Série Empyreum se stala fenoménem nejen v zahraničí, ale také u nás. A obzvlášť po tom, jak skončil Železný plamen, se její fanoušci nemohli dočkat pokračování. Já tedy určitě! Na našem webu už jste si ostatně mohli přečíst také recenze na první dva díly, kdy především Čtvrté křídlo se stalo světovým fenoménem a žánr romantasy posunul snad do úplně jiných výšin. Známé nakladatelství Fragment to s touto sérií vážně perfektně vychytalo, a když si k tomu přičteme i skvělý překlad, který pomůže čtenářům krásně vletět do děje, není co řešit. Takže nasedejte na své draky, recenze na titul Onyxová bouře začíná.
Autor:
Autor obálky:
Vydavatel:
Distributor:
Originální název:
Série:
Díl:
Překlad:
Počet stran:
Tisk:
Vazba:
Rok a měsíc vydání:
ISBN:
Vydání:
Rebecca Yarros
Kamila Florenová
Fragment
Albatros Media
Onyx Storm
Empyreum
3. z 5
Pavla Kubešová
632
černobílý
vázaná s ořízkou
duben 2025
978-80-253-7219-7
první
Za chvilku. Než se pustíme do hodnocení samotného příběhu, je potřeba zmínit, že třetí díl této série je opět graficky naprosto vymazlený. Obálka i ořízka krásně doplňují předchozí díly a na poličce kniha ze všech stran vypadá opravdu dobře. Uvnitř na čtenáře čeká přehledová tabulka postav, jejich draků a signetů, kterými vládnou. To jistě ocení především ti, kteří občas mají v dracích nebo hrdinech trochu guláš. Nechybí zde ani tzv. trigger warnings podobná těm v předchozím díle, ani mapa světa. Musím zde podotknout, že v již očekávaných mapách mi chybělo detailněji vyobrazená území, která naši hrdinové navštívili. Není to sice nic zásadního, ale bylo by to celkem užitečné, protože právě v Onyxové bouři toho hrdinové procestují opravdu mnoho mimo vyobrazený Kontinent.
O politiku zde není nouze
Ocenila jsem, že příběh opět navazuje tam, kde předchozí díl skončil a my tak můžeme sledovat Violetinu a Xadenovu reakci na předchozí události. Po bitvě o Basgiathskou akademii je počátek Onyxové bouře celkem napjatý a nepřidává tomu ani fakt, že Violet a všichni ostatní, kdo Basgiath v minulém díle bez dovolení opustili, jsou považováni za zrádce a neví, zda je tohoto obvinění sprostí.
Právě v této části na scénu přichází několik politických jednání a pletichaření, kdy se čtenář musí zorientovat v postavách a jejich zájmech. Není nouze také o drobné zvraty, které v tomto vyjednávání mohou zamíchat kartami. Zároveň zde sledujeme, jak se Xaden snaží držet si Violet dál od těla, což je vzhledem k předchozím událostem celkem pochopitelné. Spíše mi malinko vadilo, že se Violet opět snaží problémy řešit víceméně sama a nezahrnovat do svých plánů své nejbližší přátele, což už jí několikrát málem stálo přetrhaná pouta. I v tomto díle svým zamlčováním některých informací pár lidí naštve. Naopak mě velice zaujala linka, která se zaměřuje na původ Andarny. Jak tento směr příběhu, tak Andarna samotná, celý děj pozvedají, dělají ho zajímavější a hlavně (v případě Andarniných pasáží) také humornější.
Zdroj: Fragment
Onyxová bouře nás vede vzhůru mimo Kontinent a ještě dál!
Politické pletichy, hrozba pádu štítu a Andarna zapříčiní nutnost vyrazit do dalekých končin hledat informace a také spojence pro boj s veniny. Musím říct, že poznávat s celou partou dračích jezdců a gryfích letců nová místa a kultury, bylo neskutečně zábavné. A leckdy také šokující, brutální a vy jen tajíte dech nad tím, co si to autorka dokázala všechno vymyslet. O napínavé situace a nečekaná zjištění nebyla opět nouze. Zároveň držíte hlavním hrdinům palce, aby včas získali všechno potřebné – a také, aby se úspěšně všichni vrátili domů. Měla jsem radost, že díky tomuto putování se více vykreslil charakter některých postav. Věřím, že spoustu čtenářů si díky tomuto dílu vytvoří lepší vztah k Dainovi nebo Aaricovi, jehož vývoj mě hodně bavil.
Během cestování se samozřejmě vyvíjí také vztahy mezi postavami. Napětí mezi některými z nich by se dalo krájet, ale také dochází ke sbližování Xadena a Violet, která, na rozdíl od něj, skálopevně věří, že vše dokáže zachránit (sama). Místy je to srdcervoucí sledovat a člověk jen doufá, že bude mít Violet přeci jen pravdu.
Díky celé misi se také dozvídáme více o dracích a jejich moci. Líbí se mi, že je každý drak osobitý a něčím odlišný od ostatních. V některých případech je potom tedy snadné pochopit, proč si vybrali právě svého jezdce (ano, dívám se na vás, Aotrome a Ridocu).
Klasické zakončení à la Rebecca Yarros
Ani v Onyxové bouři se nedočkáme poklidného závěru. Autorka naopak graduje napětí až do závěrečných stran, na kterých opět vypuká epická bitva, která čtenáře nenechá chladnými a bez emocí. Musím uznat, že to báječně funguje a Rebecca Yarros si tak zajišťuje pozornost svých fanoušků až do úplného konce, na kterém je nechá tradičně zmatené, s bolavým srdcem a touhou okamžitě zjistit, co bude dál. Tentokrát si však na pokračování budeme muset chvíli počkat, jelikož na něm autorka zatím nepracuje a věnuje se jiné tvorbě.
V kontextu celé série si myslím, že Onyxová bouře je zatím nejvydařenější díl. Nechybí poznávání světa, větší vhled do postav i draků a samozřejmě napětí. Když k tomu přičtete ještě naprosto návykový styl psaní autorky a to, jak se tato návykovost povedla českému překladu přenést i mezi české čtenáře, považuji tento díl za velice úspěšný. Knížku jsem zavírala opět s mnoha nezodpovězenými otázkami, ale spokojená. Proto mi nezbývá nic, než vám knihu doporučit!
Recenzi pro Gaming Professors napsala Anna Koutníková.