X4 Foundations - Cover

X4: Foundations - jakou cestu si zvolíš?

25. 8. 2021
Zdroj náhledu: igdb

X4: Foundations kombinuje nejlepší prvky předchozích dílů a poskytuje přístupnější vesmírný sandbox, stále to však není hra po každého. Egosoft se tentokrát pokusil zmírnit některé ze svých minulých chyb, aby začátek nebyl pro nováčky příliš těžkopádný. Zároveň s tím také implementoval novější funkce.

Začátek

I když vám není dovoleno vytvořit si vlastní postavu, existují tři výchozí body, ze kterých si můžete vybrat. Rozdíly mezi nimi spočívají v tom, s jakou lodí začínáte, kolik kreditů máte a jaké jsou vaše vztahy s frakcemi. První možností je mladý muž, který právě dokončil výcvik a začal zkoumat vesmír se svou první lodí. Další možností je naopak již válečný veterán s bitevní lodí či případně mladá dívka – vesmírný průzkumník s vědeckou lodí.

Následně jste s vybranou lodí a hrstkou kreditů vrženi do obrovského vesmíru,  kde musíte přežít a prosperovat. Máte zcela volnou ruku, abyste mohli dělat, co jen chcete.

X4 Foundations - kokpit

Tutoriál

Na rozdíl od předchozích dílů je v úvodních částech mnohem lepší průvodce s mini-tutoriály, který vás více seznámí s ovládacími prvky. Pokud jste tedy nikdy předtím sérii X nehráli, je to dobrý vstupní bod, co se týče výukových programů. Přesto se stále pravděpodobně nevyhnete nutnosti prohledávat wiki nebo série videí na YouTube.

Příběh

V této hře prakticky neexistuje žádný konkrétní příběh. Na samém začátku hry budete informováni o několika zásadních událostech ve vesmíru, které spojují hru s předchozími částmi a které položily základy pro současný stav. Od této chvíle je jen na vás, abyste napsali zbytek příběhu a vytvořili si tak svůj vlastní vesmír.

Primárním motivátorem v X4 je nashromáždit více kreditů. Čím více peněz máte, tím více věcí můžete dělat. Existuje několik různých cest, kterými se můžete při hraní X4 vydat. Můžete být obchodníkem, horníkem nebo lovcem odměn. Můžete plnit různé mise pro jednotlivé frakce, a tak si získávat jejich náklonnost a odemykat si nové možnosti. V rámci misí doručujete náklad, stavíte stanice, bojujete nebo přepravujete VIP.

Zdroj: Egosoft

Obchodování

Pokud se rozhodnete pro obchodování, budete chtít upgradovat na větší nákladní loď. Poté začnete hledat lukrativní obchodní cesty. Každý sektor vesmíru obsahuje nesčetné množství stanic a každý typ stanice má svou vlastní nabídku a poptávku. Například rafinerie rudy potřebuje dodávat rudu, kterou rafinuje na kovy. Ty se zase exportují na jinou stanici, kde je přemění na kompozity. Tyto kompozity lze přepravit opět dále, kde z nich vyrobí něco dalšího. X4: Foundations má opravdu hodně propracovaný ekonomický a obchodní model.

Najdou se i problémy

V jakémkoliv okamžiku můžete opustit svou loď a vyjít ven, a to dokonce i na vesmírnou procházku. Dále je bez problémů možné zakotvit malé lodě u větších lodí, než se dostanete ven a převezmete nad nimi kontrolu. Novinkou je možnost procházet se po samotných vesmírných stanicích, ale pozor, tady začíná být problém s optimalizací.  

Uživatelské rozhraní pro prohlížení všech informací je oproti dřívějším hrám v mnohém vylepšeno, ale stále je celkem neohrabané. Mapa dobře zobrazuje vše, co potřebujete vidět na první pohled, ale může být také rychle přeplněná, pokud věci nebudete pečlivě filtrovat.

Nádherný vesmír

Výše uvedené stanice a lodě jsou navrženy fantasticky. K nim se přidává skutečně ohromující sbírka nebeských objektů, od pásů asteroidů po planety, hvězdy a další. Je to ještě lepší, když jsou pozadím pro vzrušující a poutavé boje.

Boj je obzvláště uspokojivý. Vaše loď má řadu režimů: cestovní režim, díky němuž je překonání vzdáleností mnohem rychlejší, režim krátkého a dlouhého dosahu pro vyhledávání plánů, misí a hvězdných objektů, a režim SETA, což je režim dilatace času z předchozích dílů.

Zdroj: Egosoft

Budování říše

Skutečným cílem X4: Foundations je stavění. Budete budovat svou říši tím, že začnete malou lodí a postupně k ní přibíráte lodě nové. Důležité je také najímání posádky k obsazení pozic na lodích a stanicích, které vlastníte, protože každé NPC má specifické dovednosti, které se zlepšují při plnění úkolů.

Nakonec se velká část hry v X4 přesune na obrazovku s mapou – ta se při rozšiřování flotily lodí skutečně stane vaším hlavním pomocníkem. I když můžete pilotovat jakoukoli loď, kterou vlastníte, a můžete vlastnit téměř jakoukoli loď ve hře,  zkoušet létat s obrovskými válečnými loděmi je neuvěřitelně neefektivní. Místo toho budete muset pomocí mapy říct své flotile, co má dělat.

V tomto okamžiku strávíte více času na stanicích nebo na můstku jedné ze svých velkých lodí než skutečným létáním. Abyste si hru co nejvíce užili, budete muset využívat vydávání příkazů vašim lodím ovládaným umělou inteligencí a sledovat, jak se jejich ikony pohybují sem a tam na mapě sektoru.

Zdroj: Egosoft

Stavění stanic

I když X4: Foundations nikdy reálně nekončí, jedním z hlavních cílů je vybudování vlastních stanic. Téměř každá počítačově řízená stanice, kterou vidíte, může být replikována pomocí nástroje pro tvorbu stanic. Každá stanice je sestavena z modulů, které vyžadují získání jejich stavebních plánů skenováním nebo jinými prostředky.

Budování stanic v X4 je neuvěřitelně časově náročné. Musíte si koupit pozemek, pronajmout si nebo koupit velkou stavební loď a pak buď sami sehnat veškerý materiál potřebný k postavení stanice, nebo si jej koupit prostřednictvím třetí strany. Jakmile budete mít svého stavitele a všechny materiály dodané do pracovní oblasti stavby, budete muset počkat na zdlouhavý proces sestavování.

Přestože je X4: Foundations přístupnější než X1–X3, nejde o hru pro příležitostné hráče. Musíte se snažit, abyste se naučili mechaniky, na kterých Foundations stojí, ale pokud si dáte tu práci, budete odměněni zážitkem, který může trvat i více než 100 hodin. Tam, kde vás většina vesmírných her vidí jako osamělou duši v jedné lodi, vám X4 umožní vytvořit říši. S celou flotilou pod vaší kontrolou budete řídit boj, dodávky materiálu i obchodování na trzích, jak jen uznáte za vhodné.

Klady
 • nádherně propracovaný vesmír
 • rozsáhlý ekonomický a obchodní model
 • obrovské množství možností, jak se realizovat
 • spousty lodí, které můžete ovládat
Zápory
 • horší optimalizace
 • matoucí uživatelské rozhraní
 • stále poměrně těžké do mechanik hry kompletně proniknout
Platforma PC
 • Datum vydání 30.11.2023
 • 0.0

  Doporučujeme

  Marcela Grázová

  Její první herní zkušeností byl pravděpodobně Tetris, avšak v dětství milovala strategické hry a online FPS, či MMO. Nyní už hraje jen singleplayer a díky recenzím objevila široké spektrum zábavných indie her, nad kterými dříve spíše ohrnovala nos. Vystudovaný farmaceut, milovník fantasy & sci-fi knížek a seriálů, náruživý cestovatel a motorkář.

  Sledujte nás:

  © 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.