Albi Game Day 2022 – Titul

Albi Game Day 2022

10. 9. 2022
Zdroj náhledu: autor

Přijali jsme pozvání na Albi Game Day 2022, třídenní festival pořádaný v Praze společností Albi. V rámci něj jsme se tak mohli podívat, na co se můžeme brzy těšit, potkat pár osobností současné herní scény a samozřejmě také jít a mnoho her si vyzkoušet.

Den deskovek

Prezentace pro partnery se po tříleté pauze uskutečnila 9. 9. 2022 v prostorách Kina Pilotů na pražských Vinohradech. Akce to byla milá, plná deskoherních nadšenců, více či méně kousavého humoru a náhodných selhání techniky.

Program zahájilo promítání úvodního dílu druhé řady reality show Den deskovek. V ní každý z patnácti soutěžících dostane deset minut na prezentaci vlastní deskové hry, kterou předvede čtyřčlenné porotě. Hodnotí se nápaditost tématu, srozumitelnost pravidel, realističnost očekávání tvůrce a kvalita vlastní prezentace – z pětičlenných skupin postoupí vždy dva, aby se utkali s ostatními v dalších kolech. Vítěz, kterého pak vyberou hlasováním diváci, dostane zelenou a má příležitost se podílet na vydání své hry pod značkou Albi. Sestřih ukáže nejen to nejpodstatnější z představení hry, ale také zpětnou vazbu porotců a následnou debatu. Vzato kolem a kolem, je to celkem zábavnější než většina televizní konkurence.

Zde se jednalo o premiéru, pro ostatní se video zpřístupní 22. 9. na YouTube, kde později budou pravidelně uveřejňovány další díly.

Co nás dále čeká?

Po přestávce následovala samotná keynote, tedy oznámení, čeho se od Albi můžeme v nejbližší době dočkat. Vzhledem k tomu, že ohlášených her bylo přes třicet, následuje jen částečný výběr. Ostatní hry (i s krátkými trailery) můžete vidět v oficiálním záznamu z akce.

Největšími trháky budou zřejmě Legie: Sibiřská cesta a ISS Vanguard.
Legie: Sibiřská cesta nabídne až čtyřem hráčům možnost poměřit síly v historickém prostředí ruské občanské války. Každý se ujme jedné frakce (Rudí, Bílí, legionáři, renegáti) a – ať už bojem, nebo spoluprací – se bude snažit dosáhnout vítězství. Kromě reálií a širokého výběru postav hra slibuje také těžká rozhodnutí a ručně ilustrované karty.

ISS Vanguard je kooperativní sci-fi strategie, která po úspěšné kampani vyjde i v české verzi. Reakce na její herní svět jsou pozitivní a karty i modely působí velice dobře.

Jako stálice se objevili Osadníci z Katanu, kteří se dočkají logické hry pro jednoho hráče a rozšíření Úsvit lidstva. Kreativně pojmenovaný Catan: Logická hra umožní hráči skládat díly krajiny na klasické šestiúhelníkové mřížce, Úsvit lidstva pak posune celou hratelnost o pár tisíc let nazpět.

Z domácí produkce mohou zaujmout karetní Rychlé šípy, Únikovka Anthropoid (s tím, že další Únikovky jsou v plánu nejméně do roku 2025) a Atol. Atol byl výhercem první řady Dne Deskovek a zdá se, že hra se pomalu, ale jistě blíží ke svému dokončení.

Pro příznivce videoher je zde rozšíření Rudá smrt pro Tainted Grail a desková verze Frostpunku. Frostpunk, taktéž úspěšně zafinancovaný přes crowdfunding, se optimisticky nabízel na říjen 2021; nyní to však vypadá, že vyjde tematicky někdy letos / na začátku příštího roku v zimě.

Níže najdete záznam celého oznámení s prezentacemi všech her.

Albi Game Day

Veřejná část programu probíhá 10.–11. 9. 2022 v klášteře minoritů sv. Jakuba na Malé Štupartské.

Hned u vchodu vás přivítá obchod nabízející široký výběr deskových i karetních her a jejich příslušenství, včetně těch z kolekce Albi Exclusive (mimo jiné třeba námi doporučované Scythe či Libertalii). Odtud se dá projít do herny v hlavním sále, kde můžete zasednout k libovolnému stolu a s přáteli nebo s personálem si některý kousek vyzkoušet. Pokud toužíte po něčem… speciálním, oba dny je možnost zahrát si také některou z her představených v páteční keynote. Tady se ale vyplatí být rychlý, na tyto partie je nutné se zapsat předem.

Další body programu jsou zařazeny průběžně po celý den, probíhají rozhovory nebo si můžete zahrát deskové hry přímo s jejich tvůrci. Na chodbách se pak dají najít i další drobnosti, například fotokoutek ve stylu Karaku, figurky z téže hry nebo výstava různých projektů ze Dne deskovek.

Albi Game Day končí v neděli 11. 9. v 18:00; pokud se tedy zrovna nacházíte poblíž Prahy a máte volné odpoledne, můžete ještě festival stihnout.

Jan Pinc

Korektor, kterého občas políbí múza. Jeho specialitou jsou hry příliš staré, nudné, obskurní nebo bizarní na to, aby kohokoliv zajímaly. Je vášnivým lovcem achievementů a rád vše dohrává na 100 %. Zbožňuje české lokalizace, alespoň tedy ty povedené. Po nocích stále ještě oplakává Adobe Flash Player a svoje stařičké PSP.

Sledujte nás:

© 2024 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.