Roku 2018 nám 11 bit studios přineslo svou postapokalyptickou strategii Frostpunk odehrávající se v zamrzlé pustině steampunkové alternativní historie. Zatímco hratelnost zahrnovala relativně konvenční budování základny a správu produkce/populace rozšířenou o mechaniku tepla, příběh nabízel mnoho možností, jak se boj o přežití může zvrtnout. Čtyřiadvacetihodinové směny, ozbrojená diktatura, kanibalismus, nic této hře není cizí – jen to možná bude cizí hráči. Pokud jste dosud neměli tu čest, jako úvod může posloužit naše recenze.
Po úspěchu deskové verze This War of Mine byla 6. října 2020 na platformě Kickstarter ohlášena desková hra Frostpunk od autorů Adama Kwapińského, Jakuba Wiśniewského a Rafała Pieczyńského. Požadovaný obnos vybrala přibližně za hodinu a další dva roky zabral vývoj, výroba i distribuce. Dne 7. 2. 2023, tematicky v zimě, pak dorazila i do našich končin, kde ji v českém překladu vydává společnost Albi.

Kratochvíle pro náročné
Tu nejdůležitější věc si odbuďme hned na začátku: desková hra Frostpunk není pro příležitostné hráče. Pokud vás obří krabice, čtyřicet stran návodu, avizovaných 120+ minut herní doby a doporučený věk hráčů nad čtrnáct let (podle distributora dokonce nad osmnáct) netrkly, bude to náročná zkouška pro všechny zúčastněné. Nutností bude prokousat se štosem pravidel, stejně tak i efektivně spolupracovat. Výhra, tedy úspěšné přežití 12+ herních kol, aniž by vám došly zásoby, vybuchnul generátor či nastala jiná podmínka okamžité prohry, bude vykoupena mnohými kompromisy.
Text distributora popisující Frostpunk jako hru napínavou, vyčerpávající, plnou výzev pro hráče vůbec nelže.
S chutí do toho
Není ale třeba předbíhat – dejme tomu, že právě celí natěšení otevíráte svůj sympatický těžký černý papírový kvádr a nedočkavě se sápete po té hromadě zábavy, jež se skrývá uvnitř. Možná jste si i předem přečetli pravidla, a tak se rovnou můžete vrhnout po hlavě do příprav.
Jako první musíte dát dohromady hrací plán, který alespoň v základním scénáři na první dobrou připomene Osadníky z Katanu ve verzi pro 5–6 hráčů (ty novější, bez jednotlivých políček moře a s C ve jménu). Mapu herní plochy tak ohraničuje pevný rám představující okraj kráteru a prostřední kruh sedmi hexů slouží jako podstava plastové makety generátoru s předtištěnými začátečními zdroji a budovami. Dalších dvanáct polí přidává zdroje zásob i místo pro stavění a přikládáte je v průběhu hry, kolem nich pak (podle rychlosti vaší expanze) můžete rozložit ještě vnější kruh osmnácti polí.
Jakmile máte všechno hotovo, ta pravá
Záležitost pro krupiéra, případně účetní(ho)
Společně až do konce
…no, kéž by. Dost možná si v rámci osvojení pravidel nějakou tu partii sami zkusíte a budete dumat, jak na to. Režim sólové hry existuje a zřejmě (vzhledem k počtu deskovek, které ho již nabízejí) je docela oblíbenou záležitostí, ale zde mě příliš nenadchnul. Dvě hodiny osamělého posouvání figurek a ukazatelů po všemožných tabulkách v lepším případě vyvolají chuť zahrát si raději ten Frostpunk digitální, v horším případě přinesou jisté pochybnosti o vašich dosavadních životních rozhodnutích. V čistě praktické rovině to znamená, že veškerou přípravu i dělení rolí musíte zastat sami, což vše značně protáhne. Jestli je to však vaše představa ideální zábavy, prosím.
Dobrá zpráva je, že vývojáři jdou s dobou a nabízejí oficiální doprovodnou aplikaci pro mobil, dokonce zdarma a s českou lokalizací. Ta vám zrychlí hledání pravidel, generuje karty změny počasí a mezi fázemi přehrává soundtrack či doprovodné zvukové efekty. Představuje vítané usnadnění a ironie toho, že si pro deskovou adaptaci můžete stáhnout aplikaci simulující prvky videoherní předlohy, je vynikající. Abyste nepřišli úplně zkrátka, tento mobilní pomocník vám zpřístupní i exkluzivní mechaniku obchodování, díky níž máte další možnost zisku zdrojů.
V obrysech stejné, v detailech odlišné
Plný počet bodů si zaslouží způsob přikládání – kostičky uhlí vhazujete přímo do horní části generátoru, kudy vám propadnou do praktického šuplíčku. Méně hravé je následné vyskládávání nasbíraného uhlí na políčka představující zátěž generátoru. První překročení způsobí poruchu a vytápění vám ještě ztíží, druhé představuje výbuch a konec hry. Generátor však neslouží jen jako interaktivní ozvláštnění – jeho útroby nejsou jednoduchá rovná šachta, ale mají v sobě různé zákruty, a tak vám ne všechno uhlí popadá na první dobrou dolů. S trochou cviku – a s bonusovým plastovým nástavcem – se naučíte omezit propad kostiček na minimum.
Nebude to lehké…
Frostpunk jako desková hra vám zkrátka jde po krku, teplota klesá, vše se pomalu přesouvá z bláta do louže a důsledky vašich rozhodnutí na vás čekají v balíčku soumraku. Tady už je to na míře vaší přizpůsobivosti.

…ale stojí to za to
Robustní systém karet simulující volby a události je při úklidu také spíše na obtíž. Každá z karet má totiž vlastní číselný kód, podle něhož ji dohledáváte, a tak by bylo nejlepší je mít seřazené. To se s jejich průběžným vytahováním a zamícháváním do balíčku samozřejmě tluče.
Máte tak na výběr; buď je vytřídíte na začátku každé hry (což protáhne přípravu), nebo na konci hry (což zpomalí úklid), anebo je při každém pokynu „Zamíchej kartu #XY do balíčku“ musíte jednu po druhé prolistovat, což zase zpomalí herní tempo. Je to nepříjemné a ideální možnost neexistuje; ani zde se tedy od celkové filozofie Frostpunku neupouští.
Sběratelé si přijdou na své
Pokud vám objemná základní hra nestačí, dají se dokoupit rozšíření; za dva tisíce můžete sehnat plastové miniatury budov, za třináct set hezčí figurky zdrojů (kdybyste své malé dřevěné stromečky chtěli vyměnit za větší, plastové), za další jedenáct set neoprenovou podložku pod papírové hexy (v barvě sněhu!), případně alternativní dřevěné stavby za osmnáct set, a jako chuťovka je zde také obří plastová parní lokomotiva (pouze pro některé scénáře) za tisíc sto korun.
Celková cena deskovky se tak vyšplhá k deseti tisícům, přenosnost se sníží prakticky na nulu a, řečeno terminologií serveru TV Tropes, i ten crack je ve finále levnější. Nedá se však říct, že byste si svou hru nemohli vyšperkovat k dokonalosti – většina plastových dodatků je navíc v neutrální šedivé úpravě, pokud holdujete ručnímu barvení figurek.
Skromnější hráči ocení alespoň rozšíření Frostpunk: Zoceleni mrazem za čtyři sta padesát korun, které přidá nové karty zákonů, výzkumu i událostí, vyšší úroveň obtížnosti a dřevěné kotoučky pro sledování statistik. K dostání je ve zvýhodněném balíčku spolu se základní hrou a co do poměru cena : výkon ho lze jen doporučit.