Ultimate Zombie Defense intro

Ultimate Zombie Defense – zachraňte svět

19. 8. 2021
Zdroj náhledu: igdb.com

Zombie, známý také jako nemrtvý nebo oživlá mrtvola. Pojem zombie je odvozen od kultu nebo umění magie voodoo, ve kterém se jedná o plně zotročenou osobu, nejčastěji pod vlivem návykových látek, která plní příkazy jiného člověka. Co kdyby se však naplnil jeden z černých hollywoodských scénářů a stalo se, že by nemrtví začali útočit ve městech? Přesně s takovým námětem totiž pracuje hra Ultimate Zombie Defense.

Smrtelná epidemie, která přeměnila původní obyvatelstvo

Hra se odehrává v současnosti, kdy na předměstí kdysi klidného města někde v srdci kontinentální Evropy vypukla smrtelná epidemie, která prakticky přeměnila původní obyvatelstvo v děsivé nebezpečné příšery. Vláda se rozhodla město a jeho 250kilometrové území uzavřít ve snaze omezit epidemii. Všechny pokusy se epidemie zbavit však selhaly, a tak se vláda odhodlala k razantnímu činu. Činu, který jednou provždy ukončí utrpení znetvořených obyvatel a zároveň „usekne hadovi hlavu“, tedy vyčistí samotné nitro původu epidemie.

Ultimate Zombie Defense je tower defense střílečka z pohledu seshora, nebo spíše z izometrického pohledu. Hru můžete hrát buď sólo, anebo s partou tří kamarádů. Kompletní tým jsou tedy čtyři hráči.

Vy, případně i vaši přátelé, se ujmete role jednoho z osmi příslušníků speciálních vojenských sil a budete se snažit zabránit postupu hord zmutovaných zombies a zvrátit tak apokalypsu.

Děj tedy není nijak hluboký nebo originální, v tomto ohledu se jedná o dnes již všední klasiku her žánru tower defense.

Ultimate Zombie Defense mall

Ultimate Zombie Defense a kombinace střílečky s budováním opěrného bodu

Jedním z faktorů, na které se hra soustředí, je rozmístění obranných prostředků, kterými si můžete pomoci proti stále silnějším a silnějším hordám (vlnám) nepřátel. V závislosti na výběru zvolené mapy, které jsou tři základní a jedna z DLC, se na vás nepřátelé hrnou buď ze všech stran, nebo, v případě mapy Most, z obou stran mostu. V tomto ohledu funguje hra velmi svěže. Na obranu máte klasický ostnatý drát, miny, výbušné barely, elektrická pole nebo třeba i velký rotační kulomet, který můžete ovládat s vaším vojákem, případně i automatické věže s těžkými kulomety.

Každý tento obranný prvek má však svoji cenu. Ostnatý drát, který nepřátele jen zpomalí, samozřejmě stojí méně než automatická věž nebo laserový plot. Na rozmístění těchto obranných mechanismů pak máte přidělené území opět v závislosti na mapě, kterou jste si zvolili na začátku hry.

Prostředky na tyto obranné prvky získáváte zabíjením monster. Je však nutné mít na paměti, že tyto finance jsou společné jak pro obranné tower mechanismy, tak i pro nákup v obchodu, kde si kupujete vybavení a zbraně.

Ultimate Zombie Defense tier

Výběr postavy a schopností

Hra celkem elegantně kombinuje možnost vybrat si z osmi postav, které se dělí na čtyři specializace. Každá specializace má svůj vlastní skill tree, tedy strom schopností. Tyto skilly jsou pasivní atributy, které procentuálně vylepšují schopnosti vaší postavy.

První specializací je Heavy, tedy voják. Jeho strom schopností je nabízí například vylepšení rychlosti přebíjení zbraní, silnější poškození s puškami, brokovnicemi, samopaly apod.

Je zde přítomen i Medic, který je zaměřen hlavně na léčení. Jeho atributy jsou například doplnění zdraví po zabití zombíka nebo ošetření spoluhráče.

Dále tu máme Specialistu, který se soustředí (překvapivě) na speciální zbraně, tedy rotační kulomet, plamenomet, granátomet nebo RPG. Může tak zesílit účinnost těchto zbraní, rozšířit rozsah nebo plošné poškození, případně se s nimi může i rychleji pohybovat.

Poslední v řadě je pak Inženýr. Tento voják se zaměřuje na stavbu obranných prostředků. Obranné mechanismy vydrží déle, automatické věže působí více poškození, anebo bude kolem inženýra létat malý dron, který bude útočit na nejbližší nepřátele.

Každá postava má navíc rozdílný vzhled a v týmu se nacházejí i ženy.

Ultimate Zombie Defense skills

Je libo rotační kulomet, plamenomet, nebo brokovnice?

Jak jsem již uvedl výše, ve hře je mnoho druhů zbraní. Nechybí tak pistole, brokovnice, samopaly, útočné pušky, sniperka nebo již zmíněný plamenomet, rotační kulomet atd.

Tyto věci si kupujete na konci každé vlny za vydělané peníze, ty získáváte za zabíjení zombies.

Zbraně můžete vylepšovat do různých tierů. Nejvyšší jsou pak Epické, které zlepší nejen poškození, ale také přesnost, rychlost střelby atd. Tyto upgrady jsou však velmi drahé a kolikrát budete váhat, zda onu sumu investujete do zbraní, nebo do obranných prostředků, a to hlavně na vyšších vlnách.

Zombíci, co potrápí

Hra funguje na jednoduchém principu a není zde tedy nutnost nějak extra vysoké AI. Nepřátelé na vás prostě nabíhají a snaží se vás třeba zasáhnout končetinou nebo kyselinou, případně zasáhnout chapadlem a přitáhnout do hloučku, kde vás rozsápou.

Na druhou stranu není pak problém nalákat na vaši postavu nepřátele a navést je do min. Ano takto to zní jednoduše, ale ve hře to už tak snadné není. Budete totiž umírat, a to velmi často. S každou vlnou jsou nepřátelé odolnější a agresivnější.

Monstra a zombíci jsou zpracováni velmi povedeně, a to jak po grafické stránce, tak i po technické. Ve hře je dvanáct unikátních příšer a samozřejmě nechybí ani pořádní bossové, kteří jsou už opravdovou výzvou. To platí zejména o hlavním Lordovi, který má několik fází.

Ultimate Zombie Defense boom

Grafika a ozvučení

Ultimate Zombie Defense je po grafické stránce velmi příjemnou hrou. Nejedná se sice o žádnou high-tech grafiku, ze které si sednete na zadek, nicméně v rámci zaměření hry je opravdu povedená. Užijete si gore v podání spousty krve, slizu a vybuchujících nebo hořících těl zombíků. Zároveň i postavy se pohybují celkem věrohodně a stejně působí i používání zbraní.

Je vidět i určité zaměření na detaily a ve 4K, které hra podporuje, vše vypadá velmi svěže.

Po zvukové stránce je hra také velmi vydařená. Potvory vydávají své charakteristické zvuky a zbraně zní také velmi uvěřitelně. Každá z nich navíc zní rozdílně v závislosti na typu zbraně, kalibru a samozřejmě i upgradu. Hrou provází také svižný rychlejší soundtrack.

Hra nemá prakticky žádný konec, a tak jen donekonečna odoláváte silnějším a silnějším vlnám nepřátel. Nicméně na splnění všech achievementů a otevření všech skillů u všech tříd vám při troše šikovnosti budou stačit dvě až tři hodinky.

Ultimate Zombie Defense vhání svěží vítr do herní kategorie Tower Defense. Díky pestré paletě zbraní i obranných mechanismů a zasazení do dnešního světa se jedná o velmi příjemnou hru na odreagování, která vás však v pozdějších vlnách nepřátel pěkně potrápí. Hra je nicméně bez hlubšího náboje a prakticky bez konce, kdy jen přicházejí další a další hordy nepřátel. Počet map je rovněž poměrně malý. Nicméně je základní hra dostupná ze velmi přátelskou cenu 3,99 €, čímž se jedná o velmi dobrý poměr ceny a zábavy.

Klady
 • svižná hratelnost
 • pestrá paleta zbraní
 • široký výběr obranných mechanismů
 • postavy a strom schopností
 • bossové, co potrápí
 • dostatečné množství nepřátel
 • cena
Zápory
 • krátké
 • bez hlubšího příběhu nebo postupu
 • málo map
Platforma PC
 • Datum vydání 08.12.2020
 • 0.0

  Doporučujeme

  Petr Polák

  Hry hraje již přes 25 let, začínal na jednom z prvních NES v České republice. Postupem času se přesunul na PC, kde hraní her naprosto podlehl. Má rád hry všeho druhu, které představují i určitou výzvu. Achievement hunter.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.