruší, ale vůbec si už nevybavuji, jak zněla. Musím říct, že zvuk i hudba jsou v pořádku, bohužel nejsou tak nezapomenutelné jako vizuální stránka hry.
GP uvozovky

Tsioque je vtipná, trošku vážná point-and-click adventura s prvky „staré školy“. Je krásně vizuálně zpracovaná a má příběh, který vyvrcholí překvapivým koncem. OhNoo Studio totiž umí dělat skvělé věci, které se na první pohled tváří jinak, než jaké jsou doopravdy.

Klady

grafické zpracování
humor
prostředí
originalita
nečekaný závěr

Zápory

nedodělaná osobnost Tsioque
nejasně označené, co máte zrovna dělat
krátká hra (cca tři hodiny)
0

Doporučujeme

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn