Zombie Kidz Vzpomínky – úvodka

Zombie Kidz: Vzpomínky – obrázková detektivní hra

13. 6. 2023
 

Postapokalyptické scénáře velmi často a rády zahrnují zombie. Tyto oživlé mrtvoly prozatím kralují nejen světu videoher, ale také tomu deskovkovému. Až budete vyřádění z Dead Island 2 a dohráli jste Zombicide: Živí nebo nemrtví i Zombie koťátka, máme tu pro vás další žhavý tip na novinku z vydavatelství Blackfire a oblíbeného světa Zombie Kidz s podtitulem Vzpomínky. Ačkoliv je tato kooperativní detektivní hra situována spíše pro mladší publikum, dokáže potrápit i reflexy dospělých. Pojďme si ji blíže představit v naší recenzi.

Zombie Kidz Vzpomínky – obsah balení
Zombie Kidz Vzpomínky – zadní strana
Zombie Kidz Vzpomínky – úvodka

Svět se zbláznil

Zombie Kidz: Vzpomínky přináší tři scénáře jen pár okamžiků od konce světa způsobeného zombie apokalypsou. Zombie se zmocnily školy a jejich plán ovládnout celou Zemi je jen pouhý krůček od naplnění. Všem hrozí, že se promění v bezduché požírače mozků. Naštěstí pro vás máte zařízení, které vám umožňuje vstoupit do vzpomínek, abyste porozuměli minulosti a změnili budoucnost vstříc lepším zítřkům. Hra je určena pro jednoho až čtyři hráče od alespoň sedmi let a třicet minut z obalu je přibližná doba, kterou strávíte u jednoho scénáře. Na kompletní dohrání si tak vyčleňte alespoň dvě hodiny a velkou volnou herní plochu. Budete ji potřebovat jako sůl.

V pestrobarevné krabici najdete poměrně rozmanitý obsah sestávající z osmdesáti velkých příběhových karet a dalších velkých speciálních karet, třiceti malých speciálních karet, dvou obálek společně s krabičkou ukrývající překvapení a brožury obsahující pokyny společně s pravidly. To vše usazené v ekologickém papírovém insertu. Zombie Kidz: Vzpomínky se na rozdíl od předchozích her série – Zombie Kidz a Zombie Teenz – trošku žánrově odklání. Jedná se o detektivní kooperativní hru založenou na obrázcích, z nich se snažíte vypozorovat co nejvíce indicií, dedukovat všemožné závěry, přemýšlet nad pospojováním získaných informací a řešit vzpomínky jednu po druhé, abyste zachránili planetu.

Zpomal

Pro každou vzpomínku je přichystaný balíček velkých karet odlišených barevným rubem. Před zahájením hry jej položte lícem dolů na stůl a na dosah ruky si připravte také balíček malých i velkých speciálních karet. V brožuře si přečtěte úvod do dané vzpomínky a pozornost věnujte především otázkám, které máte na konci zodpovědět. Každá jedna vzpomínka představuje jedinou sekundu zamrzlou v čase. Vaším úkolem bude karty prozkoumávat, porozumět jim a dedukovat, co se na této vzpomínce děje. Nemějte strach, nejde o nic složitého. Abyste to neměli tolik těžké, tvůrci hry vytvořili jakousi demoverzi, pomocí které se pravidla a veškeré mechaniky naučíte raz dva. Bohužel je pouze v anglickém jazyce.

S každou postupně odkrytou kartou uvidíte nový střípek minulosti z pohledu různých osob. Mezi těmito pohledy můžete přeskakovat a získávat tak další informace o celé scéně. Jednoduše můžete vidět to, co vidí jiná postava, ať už je to dítě, zombie, zvíře, nebo i předmět, jako je například foťák či kamera. Karty obracíte v libovolném pořadí dle odpovídajícího čísla, které jste našli již na otočené kartě, z jakého nebo čího pohledu se chcete na scénu dívat. To vám poskytne náhled z několika různých směrů a odtajní často podstatné detaily. Karty pečlivě zkoumejte, diskutujte s ostatními své teorie a přemýšlejte nahlas. Nikdy nevíte, zda by vaše úvahy nemohly ostatní nakopnout v dedukci.

Zombie Kidz Vzpomínky – z karty na kartu
Zombie Kidz Vzpomínky – rozlož karty a hledej
Zombie Kidz Vzpomínky – karty nápověd

Dej si na čas

Někdy se však nebudete moct spolehnout pouze na váš zrak, protože do hry vstupují i speciální karty označené příslušnými symboly z brožury. Ty velké k vyřešení vyžadují takzvané Udělátko ukryté v jedné z obálek či v krabičce. Udělátka jsou skryté předměty a mají velice specifické schopnosti, které vám pomohou záhadu rozřešit. Nikdy je však nepoužívejte, aniž byste k tomu dostali pokyn. S jejich pomocí například můžete posvítit ultrafialovým světlem na dané karty a spatřit skryté zprávy nebo zahlédnout událost z minulosti i budoucnosti. Celkem tři nástroje – baterka, 3D brýle a papírová „lupa“ – vám Zombie Kidz: Vzpomínky krásně ozvláštní a vnesou do hry příjemný interaktivní prvek. Jen škoda těch brýlí, protože scénu na kartě uvidíte daleko lépe bez nich než skrze ně.

Dalším typem speciálních karet jsou ty malé, na nich se skrývají záhady. Jde o takové dílčí úkoly žádající si rozhřešení. Nemusíte na ně však odpovědět ihned, co takovou kartu spatříte. Odpovědi po vás budou vyžadovány až na konci hry… tedy na konci každé vzpomínky, který nastane poté, co otočíte všechny karty z jedné vzpomínky (včetně těch velkých i malých speciálních) a budete mít veškeré dostupné informace k sestavení scénáře. Odpovězte na všechny záhady. Reakce byste měli formulovat společně jako tým. Správná řešení najdete až na konci brožury s pravidly a můžete si je zaškrtnout, abyste měli přehled o vašem skóre. Nyní se vrhněte na druhou vzpomínku, poté na třetí.

Zombie Kidz Vzpomínky – balíčky karet se scénáři a speciální karty
Zombie Kidz Vzpomínky – světýlko
Zombie Kidz Vzpomínky – obálky na Udělátka
Zombie Kidz Vzpomínky – 3D brýle

Víc hlav, víc ví

Až se vám úspěšně podaří dohrát i třetí vzpomínku, Zombie Kidz: Vzpomínky nabízí možnost, jak si je zvládnete zahrát znovu zcela jiným způsobem. Brožura je totiž od třetí strany zalepená. Pokud ji otevřete, narazíte na nová pravidla a terminál, k němuž budete muset nalézt číselnou kombinaci skrze všechny scénáře. Díky tomu si všechny vzpomínky můžete projít ještě jednou a uvidíte, že jste poprvé přehlédli hromadu indicií. Tentokrát totiž můžete už od začátku používat všechna Udělátka najednou a na řadu přijdou i jiné, předtím nevyužité speciální karty. Oceňuji tento nápad, ale trochu nesouhlasím s údajem na obalu, že jsou scénáře znovuhratelné. Pokud je něco znovuhratelného, můžete to hrát opakovaně, což u Zombie Kidz: Vzpomínky nelze. Scénáře si potřetí nezahrajete, protože už při druhém průchodu odtajníte vše, co se dá. Pokud byste se rozhodli hru vzít mezi partu nových hráčů, můžete je akorát tak sledovat, protože pro vás se vytratilo veškeré tajemno.

Zombie Kidz: Vzpomínky má krásně pestrobarevné vizuální zpracování, z něhož je jasně cítit, na jakou věkovou skupinu je hra zacílena. Zombie jsou až komicky roztomilá stvoření, na nichž je typicky mrtvoláckého asi jen ta nezdravě zbarvená kůže, mírně potrhané oblečení a mrtvolný výraz. Žádné odpadávání končetin, čouhající orgány ani hektolitry krve vůbec nečekejte. Karty jsou velké tak akorát, abyste na nich dokázali rozpoznat i menší detaily, a jejich syté barvy vás dokážou vtáhnout do dění. Velmi mě bavilo každou prohlížet se zatajeným dechem a měla jsem překvapivou radost, když jsem si uvědomila, jak autoři mysleli na ty nejmenší podrobnosti. Například zombie na kolotoči chybí jedna bota, kterou najdete na úplně jiné kartě, a tak hned víte, že tamtudy musela projít.

Zombie Kidz: Vzpomínky je příjemná kooperativní hra pro mladší publikum, která nabízí několik záhad k vyřešení. K tomu však nemusíte být geniální Sherlock Holmes ani Hercule Poirot. Stačí, když budete věnovat pozornost detailům a spolupracovat s ostatními. Osud celého lidstva závisí na vaší dedukci a schopnosti přijít záhadám na kloub. Jako asi u každé detektivní hry, i v tomto případě platí, že po odhalení všech tajemství přicházíte o moment překvapení.

Klady
  • velké množství detailů
  • interaktivní prvek pomocí Udělátek
  • hravé vizuální zpracování
  • snadná pravidla
  • možnost hrát sólo
Zápory
  • omezený počet hraní
  • pohled přes 3D brýle je více matoucí a bolí z něj oči
  • vyžaduje velkou volnou plochu k hraní
Infobox
  • Autor Baptiste Derrez, Marc-Antoine Doyon
  • Vydavatel Blackfire
0.0

Doporučujeme

Nikola Erlebachová

Indie a RPG hry jsou její slabostí a rozhodně se tím netají. Jako prcek nakoukla do pootevřených dveří herního světa díky Mariovi na starých žlutých kazetách. Dovnitř ji úplně vtáhla až její druhá polovička a od té doby si svět bez her neumí představit. Umělecká duše, která nevyhledává jen nejnovější kousky, ale občas sáhne také pro starší tituly, nejlépe s pořádným metalovým soundtrackem.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.