Vampire Surivors

Vampire Survivors – extrémně moc muziky za pakatel

30. 8. 2022
Zdroj náhledu: IGDB.com

Nezávislý, nenáročný, RPG, dechberoucí, na nervy jdoucí, rogue-lite, narvaný příšerami, lovci příšer, zbraněmi, kouzly, různými mapami a samozřejmě touhou přežít za každou cenu. Takto jednoduše by se dal popsat velice nenápadný titul Vampire Survivors od Poncle, který se i nyní dá na Steamu zakoupit za 2,39 eur (60 korun). Jak je možné, že taková levná hra zabaví na desítky a desítky hodin?

Příběh? Kde? Jaký?

Jestli očekáváte nějaký příběh, tak to vás zklamu rovnou na začátku. Žádný ve hře prakticky není. Celý systém hry spočívá v tom, že si vyberete svého hrdinu, který má různé výhody či nevýhody (navíc ze začátku je dostupný pouze jeden), lokaci, do které se chcete vrhnout (ta je taky v začátku jen jedna), a bráníte se před hordami nepřátel, kteří se po vás vrhají ze všech stran.

Ono je to vlastně i tak jednoduché, jak to zní. Hratelnost je svým způsobem až primitivní, postavičku navíc ani sami neovládáte. Řídíte pouze její směr, kouzla a schopnosti se zaměřují automaticky a především se snažíte utéct před příšerami. Profesionál by mohl říct, že se jim takticky vyhýbá, aby je mohl v nejbližší chvíli zmasakrovat. A že jich jsou desetitisíce.

Jediné, co vlastně svému hrdinovi umožňujete, je výběr dalších výhod. Pro začátek tak má například můj drahý Antonio (neděláme reklamu na Nestea, ani nás ten to chladivě ledový čaj, který se výborně hodí do teplých letních dnů, nesponzoruje) jako základní zbraň bič, což je prakticky nejzákladnější zbraň ze všech. Během zabíjení dalších příšer a toho, co z nich vypadávají modré diamanty, poté hrdina leveluje.

Čím vyšší úroveň má, tím více bonusů může získat. Naučí se tak třeba házet nože, vybere si základní brnění, může mít magický štít nebo má česnekovou auru, která zabíjí každou příšeru v okolí. Prakticky jenom koordinujete, jak moc smrtelný váš hrdina bude. Stále velice jednoduché.

Mumie, upíři, ještěři, medúzy a bůhvíco ještě

Nepřátel je nepřeberné množství. Každou minutu, co přežijete, se navíc jejich počty stupňují, a vlastně nejen jejich počty, ale zároveň se zvyšuje i jejich výdrž i síla. Jasně, někdo by mohl říct, že je toto průběžné zesilování spolu s hrdinou dobře, ale na druhou stranu, pokud volíte skutečně dobré posilovací metody, i třeba 400 příšer najednou sundáte bez mrknutí oka pomocí jednoho krátkého proběhnutí.

Během toho všeho navíc ještě můžete sbírat zlaťáky. Ty se objevují hned v několika formách. První, takovou tou nejběžnější, jsou jednotlivé zlaťáčky na mapě padající třeba ze svícnů. Druhou jsou truhly z minibossů. To nejsou vlastně ani bossové, ale řekněme, že to jsou větší příšerky než ostatní a více vydrží. Bohužel je v zástupu těch hord občas ani nepostřehnete. Výjimka je třeba medúza, ta je obří a nejde přehlédnout.

Každopádně zlaťáky s vámi zůstávají i po konci hry a poté si za ně můžete koupit bonusy. Nejzákladnější koupí jsou asi další hrdinové. Antonio přece nemůže být na všechno sám, navíc by vás rychle omrzel. Hra vám tak hned na začátku nabídne i Imeldu, Pasqualinu nebo Gennara (což je můj oblíbenec, přiznávám). Každý má jiné bonusy a výhody proti nepřátelům.

Achievement hunteři se vyřádí!

Hrdinů je ale ve hře dnes už několik desítek a všechny odemykáte postupně dle toho, jak se vám při hraní daří. Většinou k jejich odemčení pomáhá otevření nové lokace nebo plnění achievementů. Těch bylo ve hře Vampire Survivors v době psaní recenze celkem 129. Odemykáte tak například hrdiny, jako Poem Ratch, což je starý mnich, který má v sobě automaticky vloženou sílu česneku, takže do začátku hry se jedná prakticky o nejvíc OP postavu, ke které jsem se zatím dostal.

Objevují se ale také Clerici, Dommario, Krochi nebo Popea. Jednoduše řečeno, v tomto případě tvůrci neudělali rozhodně chybu. Jen je složitější se k těm hrdinům dostat. Za zlaťáky se dají také nakoupit permanentní schopnosti, které bude mít každý váš hrdina na začátku jakéhokoliv boje. Je jedno, jestli se jedná o rychlost pohybu, jednu zbraň navíc, větší brnění nebo zvýšené štěstí. Hra vás tak tímto způsobem motivuje sbírat zlaťáky a co nejrychleji je utrácet.

Grafika Vampire Survivors ale vypadá zastarale

Neoslní, nenadchne, ale zvyknete si. Grafická stylizace celé hry vypadá jako prezentace v PowerPointu na Windows 98 s Comic Sans. Je to prostě divná pixel artovka s retro stylizací, kde to působí, že vrcholné umění tvůrců skončilo namalováním malé lodičky s vlaječkou.

Grafika nevypadá dobře, říkejme si, co chceme. Na stranu druhou, ve hře je všechno aspoň perfektně viditelné a nemusíte se bát, že by vám něco uteklo. Příšerky od sebe rozeznáte a zbraně, které používá váš hrdina, také. Jenom je to prostě škoda, protože kdyby se zde tvůrci více vyřádili, hra si odnese jasně plné hodnocení. Takto to působí spíše odflákle, ale jasně, je to hra za šedesát korun.

Vampire Survivors je neuvěřitelně levná pecka, která stojí za čas každého hráče. Navíc je extrémně návyková a s tím, jak je nenáročná a jednoduchá na ovládání, si automaticky získá každého hráče, nejen fanoušky rogue-lite her. Obsah hry se navíc stále a stále rozrůstá a jednou se zde snad objeví ještě vylepšenější verze. Doufejme, že především po grafické stránce.

Klady
  • jednoduché ovládání
  • snadný námět
  • obrovská rozmanitost zbraní, příšer i hrdinů
  • mnoho achievementů
  • návykovost
Zápory
  • grafické zpracování
  • místy nevyvážené schopnosti postav
Platforma PC
  • Datum vydání 20.10.2022
  • 0.0

    Doporučujeme

    Patrik Klicman

    Milovník her s pořádným příběhem už od prvního releasu Age of Mythology, ke kterému se dostal náhodou jako malý devítiletý kluk. Nyní je to spíš herní konzerva, která má dilema u každé nové hry, jestli ji vůbec má spustit. Jinak se jedná o vášnivého čtenáře knih a komiksů, hráče Dračího doupěte, duševního sběratele herních figurek a milovníka grilování.

    Sledujte nás:

    © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.